Героят Валери Божинов прати Левски в Лига Европа (видео+галерия)

Отборът на Левски хвана последния влак за Лига Европа. "Сините" надвиха много трудно с 1:0 Етър в баража на стадион "Георги Аспарухов". Героят на 26-кратните шампиони на България се казва Валери Божинов, който отбеляза единственото попадение в мача. Опитният нападател влезе на терена в 71-ата минута, а секунди по-късно с първото си докосване матира "болярите".

Така грандът от София стана четвъртият евроучастник на България. Столичани се присъединиха към компанията на Лудогорец, ЦСКА-София и Локомотив (Пловдив), които също ще представляват Първа лига в Европа.

"Сините" спечелиха трети пореден бараж във формата на Първа лига. През 2017 година столичани победиха драматично Верея с 10:9 след дузпи, а миналата година разбиха с 4:1 тима на Черно море. До мача домакините стигнаха след завършването на трето място в крайното класиране.

Шампионите от 1991 година пък спечелиха втората осмица, след като отстраниха Локомотив (Пловдив) и Славия в плейофите.
110 Левски - Етър 1:0

Наставникът на "сините" Георги Тодоров, който водеше тима за последно, след като Петър Хубчев влиза в длъжност от първи юни,

бе направил осем промени от последния мач за първенство

с Берое (

1:3

). Михайлов, Миланов, Рейш, Горанов, Тиам, Юруков, Паулиньо и Костов се завърнаха от първата минута, след като получиха почивка. Единствено португалецът изтърпяваше наказание в Стара Загора. Деян Иванов, Давиде Мариани и Станислав Иванов бяха останалите титуляри.

Пред Николай Михайлов в защита действаха Живко Миланов, Деян Иванов, Нуно Рейш и Иван Горанов. Кали Тиам бе пред отбраната, а Илия Юруков, Станислав Иванов, Давиде Мариани и Паулиньо бяха четиримата зад голмайстора на първенството Станислав Костов.

Тодоров, който имаше едва една загуба в България начело на "сините" от 38 мача, натрупа две поредни поражения в последните два мача. Той обяви, че предпочита да работи в школата, но преди това се надяваше да класира тима в Лига Европа.

Новият селекционер на България Красимир Балъков пък водеше "виолетовите" в последния си мач преди да започне подготовка с "лъвовете" за мачовете с Чехия и Косово. Легендата на Велико Търново искаше да зарадва своя роден град и всички фенове на "болярите", връщайки тима в Европа. За последно Етър игра в Интертото през 1995 година, а преди това през 1991 година взе участие в КЕШ, след като стана за първи път шампион на България.

Бала бе направил само една промяна сред титулярите от успеха с 2:0

над Славия. Велко Батрович смени контузения Флорент Боджадж. На вратата бе Христо Иванов, а пред него петимата бранители бяха Здравко Илиев,Пламен Гълъбов, Венцислав Василев, Яни Пехливанов и Крум Стоянов. Румен Руменов, Георги Сърмов и Велко Батрович бяха халфовете зад Даниел Младенов и Милчо Ангелов.

Гостите играеха с петима защитници и не оставяха пространства за домакините, които изглеждат по-изморени физически. Първият удар във вратата беше в 25-ата минута, когато Паулиньо нахлу през центъра, но стреля в ръцете на Христо Иванов. Венцислав Василев пък пропусна с глава след центриране от корнер.

На терена имаше много борба, но "сините" изпитва големи затруднения да създадат положение.

На почивката двамата треньори направиха по една промяна. Седрик Утонджи замени Деян Иванов, а Иван Стоянов влезе на мястото на Милчо Ангелов. Агитката на "сините" запали факли в Сектор "Б", като срещата трябваше да бъде прекъсната за две минути, докато друга част от феновете в Сектор "А" наду балони в синьо и бяло.

Илия Юруков сбърка и после извърши фаул, като получи жълт картон, който беше първи в мача. В 55-ата минута Младенов можеше да вкара, но стреля над вратата, докато Батрович го чакаше сам срещу вратата.

Таранът Костов пробва два поредни слаби удара, които не бяха проблем за Иванов. В 71-ата минута Валери Божинов замени голмайстора, който игра за пореден път на инжекции и има проблеми с коляното, които не му позволяват да играе на 100%.

Секунди след това над 6000 фенове на "сините" избухнаха в радост. Бившият играч на Ювентус и Манчестър Сити с първото си докосване даде аванс на столичани. Станислав Иванов изведе Миланов на дясното крило, който центрира хубаво, а Божинов от няколко метра матира Христо Иванов с глава.

Той полудя от щастие, а след това с жест показа, че иска да остане на "Герена" и през следващия сезон.

Попадението е негово четвърто през тази пролет за "сините", както и общо 11-то за сезона. Интересното е, че това бе гол №12 с екипа на Левски от 31 мача за Божинов. Минута след това Паулиньо беше близо да вкара втори гол. Бразилецът стреля технично от 15 метра покрай лявата греда.

Дино Мартинович смени Румен Руменов, а Мартин Петков влезе на мястото на Юруков. Гостите се опитаха да изравнят, като пренесоха играта в половината пред Ники Михайлов. Последваха няколко центрирания пред вратата на националния вратар.

В 87-ата минута Станислав Иванов беше фаулиран на границата на наказателното поле, но изстрелът от пряк свободен удар на Миланов мина над гредата. Опитният халф на Етър Сърмов пробва бомбен шут с левия крак, който мина на сантиметри от горната греда. Артьом Артюнин влезе, за да може да скача високо с глава, но и това не помогна на "виолетовите".

Етър вкара напрежение, но въпреки това не успя да нанесе нито един точен удар във вратата на столичани през всичките 90 минути. Опитният Божинов спечели няколко фаула в даденото продължение, като остави играта далеч от вратата на домакините. Феновете на Левски подкрепяха страхотно своите играчи, които накрая стигнаха до своята цел, която беше отборът да играе в Европа.

Левски изпрати десети пореден сезон без трофей. Отборът игра за трети пореден път бараж, след стигането само до бронзовите медали. Прекалено голямото текучество на футболисти и треньори трябва да спре, а новото ръководство да смени политиката. Сега се влиза в ерата на Петър Хубчев, като надеждите на феновете са големи, но предстои прекалено много работа, за да може родният гранд да стъпи на крака и да гледа от най-високото място в България.

Етър се разделя с Краси Балъков и Сърмов, но в ръцете на Станислав Генчев остава един много качествен тим, който напълно заслужено извоюва мястото си в мача за последната квота за Европа.

ЛЕВСКИ - ЕТЪР 1:0
1:0 Божинов (72)