Ще излезе ли Левски от кризата срещу Берое - отговорът от Николай Костов

Страхотен повторен дебют за Силвано Пранди! България удари Канада на старта на Лигата на нациите (видео + галерия)

Италианският селекционер на националния ни волейболен отбор Силвано Пранди направи страхотен повторен дебют начело на тима. Волейболистите на България удариха Канада с 3:1 (25:20, 26:24, 19:25, 25:17) в първия си мач от турнира в Група 2 от първия уикенд на Лигата на нациите, игран тази нощ пред около 1600 зрители в зала "Аконкагуа Арена" в аржентинския град Мендоса.

По-късно тази нощ ще бъде втората среща за деня между домакините от Аржентина и дебютанта Португалия. Утре (2 юни) българските "лъвове" ще изиграят втората си среща на турнира срещу "гаучосите" от 03,10 часа през нощта българско време, а преди това от 00,10 часа Канада ще излезе срещу "мореплавателите".

Началото на първия гейм беше по-добро за българите, които поведоха с 4:1 след блокада на Светослав Гоцев и грешка при мрежата на "кленовите листа". Постепенно Канада успя да изравни при 6:6 след аут на Валентин Братоев последван от ас на Грейъм Виграс и блок на Шарън Върнън-Евънс. Канадците дори излязоха напред при 8:6 след нова блокада на Върнън-Евънс и втори ас на Виграс. Атака на Николай Учиков и контра от втора линия на Тодор Скримов и 8:8. България дори поведе с 10:8 след две последователни блокади на Алекс Грозданов и разпределителя Георги Сеганов. Разликата леко нарасна до 12:9 след технично пускане на Скримов, което накара треньорът на Канада Глен Хоуг да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на България стана 15:11 след ас на Сеганов и 16:12 след нова атака на Скримов. Канада успя да намали до 18:17 след атака на Джон Перин и блокада на плеймейкъра Брет Уолш. Независимо от това, българите си върнаха преднината при 21:18 след атака на Учиков и нова контра на Скримов. В крайна сметка България взе спокойно гейма с 25:20 след отличен блок на Гоцев и силна контра на Учиков.

Втората част започна по-добре за канадците, които поведоха с 4:2 след две атаки на Стивън Маар. България веднага изравни при 4:4 след атака на Николай Учиков и блок на появилия се в игра в края на първия гейм Николай Пенчев. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7. Равностойната игра продължи до 10:10, след което Канада дръпна с 12:10 след грешка на Георги Сеганов от сервис и блокада на Грейъм Виграс. Разликата стана 15:12 след силна контра на Маар, което накара Силвано Пранди да поиска прекъсване. Все пак, втората техническа пауза дойде при 16:14 за "кленовите листа" след атака на Шарън Върнън-Евънс. Последваха нова силна атака на Върнън-Евънс и успешна блокада на Брет Уолш и 18:14. България успя да намали до 20:19 след отличен двоен блок и контра на Учиков. "Лъвовете" дори стигнаха до равенство при 23:23 след нова мощна контра на Учиков, което принуди Глен Хоуг да вземе тайм-аут. България измъкна втория гейм след 26:24 след две поредни грешки на Стивън Маар.

Третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което Канада дръпна с 6:4 след атака и ас на Шарън Върнън-Евънс. Две грешки на канадците и 6:6. Все пак, техническата пауза дойде при 8:6 за "кленовите листа" след грешка при мрежата на Тодор Скримов и отличен двоен блок на Джон Перин и Артур Шварц. Разликата леко нарасна до 13:9 след грешка на българите и блокада на Грейъм Виграс. Въпреки тайм-аута за Силвано Пранди, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 след бърза атака през центъра на Шварц. Играта продължи точка за точка до 21:18, след което последва ас тип "чекмедже" на Виграс - 22:18 и второ прекъсване за Силвано Пранди. Независимо от това, Канада без проблеми спечели гейма с 25:19 след контра на Ерик Льопки и намали изоставането си на 1:2.

Четвъртата част тръгна отлично за канадците, които поведоха с 5:2 след по-добрата си игра на блокада. Прекъсването, което взе Силвано Пранди, даде ефект и България обърна до 8:7 след страхотен блок на Алекс Грозданов последван от силни контри на Николай Учиков и влезлия в игра като резерва в третия гейм Розалин Пенчев. Неразбирателство в канадския състав и 9:7, а след това разликата стана 12:8 след грешка в атака на Джон Перин и аут на Грейъм Виграс. След тайм-аута за Глен Хоуг последва нова атака в аут на Перин и 13:8. България запази преднината си до 16:11 след блок-аут на Розалин Пенчев. Разликата набъбна до 19:12 след нови силни изяви на Учиков. В крайна сметка България спечели без проблеми гейма с убедителното 25:17 след грешка от сервис на Виграс, а с това и мача с 3:0 и първата си победа в Лигата на нациите.

Страхотен мач за българския тим изигра Николай Учиков, който бе над всички и заби 27 точки (4 блока и 61% ефективност в атака) за победата. За "кленовите листа" Шарън Върнън-Евънс реализира 22 точки (3 блока, 1 ас и 50% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

КАНАДА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (20:25, 24:26, 25:19, 17:25)
КАНАДА: Брет Уолш 3, Шарън Върнън-Евънс 22, Джон Перин 6, Стивън Маар 6, Грейъм Виграс 13, Артур Шварц 7 - Стивън Маршъл-либеро (Райън Склейтър, Джейсън Дероко 1, Ерик Льопки 3)
Старши треньор: ГЛЕН ХОУГ