България изстрада трудна, но заслужена победа срещу Австралия (видео + галерия)

България записа трета победа във Волейболната лига на нациите.

Пред собствена публика в зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна, пред 3300 зрители, момчетата на Силвано Пранди надделяха много трудно над Австралия с 3:2 (21:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13).
50 България - Австралия 3:2
Победата е трета за националите, които имат и 4 загуби и общо 7 точки в актива си. Австралия е с една победа, шест загуби и 6 точки в актива.
За България срещата започнаха Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Светослав Гоцев, Алекс Грозданов и либеро Владислав Иванов.
България поведе с 4:3 в началото на двубоя. Тодор Скримов направи 5:4. Възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:6.
Последваха 3 поредни точки за гостите и те поведоха с 9:8. Две поредни атака на Линкълн Уилямс и 13:11 за Австралия. България изравни при 14:14. Две поредни успешни атаки на Самюъл Уолкър и 16:14 за гостите при второто техническо прекъсване.

Австралия поведе с 20:16. Цветан Соколов намали до 17:20. Възпитаниците на Марк Леведев стигнаха до геймбол при 24:19. Българските волейболисти спасиха два геймбола, но разпределителят на гостите Аршдийп Досандж пусна топката в полето на България и Австралия спечели първата част с 25:21.

Втората част започна с леко превъзходство на волейболистите на Австралия, които поведоха с 4:2. Тодор Скримов намали до 3:4, а Алекс Грозданов до 4:6. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за австралийците. Момчетата на Марк Лебедев дръпнаха със 7 точки при 11:4. Успешна атака и ас на Цветан Соколов направиха резултата 13:17. Ново добро изпълнение на Цветан Соколов на начален удар и 14:17. Теодор Тодоров се появи в игра за България. Троен български блок направи резултата 20:22. Успешна атака на Цветан Соколов и 21:22. Линкълн Уилямс успя да атакува успешно за 23:21. Австралия стигна до геймбол при 24:22. България изравни при 24:24 след ас на Тодор Скримов. Цветан Соколов изведе България до геймбол при 25:24. Последваха 2 поредни точки за гостите и те стигнаха до 3-ти геймбол в таза част 26:25. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Линкълн Уилямс атакува в мрежата и 26:26. Алекс Грозданов би сервис в мрежата и това даде възможност №4 на гостите за затваряне на втората част при 27:26. Националите изравниха при 27:27. Линкълн Уилямс атакува в аут - 28:27. Двоен блок донесе успеха на България във втората част с 29:27.
Окрилени от успеха във втория гейм българските волейболисти дръпнаха бързо в началото на третата част с 4:1 и 8:5 при първото техническо прекъсване. Тодор Скримов  атакува мощно за 12:8. Австралия изравни при 13:13, след като Георги Сеганов и Теодор Тодоров се разминаха. Розалин Пенчев замени Мартин Атанасов. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване, след единична блокада на Алекс Грозданов. Последваха 3 поредни точки за възпитаниците на Марк Лебедев и те поведоха с 18:16. Австралия поведе с 3 точки при 20:17 и Силвано Пранди взе прекъсване за България.
Розалин Пенчев атакува мощно за 18:20. Единичен блок на Алекс Грозданов и 19:20. Последва 4 поредни точки и Австралия стигна до геймбол при 24:20. Тодор Скримов намали до 21:24, но Австралия стигна до успех в третата част с 25:22. Мощен сервис на Розалин Пенчев помогна на България да поведе с 18:13. Пайп на Розалин Пенчев доведе до 22:18. България стигна до геймбол при 24:20 след атака в аут Стоктън. Националите спечелиха 4-ата част с 25:21.
Българите стартираха отлично в тайбрека и поведоха с 2:0, но австралийците изравниха при 3:3. След още едно равенство националите ни поведоха с 2 точки при 6:4 и треньорът на Австралия Марк Лебедев поиска прекъсване. След прекъсването гостите изравниха резултата при 7:7, а при 8:7 за България след точка на Цветан Соколов бяха сменени игралните полета. Последваха още две равенства, след които с отлична блокада, точка от начален удар на Люк Смит и пусната топка от Грейъм Бо  Австралия поведе с 3 точки при 12:9. Домакините отвърнаха с 3 поредни точки след грешка на австралийците, ас на Тодор Скримов и отлична блокада на Теодор Тодоров и изравни при 12:12. Последва още едно равенство при 13:13. България стигна до успеха в тайбрека с 15:13 и в мача с 3:2 гейма след два поредни блока на Алекс Грозданов.
Тодор Скримов стана най-резултатен за България с 22 точки (3 аса, 1 блок, 60% ефективност в атака).
Цветан Соколов добави още 18 точки (2 аса, 2 блока, 37% ефективност в атака). Алекс Грозданов се отличи с 11 точки (2 аса, 5 блока, 57% ефективност в атака).
Люк Смит заби 19 точки (3 аса, 1 блок), а Самюел Уолкър добави още 13 точки за Австралия.

Турнирът продължава утре с нови два двубоя. От 17.00 часа играят Италия и Австралия, а от 20.40 часа България среща тима на Япония.