Косово шокира България насред София (видео+галерия)

Националният отбор на България записа една от най-срамните си страници в своята история, след като загуби с 2:3 от Косово в европейската квалификация за Евро 2020 насред стадион "Васил Левски". Историческият първи успех в кратката футболна история на косоварите дойде в 92-ата минута. Първо Рашица даде аванс на "жълтите" в 7-ата минута. Ивелин Попов (43) и Кристиян Димитров (55) донесоха пълен обрат за "лъвовете", но гостите шокира българите с попадения на Муричи (64) и Рашани (92).

Така "лъвовете" за първи път в своята историята останаха без победа в първите четири мача от европейска квалификация. Тимът на Бала има само две точки от четири мача, като великотърновецът имаше малшанс да дебютира с две поражения начело на представителния ни състав. При Петър Хубчев отборът врътна две равенства с Черна гора в София (1:1) и с днешния съперник Косово в Прищина (1:1). Идването на Красимир Балъков трябваше да промени нещата в положителна посока, но краткото време за подготовка явно не се оказа достатъчно, като с Чехия отборът записа първата си загуба с 1:2, а сега записа и второ поражение от Косово (2:3), което влезе в историята.

122 България - Косово

По-големият проблем обаче, че двете загуби бяха заслужени, въпреки няколко добри моменти на селекцията на България, която се опитва да играе повече с топката и да изнася играта от защитниците. Потенциалът на тима обаче не позволява на този етап това, като се допускат сериозни грешки, а най-вече се оставят прекалено много пространства на противниковите нападатели. Видимо нашите национали изостават физически от своите съперници, които играят в по-добри отбори и в по-силни първенства.

Тактически противниците са по-грамотни, което показва, че действителността на Първа лига е далеч от истината. Ще трябва много работа на всяко едно ниво в родния футбол. Фактите показват, че "лъвовете" бяха надиграни в четирите си мача от групата до този момент, въпреки че с малко повече късмет можеха и да запишат победа, но съперниците са създали около 40 положения пред вратата на България.

Освен това сега предстоят два мача с четвъртата сила на планетата от последния Мондиал в Русия - Англия, като първата среща е на "Уембли" през септември, а след това британците гостуват в София. Едно нещо е сигурно, че този отбор на България няма потенциал да спечели мечтаното второ място в групата, след като вече изостава на три точки от Косово, който е на трето място в класирането.

Националите записаха седми пореден мач без победа, като в тях има три поражения и четири равенства.

Последният успех на тима е на 13 октомври 2018 година с 2:1 над Кипър

. Косово пък продължи положителната си серия и вече от 14 мача няма загуба.

Селекционерът на България Красимир Балъков направи четири промени в стартовия състав от поражението с

1:2 от Чехия

. Той смени футболисти във всяка една зона - защита, полузащита и нападение.

От първата минута започнаха Иван Горанов, който за първи път бе титуляр с националната фланелка, а сред титулярите се завърнаха Георги Костадинов, Галин Иванов и Кирил Десподов, които замениха Кристиян Димитров, Георги Сърмов, Кристиян Малинов и Мартин Минчев.

Николай Михайлов бе вратар, а пред него в защита действаха Страхил Попов, Васил Божиков, Антон Недялков бе централен защитник, докато Горанов бе отляво на защитата. Костадинов бе пред защитата, след като се възстанови от травма. Ивелин Попов и Тодор Неделев бяха другите халфове, а Галин Иванов и Кирил Десподов помагаха на Исмаил Иса в атака.

Пред около 7000 зрители по трибуните гостите започнаха по-смело срещата. Въпреки това първата добра възможност беше за "лъвовете", но изстрел на Кирил Десподов беше избит в ъглов удар от Мурич. Косоварите атакуваха опасно, докато играчите на България не успяваха да се ориентират и допускаха много пространства в отбрана. При опасно центриране отдясно в 14-ата минута Страхил Попов реши да чисти топката с пета, но не успя да я уцели добре, пращайки я в краката на Рашица. Звездата на Вердер (Бремен) пое топката и с удар с десния крак даде аванс на гостите.

