Балкан е шампион на България!

Отборът на Балкан (Ботевград) сложи край на 30-годишното чакане на шампионската титла, след като тази вечер „зелените“ победиха в мач №4 от финалните плейофи срещу Левски Лукойл с 90:75 (21:14; 25:20; 27:18; 17:23), като по този начин спечелиха серията с резултат 3-1, а с това и шампионската титла на България през сезон 2018/19.

Димитър Димитров беше над всички в селекцията на домакините - 23 точки, Брендън Браун добави 20 точки, а Микаел Хопкинс се отличи с "дабъл-дабъл" - 14 точки и 14 борби.

Деян Иванов вкара 14 точки за "сините", а Христо Захариев и Калоян Иванов приключиха съответно с по 13 и 12 точки.

61 Балкан - Левски Лукойл 90:75

Резултатът в двубоя бе открит от домакините след добра атака на Микаел Хопкинс, но веднаха след това Калоян Иванов също се разписа и резултатът бе равен. Впечатление в тези първи минути правеше, че двата отбора се захапаха здраво, което се отрази и на резултатността и малко преди средата на частта резултата бе 9:6 в полза на Балкан.  Оттук до края на частта ботевградчани стояха видимо по-добре на терена, като това се материализира в няколко добри защити и резултатни нападения, с което преднината им се покачи до седем точки - 21:14 след първите десет минути.

Началото на втория период беше за възпитаниците на Небойша Видич, които поведоха с двуцифрен аванс – 26:16, но след това играта на домакините започна да буксува. Това бе моментално използвано от столичани, които се активизираха и след тройка на Захариев разликата бе стопена само до пет точки – 21:26. Последва прекъсване за Видич, но след подновяването на играта възпитаниците му отново не приличаха на себе си, като допуснаха няколко грешки, а под другия кош Калоян Иванов и Рембърт вкараха за 25:26. В следващите минути ботевградчани се събудиха с две поредни тройки на Браун и Димитров, като това даде импулс в играта им, а в самия край на периода отново Димитров не трепна и след нова тройка почивката дойде при 46:34 в полза на Балкан.

Ботевградчани нанесоха тежък удар по съперника в началото на третия период, след като бяха безпогрешни, а Браун, Хопкинс и Павел Иванов вкараха за 17 точки аванс  – 53:36. Лошото начало на баскетболистите на Левски Лукойл принуди Константин Папазов да вземе прекъсване, но след подновяването на играта „сините“ продължиха да затъват, а освен всичко друго, Калоян Иванов направи неспортсментски фал. Доминацията на „зелените“ продължи с пълна сила и разликата скочи до 22 точки – 66:44 след отлични изяви на Петков, Мулалич и Рийд, като до края на частта домакините не изпуснаха инициативата и след 30 минути Балкан водеше с 21 точки – 73:52.

На старта на заключителната четвърт балканци отстъпиха инциативата на Левски Лукойл, което даде възможност на столичани да свалят шест точки от изоставането си – 60:75, но след това последва моментален отговор – безпогрешни Гаврилович, Димитров и Браун за 81:63 при малко повече от пет минути до края. Това пречупи напълно баскетболистите на „сините“, като в оставащото време не се случи нищо по-интересно, а последния съдийски сигнал прозвуча при 90:75 в полза на Балкан, което означаваше шампионската титла в Националната Баскетболна Лига през сезон 2018/19.

БАЛКАН – ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ 90:75 (21:14; 25:20; 27:18; 17:23)