Велика битка!

Удивителен мач направиха на осминафиналите на “Ролан Гарос” швейцарският ветеран Стан Вавринка и 20-годишният гръцки талант Стефанос Циципас. 34-годишният Вавринка, шампион от 2015 година, все пак намери сили да се пребори за победата със 7:6 (6), 5:7, 6:4, 3:6, 8:6 след 5 часа и 9 минути игра. Двубоят се превърна в гладиаторска битка и бе един от най-дългите в цялата история на турнира. Срещата бе изпълнена със страхотни разигравания, драматични моменти и бе истинси спектакъл за публиката на “Сюзан Ленглен”, в който и двамата играчи показаха високо ниво и заслужаваха победата. Поставеният под №6 Циципас бе много близо до нея, но в крайна сметка трябваше да преклони глава пред далеч по-опитния си съперник, който в петия сет на моменти сякаш ходеше по въже, но успяваше да се измъкне от много сложни ситуации.

Двамата се “захапаха” още от първия сет на мача, в който пробиви не бяха постигнати и се наложи изиграването на тайбрек. В него Вавринка спечели първите 2 точки, но Циципас отговори с 4 поредни, за да поведе с 4:2 при смяната на полетата. Нови три точки върнаха аванса на Вавринка, след което двамата си спечелиха подаванията за 7:6 за швейцареца. Тогава една къса топка на Вавринка кацна точно на горния край на мрежата и падна в полето на съперника му, за да му спечели първия сет.

Във втория Циципас осъществи ранен пробив и поведе с 3:0, само за да може Вавринка бързо да изравни за 3:3. Циципас направи нов пробив за 5:3, но загуби подаването си за сета и Вавринка намали на 4:5. В десетия гейм драмата продължи и швейцарецът отрази пет сетбола на свой сервис, преди да изравни за 5:5. Сетът отиваше към тайбрек при 30:15 за Вавринка в 12-ия гейм, но швейцарецът направи 3 грешки и 20-годишният му съперник изравни общия резултат в мача.

В третия сет решителният удар бе нанесен в седмия гейм, когато Вавринка проби за 4:3 и малко след това спечели сета с 6:4, за да поведе с 2:1 сета. Четвъртият сет доста приличаше на втория. Циципас бързо поведе с 3:0, Вавринка върна пробива, за да намали с 2:3, но разликата тук бе, че веднаха след това гръкът отново проби за 4:2 и така прати мача в решителен пети сет.

Още в първия гейм на решаващия пети сет поставеният под №24 Вавринка някак се спаси от 0:40 и взе подаването си. В петия гейм отстранилият в третия кръг след три поредни тайбрека Григор Димитров швейцарец отрази нови два брейкпойнта, а при 5:5 Циципас имаше още 3 възможности, но Вавринка все пак оцеля. Така се стигна до 14-ия гейм, който се оказа и последен в двубоя. Точно в този момент дойдоха първите две точки за пробив за швейцареца в петата част, а те бяха с цената на мачболи. Циципас отрази първия мачбол за 30:40, а при втория бе разминат на мрежата от бекхенд. Въртеливата топка на Вавринка тупна около линията, но първоначално изглеждаше по-скоро в аут и това щеше да е 40:40. В този ключов момент се намеси съдията на стола, който прецени, че топката е закачила линията и това означаваше гейм, сет и мач Стан Вавринка.

Петчасовата битка между Циципас и Вавринка вероятно е добра новина за шампиона от 2009 година Роджър Федерер. Именно той е следващият съперник на своя приятел и сънародник Вавринка на 1/4-финалите. При предишното участие на Федерер на “Ролан Гарос” - през 2015 година, Вавринка победи Федерер тъкмо на 1/4-финалите, а след това грабна и трофея след успех на финала срещу сърбина Новак Джокович.