Седмицата на "жълтите" изтича до скамейката на своя тим, за да покаже на феновете си екипа с №10 на Арбер Зенели, който се контузи тежко при равенството 1:1 с Черна гора. Попадението вдъхнови около 700 фенове на Косово, които бяха в Сектор "А". Публиката на гостите подкрепяше своя тим, които започнаха да атакуват с още по-голямо самочувствие. Десподов имаше възможност за "трикольорите", но бранител на гостите му изби топката преди да нанесе удар.

Тимът на Балъков трудно създаваше атаки, а веднъж и Михайлов трябваше да се намесва след изстрел на Целина в 37-ата минута. Секунди по-късно българите поискаха дузпа за фаул срещу Десподов, но реферите отсъдиха аут. В 41-ата минута Галин Иванов стреля от 23 метра, но извън целта, като избърза с нанасянето на удара.

Секунди след това капитанът Ивелин Попов изправи трибуните на крака. Десетката на България напредна пред центъра и с хубав шут от над 20 метра прати топката в горния ляв ъгъл на Мурич за 1:1. Попадението е негово 15-то с националната фланелка, а също така първо от март 2018 година, когато беше точен в контролата срещу Казахстан (2:1).

Опасен удар на Целина можеше да върне преднината на гостите в края на първата част, но топката мина покрай дясната греда на Михайлов, който беше покрил своя ъгъл.

На почивката Балъков замени Божиков с Кристиян Димитров, а "лъвовете" започнаха да атакуват, за да търсят обрат. В 50-ата минута хубава атака не успя да завърши с голов изстрел, тъй като подаването на Ивелин Попов беше пресечено. Последва опасна контраатака, но Рашица стреля над гредата.

Нова хубава атака на "трикольорите" в 53-ата минута завърши с опасно центриране на Десподов, но Иса не успя да засече на задната греда. Минута по-късно резервата Димитров донесе пълен обрат за България. Централният бранител се извиси над всички в наказателното поле и с глава матира Муриц за 2:1. Това беше негов дебютен гол, който дойде в първия му мач с националната фланелка на "Васил Левски".

Хадергьонай замени Войвода, Рашани влезе вместо Вока, а Косово започна да търси равенството, въпреки че не създаваха чисти положения гостите стигнаха до 2:2 в 64-ата минута. Михайлов не прецени добре хубаво центриране отляво, като първо тръгна да го пресича, след което се спря и връхлитащият Муричи с глава изравни резултата. Голът шокира "лъвовете", докато феновете на гостите празнуваха. Три минути след това топката отново влезе в мрежата на Михайлов след нов удар с глава на Муричи. За радост на България този път попадението беше отменено поради засада.

Георги Илиев влезе на мястото на Неделев, като веднага беше изритан лошо от играч на Косово. Цветелин Чунчуков смени Иса, но и това не помогна, тъй като в последните 25 минути на мача Косово имаше тотален превес. Гостите бяха по-свежи, по-активни и търсеха победата, пропускайки доста положения. Няколко пъти топката мина покрай гредите на Михайлов, той спаси два пъти, а защитниците със шпагати парираха изстрели на косоварите. Последните пет минути на мача във ВИП-а на Сектор "А" имаше напрежение заради агресивен фен на гостите, който провокира българи от ложата, като се стигна до меле. Моментално охраната на стадиона и полицията се намеси, за да не се стигне до ексцесии, като предотврати по-сериозни инциденти.

На терена обаче Косово атакува, България се отбраняваше с успех, докато не дойде 92-ата минута, когато Рашани от няколко метра с глава нокаутира България и феновете на родния футбол с победен гол, подлудил агитката на Косово и всички в Прищина. Нападателят изпревари подхлъзналия се в неподходящ момент Горанов и стана герой на една нация, която вече има своята първа победа в квалификации.

75 България - Косово I част

От небето над София се изляза сериозен дъжд, все едно плачеше с изстрадалите български фенове, които вече 16 години не могат да видят отбор, който има шансове да играе на голям форум. Балъков събра играчите на центъра, за да се опита да ги окуражи, докато малкото останала публика на трибуните освиркваше националите, които реално признаха, че са има ли по-подготвен от тях съперник....

Негово име е Косово, което само показва, че и дъното на нивото на родния футбол вече е пробито.