България поведе, но феноменалната Смажек заби 41 точки и донесе победата на Полша

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха 4-а поредна загуба от началото на Лигата на нациите, след като днес отстъпиха в първия си двубой на турнира в Апелдорн (Холандия) от Полша с 1:3 (25:23, 21:25, 21:25, 17:25).
Възпитаничките на Иван Петков започнаха отлично двубоя, спечелиха първата част и поведоха с 1:0 гейма. След това обаче звездата на Полша Малвина Смажек се разигра на пълни обороти и заби 41 точки и направи пълен обрат в двубоя.
Волейболистките от националния отбор на България започнаха напълно равностойно двубоя срещу Полша от втория уикенд на Лигата на нациите в Апелдорн (Холандия). Момичетата на Иван Петков, които допуснаха 3 поредни загуби на турнира в Русе, граха без страх и успяха да поведат на “Дружина полска” с 13:12 и 15:14. Все пак полякините излязоха напред при 16:15 и успяха да дръпнат с 18:16. Нася Димитрова и компания съумяха да направят обрат и на свой ред България поведе с 20:19. Наталия Меджик изравни за 20:20. Полша поведе с 23:22, но две поредни успешни отигравания в атака на Гергана Димитрова изведоха България до геймбол при 24:23.  Националките затвориха първата част с 25:23 след страхотна блокада на Мира Тодорова.
Втората част започна добра за момичетата на Иван Петков, които поведоха с 5:3. “Дружина полска” изравни при 7:7. Атака на Мира Тодоров в мрежата даде преднина на полякините с 8:7. Ас на Марлена Плесниерович доведе до 11:9 за Полша. Мощният начален удар на Марлена Плесниерович и страхотните атака ни Малвина Смажек дадоха много бързо преднина от 6 точки за Полша при 16:10. Полша задържа преднината при 18:13. Атака на Нася Димитрова намали разликата до 14:18. Двойна Българска блокада Симона Димитрова и Мира Тодорова спря атака на Малвина Смажек. Дълго разиграване бе завършено от Малвина Смажек за 19:15. Мира Тодорова намали до 17:20. Влязлата като резерва Симона Димитрова атакува по блокадата от зона 4 и намали до 19:21. Двойна българска блокада спря високата 197-сантиметровата Малвина Смажек - 20:21. Три поредни точки на Малвина Смажек изведоха Полша до геймбол при 24:21. Атака на Гергана Димитрова в аут донесе успеха на Полша във втората част с 25:21.

Най-резултатна за България бе Гергана Димитрова със 17 точки (1 блок, 53 % ефективност в атака). Мирослава Паскова добави 14 точки (1 ас, 1 блок, 26% ефективност в атака). Нася Димитрова се отличи с 10 точки (1 ас, 4 блока, 29% ефективност в атака).
За Полша Малвина Смажек се разписа със страхотните 41 точки (1 ас, 4 блока, 52% ефективност в атака). Наталия Меджик се отчете със 17 точки (2 блокади).
Утре (29 май) са следващите битки - България играе срещу Холандия, а полякините играят срещу Бразилия.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 (25:23, 21:25, 21:25, 17:25)
 БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Мария Данчева 8, Мирослава Паскова 14, Гергана Димитрова 17, Нася Димитрова 10, Мира Тодорова 8 - Жана Тодорова-либеро (Симона Димитрова 6, Силвана Чаушева 1, Петя Баракова, Елена Бечева)
 Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
 ПОЛША: Марлена Плесниерович 1, Малвина Смажек 41, Агниешка Кокалевска 4, Наталия Меджик 17, Зузана Ефимиенко-Млотковска 6, Мартина Грайбер 8 - Паулина Май-Ервардт-либеро (Магдалена Стисяк 4, Клаудиа Алагиерска 2)
 Старши треньор: ЯЦЕК НАВРОЦКИ.