Григор даде всичко от себе си, но преклони глава пред Вавринка

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров игра силно, но в крайна сметка не успя да вземе дори сет срещу швейцареца Стан Вавринка в мача между двамата от третия кръг на "Ролан Гарос". Хасковлията загуби след три тайбрека - 6:7 (5), 6:7 (4), 6:7 (8). Двубоят започна в петък вечерта на Корт №1, но след 2 часа и 6 минути игра бе прекъснат заради настъпилата тъмнина. Подновяването на срещата днес започна с аванс от 2:0 сета за шампиона от 2015 година Вавринка.
В третия сет поставеният под №24 Вавринка проби в ключов момент - при 4:4, но Димитров успя веднага да направи рибрейк и в крайна сметка се стигна до нов тайбрек. В него всичко вървеше отлично за непоставения българин, който поведе с 6:2 точки и имаше цели 4 сетбола. Дори и те обаче се оказаха недостатъчни и Димитров не успя за първи път в кариерата си да премине фазата на третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Париж. Сега на най-силния ни тенисист му предстои да се подготви за сезона на любимата му трева, където се надяваме, че ще се върне към добрите резултати.

Подновяването на срещата започна с бърза размяна на геймове на нула. Третият гейм обаче бе доста продължителен и тежък за сервиращия Димитров. Хасковлията трябваше да отразява две точки за пробив, но все пак измъкна подаването си за аванс от 2:1. При 3:3 Димитров отново бе притиснат от противника си и трябваше да се спасява от 15:40. Димитров запази спокойствие и съумя да се задържи в гейма, а след това и да го спечели, за да излезе отново напред в резултата.

Вавринка трябваше да положи доста усилия, за да вземе подаването си за 4:4, но веднага след това Димитров пак имаше проблеми на свой сервис. Двамата направиха страхотно разиграване при 30:15, което завърши с удар в мрежата на българина. Малко след това Григор отрази пета точка за пробив от началото на сета, но при шестата се предаде и швейцарецът получи възможност да сервира за място на 1/8-финалите.
Първата точка за пробив за Григор в сета дойде в много подходящ момент - при 30:40 в десетия гейм. Вавринка я отрази, но веднага след това Димитров си извоюва втори брейкпойнт и успя да го реализира - 5:5. Последва много силен гейм за Григор, който сътвори страхотни сервиси и не даде точка на съперника, повеждайки отново в резултата - 6:5. Швейцарецът отговори с гейм на нула на свой ред и двамата трябваше да изиграят трети пореден тайбрек.
Тайбрекът тръгна като по ноти за Димитров, който реализира ранен минипробив, а не след дълго авансът му стана 5:1 и 6:2. Четвъртата част изглеждаше неизбежна, но Димитров пропиля и четирите поредни сетбола. Вавринка играеше на върха на възможностите си и също показваше много силен тенис. Григор пропусна и пети сетбол при 7:6, а секунди по-късно спаси мачбол при свой сервис при 7:8. При 9:8 обаче Вавринка се сдоби с втори мачбол, вече при свой начален удар, а при последвалото разиграване бекхендът на българина не издържа и срещата приключи след общо 3 часа и 16 минути.
Григор направи 4 аса и 3 двойни грешки в целия мач, 36 уинъра и 34 непредизвикани грешки. Постигналият днес победа №500 в кариерата си Вавринка пък заби 14 аса и общо 57 печеливши удара, които неутрализираха 60-те му непредизвикани грешки.
34-годишният швейцарец си осигури среща на осминафиналите с 20-годишния гръцки талант Стефанос Циципас. Поставеният под №6 Циципас също трябваше да доиграе днес мача си от третия кръг, който бе прекъснат вчера. Съперник на гръцкия тенисист бе сърбинът Филип Крайнович, а двамата подновиха играта при резултат 7:5, 6:3, 5:5 в полза на Циципас. Сърбинът успя да измъкне третия сет след тайбрек, а в четвъртия Крайнович пропиля аванс от 5:3 и в крайна сметка загуби последвалия тайбрек. Циципас взе победата със 7:5, 6:3, 6:7 (5), 7:6 (6), като гръкът отрази и сетбол в тайбрека на четвъртия сет.