България не успя срещу Аржентина (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха първа загуба в тазгодишната Лига на нациите. След страхотното начало и победата на Канада с 3:1 в първия си мач вчера, тази нощ момчетата на Силвано Пранди паднаха от домакините от Аржентина с 0:3 (16:25, 21:25, 23:25) във втората си среща от турнира в Група 2 от първия уикенд в Лигата на нациите, играна в зала "Аконкагуа Арена" в град Мендоса.

Така българските "лъвове" имат 1 победа, 1 загуба и 3 точки, докато Аржентина е с 2 победи от 2 мача и 6 точки. Тази вечер (2 юни) са последните мачове от турнира в Мендоса. България ще играе от 22,10 часа срещу дебютанта Португалия, който рано тази нощ записа втора загуба - 0:3 от Канада, а след това от 01,10 часа българско време през нощта "гаучосите" ще спорят с "кленовите листа".

Началото на първия гейм беше по-добро за домакините от Аржентина, които поведоха с 4:1 след атака на Факундо Конте, блокада на Агустин Лосер и аут на Николай Пенчев. Разликата стана 6:2 след ас на Конте, а след това нарасна до 8:3 след нова директна точка от сервис, този път на Лосер. Постепенно България намали до 11:9 след грешка на Конте и успешен блок на Алекс Грозданов.
Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за "гаучосите" след атака на Бруно Лима и страхотна контра на разпределителя Николас Уриарте. Контраатака-пайп на Конте и 17:12. Преднината на Аржентина стана 19:13 след грешка при мрежата на българите. Резултатът стана 22:15 след контра през центъра на Лосер, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Въпреки това, Аржентина спокойно взе гейма с 25:16 след нови две страхотни атаки на Конте.

Втората част също започна отлично за аржентинците, които бързо дръпнаха с 3:0. Постепенно България успя да изравни при 7:7 след грешка на Факундо Конте и ас на Розалин Пенчев. Все пак, техническата пауза дойде при 8:7 за "гаучосите" след страхотен блок на капитана Себастиан Соле. Двата тима продължиха напълно равностойно, като си размениха и по няколко мини обрата, за да се стигне до 14:13 за домакините след нова мощна атака на Конте. Последваха грешка на Розалин Пенчев и блок на Соле и 16:13 за Аржентина. Въпреки усилията на "лъвовете", аржентинските волейболисти запазиха преднината си до 19:16 след успешна блокада на Агустин Лосер, което принуди  Силвано Пранди да вземе прекъсване. Разликата стана 21:17 след контра на Лосер. Независимо от предприетите промени от страна на Силвано Пранди, момчетата на Марсело Мендес затвориха без проблеми и втория гейм в своя полза при 25:21 след атака на влезлия като резерва Ян Мартинес Франки.

За началото на третия гейм в игра за България остана Георги Братоев, който се появи в края на втората част. "Лъвовете" бързо поведоха с 5:1 след атака на Николай Учиков, блок на Светослав Гоцев и грешка на Факундо Конте при сервис именно на Братоев, което накара Марсело Мендес да вземе тайм-аут. Въпреки това, първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за "трикольорите" след сервис в аут на Агустин Лосер. Блокада на Себастиан Соле и контра на Ян Мартинес Франки и 8:8. Равностойната игра продължи до 10:10, след което България отново поведе с 12:10 след отлична блокада на Гоцев.
Играта продължи точка за точка до 16:14 за българите след чудесно отиграване на Розалин Пенчев. България продължи да води до 20:18 след технично пускане на Учиков. Домакините успяха да изравнят при 22:22 след нова атака на Франки и блокада на Соле, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Последва контра на Франки и 23:22 за "гаучосите". В крайна сметка Аржентина спечели гейма с 25:23 след атака на Бруно Лима и грешка на българите, а с това и мача с 3:0.<

Най-резултатен за българския тим отново беше Николай Учиков с 13 точки (43% ефективност в атака). Братята Розалин Пенчев (1 блок, 1 ас и 42% ефективност в атака) и Николай Пенчев (1 блок и 47% ефективност в атака) завършиха с по 10 точки. За "гаучосите" Бруно Лима реализира 15 точки (1 блок и 56% ефективност в атака) за победата. Факундо Конте (1 ас и 48% ефективност в атака) и Агустин Лосер (4 блока, 1 ас и 64% ефективност в атака) добавиха по 12 точки за победата.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:16, 25:21, 25:23)
АРЖЕНТИНА: Николас Уриарте 1, Бруно Лима 15, Факундо Конте 12, Кристиан Поглажен 1, Себастиан Соле 10, Агустин Лосер 12 - Сантиаго Данани-либеро (Ян Мартинес Франки 8, Федерико Перейра 1, Максимилиано Кавана)
Старши треньор: МАРСЕЛО МЕНДЕС