Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Григор Димитров подчини Томас Фабиано и си заслужи място в основната схема на турнира в Женева

Най-добрият български тенисист Григор Димитров срази италианеца Томас Фабиано със 7:5, 6:3 за 1 час и 29 минути игра на централния корт и заслужи място в основната схема на тенис турнира от сериите АТР 250 в Женева.

Както е известно, в първи кръг на пресявките Григор се справи с швейцареца Марк-Андреа Хюслер с 6:4, 6:3, а сега се справи и със световния номер 100 Фабиано, когото надви чисто и на 1/16-финалите на Australian Open тази година.

Основната схема на турнира в Женева ще бъде излъчвана по българската телевизия "Евроспорт", след като феновете у нас не можеха да гледат квалификационните мачове на Григор Димитров дори в интернет - тези от чужбина имаха тази възможност.

Единствено в първия сет Григор се нуждаеше от повече време, за да наложи преимуществото си над Фабиано, като му подари ранен пробив и съответно изостана с 2:4. Маратонски осми гейм възстанови паритета, като Димитров се възползва чак от седмия си брейк-бол, за да изравни на 4:4. Впоследствие той спечели сета с втория си пробив, като взе и първото подаване на съперника си във втория сет. Оттам нататък без проблеми Димитров затвори мача в своя полза с втория си мачбол, като първият бе на негов ретур.

Първият съперник на Григор в основната схема още не е ясен, но ще бъде някого измежду Фелисиано Лопес, Таро Даниел, Раду Албот и Федерико Делбонис.

ПЪРВИ СЕТ

Григор взе без особени проблеми първия си сервис-гейм, след което стигна до точка за пробив, но не можа да я материализира и Фабиано спечели подаването си. Григор спечели следващия гейм на нула, благодарение на добрия си първи сервис, но италианецът изравни на 2:2, след като отново се възползва по-добре от втория си начален удар.

Фабиано за първи път спечели разиграване след вкаран първи сервис на Григор, който реализира втория си ас в мача, но отново се пропука на второ подаване и позволи геймът да влезе в дюс. Първата двойна грешка на българина доведе до брейк-пойнт за Фабиано и той отново спечели разиграване при вкаран първи сервис на Димитров, за да поведе с пробив - 2:3. Италианецът затвърди брейка си на нула, а после Григор за първи път спечели разиграване на втори свой начален удар, като впоследствие вкара и третия си ас в мача, за да вземе гейма на нула - 3:4.

Димитров спечели две разигравания на първи сервис на противника и си осигури два брейк-бола, но с добри начални удари италианецът ги неутрализира. Григор не можа да се възползва от още пет шанса за пробив, но при седмия успя и възстанови равенството в маратонния осми гейм, преминал през общо осем равенства и продължил 15 минути - 4:4. Българинът бързо спечели следващото си подаване, а после от 40-0 изоставане взе две поредни разигравания, но само толкова - 5:5. Въпреки че се стигна до 30-30, Григор взе подаването си и си осигури поне участие в тайбрек при 6:5 в своя полза.

Фабиано вкарваше първото си подаване, но Димитров печелеше разиграванията и бързо стигна до три сетбола, само че италианецът показа устойчивост и издържа на напрежението, за да неутрализира и трите - 40-40. От четвъртия опит обаче Григор успя и спечели първия сет със 7:5 след 55 минути игра. Българинът имаше 79% вкаран първи сервис и 85% спечелени точки след него, но само 1 от 7 разиграни след второто му подаване. Той вкара 41% от ретурите си на първи начален удар на италианеца и 53% на втори, което бе доста добро статистическо постижение.

ВТОРИ СЕТ

Григор без много забавяне поведе с 1:0, и то печелейки две разигравания след вкаран втори свой сервис - повече, отколкото спечели през целия първи сет. Той бе безкомпромисен в първия си гейм на ретур за втората част и скорострелно поведе с 0-40, като веднага след това стигна и до пробив, въпреки че Фабиано вкарваше първия си сервис - 2:0. За отрицателно време и без да загуби точка Димитров затвърди брейка си и поведе с 3:0.

Фабиано откри сметката си във втория сет, но Григор отново бе безкомпромисен при своето подаване - 4:1. Италианецът впоследствие отново успя да вземе гейма при свой начелен удар, но Димитров вече имаше нужното преимущество и продължаваше да е солиден на свой сервис - с пет аса в актива си той дръпна с 5:2 и принуди противника да сервира за оставане в мача след 78 минути на корта.

Григор постави опонента си под напрежение при 30-30 и 40-40 в следващия гейм и после стигна до мачбол още на ретур, но Фабиано се постара да го отрази. Впоследствие италианецът осъществи обрат и намали на 5:3, но вече Димитров имаше възможността да сервира за победата. Българинът направи третата си двойна грешка за 15-30, а малко по-късно трябваше да отразява и точка за пробив. Той го направи с шестия си ас, но после отново загуби разиграване и Фабиано стигна до втори брейк-бол. Григор отрази и него, след което се възползва от втория си мачбол и затвори двубоя в два сета след 89 минути игра - 7:5, 6:3!