Политиката победи футбола, но Черна гора не се даде на Косово (видео)

Черна гора и Косово завършиха 1:1 в среща от група "А" на квалификациите за Евро 2020. Около мача имаше много странни обстоятелства, които сериозно обезкървиха състава на домакините, но те показаха характер. Косово поведе преди почивката с попадение на звездата си Милот Рашица, а през второто полувреме Стефан Мугоша, който се разписа и срещу България в София, донесе точката на "соколите".

Черногорците бяха разтърсени от огромен скандал в часовете преди двубоя. Заради напрежението между Сърбия и Косово, селекционерът Любиша Тумбакович беше подложен на натиск от високите етажи в Белград да не води отбора в днешната среща. След спешен разговор между него и президента на черногорската федерация Деян Савичевич се стигна до решението Тумбакович да подаде оставка, а вместо него начело на състава временно застанаха помощниците му Миодраг Джудович и Драгойе Лекович. По същата причина участие в мача не взеха и двамата футболисти на Цървена звезда Филип Стойкович и Мирко Иванич.

С това лошите новини за домакините не свършваха. Заради контузии те не можеха да разчитат на звездите си Стефан Савич и Стеван Йоветич, а за капак мачът в Подгорица се игра пред празни трибуни, тъй като Черна гора изтърпява наказание от УЕФА.

Въпреки всичко, Черна гора започна по-добре и в 6-ата минута Стефан Мугоша отправи опасен изстрел, спасен от Мурич. Гостите отговориха с удар на Зенели от фаул, който не затрудни Миятович. В средата на полувремето стражът на домакините още веднъж трябваше да показва класа, този път след шут на Милот Рашица.

Именно футболистът на Вердер (Бремен) откри резултата в 25-ата минута. Атаката на Косово се разви по левия фланг, Халими центрира и Рашица наказа невниманието на черногорската защита. Малко по-късно косоварите останаха без Арбер Зенели който се контузи и бе заменен от Едон Жегрова.

След почивката Черна гора опита натиск, но той бе твърде хаотичен. Без всичките си най-добри футболисти "соколите" по никакъв начин не успяваха да затруднят отбраната на Косово. Гостите пропуснаха няколко чисти положения и бяха наказани. Това се случи в 69-ата минута, когато след центриране от десния фланг топката стигна до Мугоша и той с глава вкара за 1:1.

Двата отбора събраха по 2 точки и още нямат победа в квалификациите. Косово обаче е без поражение, докато Черна гора допусна тежка загуба от Англия с 1:5.

В понеделник косоварите гостуват на България в София, а на Черна гора предстои визита на Чехия.