Безкомпромисен Надал не показа милост към Федерер (видео + галерия)

Двама от най-големите в цялата история на тениса - Роджър Федерер и Рафаел Надал, изиграха поредния двубой помежду си, като днес арената бе "Филип Шатрие" в Париж. В първия полуфинал на тазгодишното издание на "Ролан Гарос" поставеният под №2 Надал надигра убедително третия в схемата Федерер с 6:3, 6:4, 6:2 след 2 часа и 25 минути игра. Това беше мач №39 между двамата, като испанецът вече е с 24 победи срещу Федерер, а швейцарецът остава с 15 срещу Краля на клея. Надал вече очаква на финала световния №1 Новак Джокович (Сърбия) или австриеца Доминик Тийм.

Днес и двамата противници записаха по 3 аса и 1 двойна грешка. Надал направи 33 уинъра и 19 непредизвикани грешки, а Федерер регистрира 25 печеливши удара и допусна 34 непредизвикани грешки.

Любопитно за отбелязване е, че въпреки сериозното предимство на Рафа в преките двубои с Роджър, 37-годишният швейцарец беше в серия от 5 поредни победи срещу преследващия рекордна 12-а титла в Париж Надал. Предишният им сблъсък на турнир от "Големия шлем" бе в началато на 2017 година, когато Федерер надделя над Надал в петсетов трилър на финала на Australian Open. Последната им среща на клей пък бе на финала в Рим през 2013 година, когато Надал разгроми Федерер с 6:1, 6:3. На "Ролан Гарос" навършилият 33 години преди броени дни испанец има вече 6 победи и 0 поражения срещу носителя на рекордните 20 титли от "Големия шлем". На клей Надал има само 2 загуби от Федерер, като го е побеждавал вече 14 пъти.

ПЪРВИ СЕТ:

Изключително силен вятър затрудняваше максимално двамата тенисисти днес. Надал отрази брейкпойнт при 30:40 още в първия гейм в мача, а веднага след това нанесе първия си удар. Федерер трябваше да се измъква от 15:40 във втория гейм и първоначално го стори, добирайки се до 40:40.
Следващите две точки обаче бяха за Рафа и първият пробив в двубоя стана факт, а не след дълго той бе затвърден и испанецът поведе с 3:0. Федерер взе първия си гейм в мача за 1:3, а малко след това се пребори за точка за пробив. Надал допусна малко неочаквана грешка, изкарвайки топката в аут без да е бил притиснат сериозно и Роджър проби за 2:3.
Шестият гейм се превърна в гладиаторска битка, при която Федерер успя да спаси цели 5 брейкпойнта, но при шестия се предаде. Надал бързо затвърди пробива с гейм на 30 и при 5:2 вече бе много близо до спечелването на сета. Швейцарецът съкрати аванса на съперника си на 3:5 с гейм на нула, а след това хвърли всичко, за да се задържи в сета, но Надал издържа и с 6:3 затвори първата част.
ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна оптимистично за Федерер, който направи ранен пробив и поведе с 2:0. В третия гейм шампионът от 2009 година почти обърна резултата от 15:40. Той имаше и геймбол, но в крайна сметка Краля на клея успя да върне пробива и не допусна да изостане по-сериозно в резултата във втората част.
Надал изравни за 2:2, а двамата влязоха в серия, при която сервиращият печелеше без особени трудности подаването си. При 4:4 Федерер поведе с 40:0, но в този момент се срина и допусна обрат - Надал взе 5 поредни точки и реализира брейк в много възлов момент. Защитаващият трофея си Надал сложи край на сета с гейм на нула и преследващият 18-а титла от “Големия шлем” испанец се доближи още повече до пореден финал в Париж.
ТРЕТИ СЕТ:

Третата част започна със сервис-гейм на Федерер, който мина от 30:0 през 30:40, но швейцарецът все пак удържа подаването си. В третия гейм Роджър трябваше да се спасява от 15:40 и Надал този път не пропусна шанса да нанесе нов удар, пробивайки за 2:1.
Надал играеше безгрешно в тези минути и всичко му се получаваше, а Федерер нямаше отговор и изглеждаше примирен с надвисналото поражение. Швейцарецът допусна нов пробив в петия гейм и авансът на испанеца стана почти непреодолим - 4:1.
Макар и трудно, Надал взе следващото си подаване за аванс от 5:1. Във въпросния гейм швейцарецът направи някои отлични къси топки, но като цяло не успя да наруши ритъма на съперника си, който продължаваше да играе изключително стабилно. Федерер се пребори за още един гейм, но не успя да спре устрема на Надал, който вече е само на победа от 12-а титла на най-успешния турнир в кариерата си.