Федерер за 13-и път на финал в Хале

Носителят на 20 титли от “Големия шлем” Роджър Федерер се класира за 13-и път на финала на любимия си тенис турнир от сериите АТР 500 в Хале. Маестрото срази с 6:3, 6:3 Пиер-Юг Ербер и ще спори за десетата си титла в германския град, където миналата година отстъпи на Борна Чорич в битката за отличието.

В спора за купата Федерер ще се изправи срещу Давид Гофен, който по-рано през деня се справи със съпротивата на Матео Беретини със 7:6(4), 6:3. Ако триумфира, то Федерер за 16-и път в кариерата си ще е спечелил поне три титли през сезон, а иначе общо ще е стигнал до 102 купи.

Федерер трябваше да печели два трисетови мача, за да стигне до битката с Ербер, но в нея нямаше чак толкова проблеми и проби съперника си три пъти. Нито веднъж не му се наложи да отразява брейк-бол, като спечели 24 от 28 точки на първи свой сервис и 12 от 13 разиграни на втори.

Федерер има 7 победи и само една загуба срещу Гофен, която дойде на полуфиналния мач на Финалите на АТР 2017. Любопитното е, че Маестрото и Ербер не бяха играли до момента нито на сингъл, нито на двойки, като французинът е 337-мият различен противник за 20-кратния шампион от “Шлема”.

Гофен прекъсна серия от осем поредни победи на трева на Беретини, който през миналата седмица триумфира с трофея в Щутгарт. Италианецът влезе в мача със спечелени 83 от последните си 84 сервис-гейма. Той загуби оспорваната първа част с 4:7 точки, след като позволи на съперника си да направи серия от четири поредни разигравания. Във втората част Беретини допусна единствен пробив в осмия гейм и това се оказа решаващо.