Джокович спаси два мачбола, счупи ракета и спечели гладиаторската битка с Дел Потро

Световният номер 1 Новак Джокович отново демонстрира непримиримия си дух и се измъкна от много трудна ситуация. Сърбинът се класира за полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Рим след изключително трудна победа над Хуан Мартин Дел Потро с 4:6, 7:6(6), 6:4. Двубоят беше невероятно оспорван и предложи тенис от най-висока класа. Джокович трябваше да спасява мачбол във втория сет и го направи, а след това наложи волята си над Дел Потро, който показа, че навлиза във все по-добра форма.

Срещата започна по-добре за Джокович. Той с лекота взимаше подаванията си, а Дел Потро няколко пъти отрази точки за пробив благодарение на бомбения си сервис. При 3:3 аржентинецът се сдоби с два брейкбола и реализра втория. Последва бърз гейм за 5:3, но Джокович нямаше намерение да се предава. Той принуди Дел Потро да сервира за сета и взе първите две точки в гейма. Ноле получи възможност да изравни, но съперникът му и този път издържа на напрежението. След общо 6 спасени точки за пробив сетът отиде на сметката на Кулата от Тандил.

Джокович стигна до пробив в средата на втория сет и поведе с 4:2. Всички козове бяха в ръцете на сърбина, но Дел Потро не се огъна. Аржентинецът спаси сетбол при 3:5, след което се възползва от моментен спад в играта на Ноле и върна пробива. Двамата стигнаха до тайбрек, в който Дел Потро дръпна с 6:4, но пропусна и двата мачбола, втория от които на свой сервис. Джокович взе 4 поредни точки и изравни сетовете.

В решителната трета част разочарованието и умората попречиха на Дел Потро да е равностоен. Преди да пробие за 3:2 Джокович също беше подвластен на негативните емоции и счупи ракетата си след едно загубено разиграване. Сърбинът обаче не изпусна контрола над случващото се на корта и спечели сета с 6:4. В спор за място на финала той ще срещне друг аржентинец - Диего Шварцман, който елиминира Кей Нишикори.