Торонто стана първият канадски отбор, достигнал до финала в НБА

Торонто надделя над гостуващия Милуоки със 100:94 и така с 4:2 победи спечели за първи път в историята си титлата в Източната конференция на Националната баскетболна асоциация. С това стана и първият канадски отбор, който се класира за големия финал.

Гостите, които станаха победители в редовния сезон, започнаха по-силно мача и в началото на втората четвърт изградиха аванс от 15 точки при 38:23. Торонто успя да съкрати пасива си до 43:50 на почивката, но в третата четвърт преднината на съперника отново достигна 15 точки при 76:61. В последните две минути на частта, обаче, домакините направиха серия от 10 безответни точки, а малко след старта на последната четвърт те изравниха за 78:78. Канадците продължиха с по-активната си игра и малко повече от шест минути и половина преди сирената дръпнаха с 87:79. Милуоки опита да стигне до обрат и четири минути преди края се доближи на точка от съперника при 88:89, но за повече нямаше сили.

Кауай Ленърд беше лидер за домакините с 27 точки, 17 борби и 7 асистенции, в това число и ключова тройка за 95:90 три минути преди сирената. Паскал Сиакам добави 18 точки, а Кайл Лаури допринесе със 17 точки и 8 асистенции. Янис Антетокунбо беше най-добър за гостите с 21 точки и 11 борби, а Бруук Лопес се отличи с 18 точки и 9 борби, но Милуоки отпадна, след като поведе с 2:0 победи, но загуби следващите четири срещи от съперника.

В големия финал Торонто ще играе срещу защитаващия титлата си Голдън Стейт. Канадците имат домакинско предимство в серията до четири победи, която започва на 30 май.