Словакия громи в Баку, Хамшик с рекорд (видео)

Словакия сразми Азербайджан с 5:1 и поне за няколко часа оглави класирането в група "Е" на евроквалификациите. Марек Хамшик вкара два гола за успеха в Баку и вече е голмайстор №1 в историята на националния отбор. Тимът на Павел Хапал събра 6 точки, колкото имат и Унгария и Хърватия. Азерите са на дъното с нулев актив.

Словаците бяха спечелили първите 5 мача срещу този съперник, но азерите ликуваха в последния, игран през 2001 година. Гостите пристигнаха в Баку като фаворит и нито за миг не оставиха съмнения в по-високата си класа.

Резултатът бе открит в 8-ата минута от Станислав Лоботка. Никой не попречи на халфа на Селта да пробие през центъра и с плътен шут по земята да направи безпомощен стража Салахат Агаев. До средата на полувремето домакините все още действаха енергично и опитваха атаки по фланговете, но постепенно словаците изцяло овладяха инициативата.

В 27-ата минута Юрай Куцка от пряк свободен удар удвои аванса на гостите, но в 29-ата Рамил Шейдаев влезе в наказателното поле и с много прецизен диагонален изстрел изправи публиката на крака - 1:2. Докато се зарадват на гола, азерите получиха трети в своята врата. Този път Марек Хамшик получи свободно пространство и в типичния си стил заби топката под гредата. Това беше 23-и гол на Хамшик за националния отбор и той се изравни на върха във вечната ранглиста с Роберт Витек.

В началото на второто полувреме Хамшик стана едноличен рекордьор. Бившата звезда на Наполи засече подаване от десния фланг и с лекота направи резултата 4:1 в 57-ата минута, а в 85-ата Давид Ханчко сложи точка на спора след асистенция на Онджей Дуда.

Следващият мач на Словакия е на 6 септември като домакин на Хърватия, а на същата дата Азербайджан ще гостува на Уелс.