Димитров и Вавринка ще довършат битката в събота, Григор е на сет от отпадане

Единственият българин в мъжкия тенис елит - Григор Димитров, изостава с 6:7 (5), 6:7 (4) срещу поставения под №24 швейцарец Стан Вавринка в мач от третия кръг на "Ролан Гарос". Заради късния час и спускащата се тъмнина двубоят между двамата бе прекъснат след 2 часа и 6 минути игра и ще бъде доигран утре, но задачата пред нашето момче изглежда повече от трудна.
Българинът никога досега в кариерата си не е преодолявал фазата на третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Париж. Хасковлията има 4 победи от 8 мача срещу срещу шампиона на "Ролан Гарос" от 2015 година, но никога досега не го е побеждавал на турнир от "Големия шлем". За да го стори за първи път, 28-годишният ни тенисист ще трябва да направи обрат от 0:2 сета.

Според първоначалната програма срещата бе последна на втория по големина корт “Сюзан Ленглен”. Тъй като обаче на въпросния корт все още се играеше мач при жените, организаторите решиха да преместят двубоя между Вавринка и Димитров на Корт №1.

Григор изигра два петсетови мача до момента, като в първия кръг пречупи сръбския ветеран Янко Типсаревич, а след това надви №11 в схемата Марин Чилич (Хърватия). Носителят на 3 титли от "Големия шлем" Вавринка пък загуби сет на старта срещу словака Йозеф Ковалик, но после се разправи с коравия чилиец Кристиан Гарин и показа, че е готов да стигне долеч в Париж тази година.

ПЪРВИ СЕТ

Двубоят не започна добре за Григор, който сервираше пръв и допусна пробив на 30 още в откриващото си подаване. 34-годишният Вавринка затвърди брейка с лесен гейм, а веднага след това имаше нови две точки за пробив и бе много близо до аванс от 3:0. Първата ни ракета все пак успя да се измъкне и удържа подаването си, за да намали изоставането си в резултата на 1:2.

В шестия гейм Димитров се сдоби с първата си точка за пробив при 30:40. Българинът я реализира, след като много добре свали ниско от ретур топката след втория сервис на противника си и форхендът на Вавринка излетя далеч в аут - 3:3. Последва дълъг и оспорван гейм, в който Григор поведе с 40:0, но допусна нещата да се усложнят и трябваше да отрази два брейкпойнта, преди да сложи край на гейма със страхотно изпълнение, с което прехвърли майсторски противника си.

В деветия гейм Григор бе само на две точки от спечелването на сета при 4:5, 0:30 от гледна точка на швейцареца, но Вавринка взе следващите три точки. Малко след това Димитров си извоюва сетбол, но Вавринка го заличи с мощен сервис. В крайна сметка швейцарецът изравни резултата при 5:5, а Димитров взе следващото си подаване и си осигури минимум тайбрек в този сет. 12-ият гейм мина през 30:30, но все пак Вавринка го взе, след като направи някои блестящи удари, един от които от доста трудна позиция.
На два пъти в тайбрека Григор се сдобиваше с аванс от минипробив, но и в двата случая бързо губеше преднината си. Първо той поведе с 3:1, но Вавринка изравни за 3:3, а след това хасковлията спечели точката при сервис на съперника за 4:3. Димитров поведе с 5:4, но Вавринка имаше два поредни сервиса и стигна до първия си сетбол в срещата при 6:5. Швейцарецът спечели последвалото разиграване при втори сервис на българина и се пребори за първата част след повече от 1 час игра.

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет започна със сервис на Вавринка, който взе подаването си, а след това Григор имаше проблеми, но все пак обърна гейма от 15:40 и изравни за 1:1. В следващите минути двамата противници печелеха без големи трудности геймовете, в които сервираха. При 4:4 Вавринка изоставаше с 15:30 при свой начален удар, но тук на помощ му се притече мощният му сервис и швейцарецът се доближи на гейм до спечелването на сета при 5:4. Шампионът от 2015 година открехна леко вратата пред Григор в 11-ия гейм, в който показа колебания и се стигна до 15:30, но българинът не се възползва от ситуацията и трябваше да сервира за оставане в сета при 5:6.
Българинът се справи със задачата да влезе в тайбрек, но там нещата се развиха лошо за него. Вавринка направи минипробив още в самото начало и поведе с 2:0 и 4:1. При 5:2 швейцарецът имаше аванс от два минипробива, загуби следващата точка, но после с ас се сдоби с три поредни сетбола при 6:3. Григор отрази първия, но при втория изкара далеч в аут топката от бекхенд и втората част приключи по същия начин като първата - с поражение за най-добрия ни тенисист след тайбрек.
След края на втория сет двубоят бе прекъснат заради липсата на достатъчно светлина на корта и ще бъде доигран в събота, но Димитров ще трябва да направи истински подвиг, за да обърне резултата в своя полза.