Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Легендарен гол подлуди "черно-бялата" част на Пловдив! Локо съкруши Ботев в исторически мач

Новият носител на Купата на България се казва Локомотив (Пловдив). "Смърфовете" надвиха с 1:0 вечния съперник Ботев (Пловдив) в най-важното в историята пловдивско дерби и спечелиха първи трофей в този турнир, ставайки 18-ият клуб триумфирал с отличието. Пред страхотна атмосфера създадена от 21 000 зрители на стадион "Васил Левски" в герой за локомотивци се превърна Ален Ожболт, който отбеляза единствения гол в 78-ата минута, когато се разписа с пета. Легендарното попадение ще се помни вечно от "черно-бялата" част на Пловдив, която след пауза от 15 години отново триумфира с трофей. Денят 15 май пък е най-великата дата в историята на Локо (Пд), тъй като на този ден клубът спечели единствената си титла на България през 2004 година, а сега и първата си Купата на страната, след като имаше четири поредни загуби в битката за трофея - 1948, 1960, 1971 и 2012 година.

Този път играчите на Бруно Акрапович обаче заслужиха победата, като показаха повече свежест, повече желание, повече смелост и бяха по-опасни през почти цялата среща. Така след пауза от седем години Локомотив (Пловдив) се завръща в евротурнирите. "Смърфовете" ще играят в Лига Европа отново след есента на 2012 година, когато отпаднаха от Витес (Холандия) с общ резултат 5:7.

Фаворитът преди срещата беше Ботев (Пловдив), но играчите на Николай Киров прегоряха, като дори подкрепата на 15 000 техни фенове не им помогна, за да вземат втора купа на страната през последните три сезона.
Момчил Цветанов пък влезе в историята, след като стана първият футболист вдигал купата с четири различни отбори - Литекс, ЦСКА, Славия и сега Локо (Пд). Това беше шестият финал след 2003, 2007, 2012-а, 2014-а и 2015-а година, в който само чужденец се е разписвал в двубоя.
Близо 20 000 пловдивчани пристигнаха на стадион "Васил Левски", но около 1000 от феновете на "смърфовете" все още не бяха стигнали до центъра на столицата, когато Николай Йорданов даде начален сигнал на мача. Все пак пловдивските грандове счупиха рекорда по посещаемост на финал в град, различен от този на участниците домакин, подобрявайки този от 2015 година в Бургас между Левски и Черно море (18 000).
Киров заложи на Кайзер на вратата и Джонатан Перейра, Кристиян Димитов, Димитър Пиргов, и Лазар Марин в защита. Радослав Терзиев и Лъчезар Балтанов бяха опорните халфове, а Тодор Неделев, Еберт Кардосо и Александър Тонев действаха зад Антонио Вутов.

Треньорът на "черно-белите" стартира със следните 11. Мартин Луков под рамката на вратата, а Йосип Томашевич, Димитър Везалов, Стивън Езе, Милош Петрович, Игор Банович, Абделхаким Буна, Момчил Цветанов, Димитър Илиев, Ален Ожболт и Анте Аралица бяха полевите играчи.
Двубоят започна с тежък сблъсък между Еберт Кардосо и Милош Петрович, като трябваше и лекарските екипи да влязат на терена.
Бултрасите извадиха хубава хореография в препълнения Сектор "Б", с която се заиграха с фентъзи епос поредицата "Игра на Тронове", като показаха отстранените отбори от турнира преди битката за трона.
"Ботев Пловдив идва! Нека играта за трона започне", написаха феновете на "канарчетата" под картата с емблемите.

Сектор "Г" все още не беше пълен, като това попречи в началото на мача да бъде вдигната хореографията на привържениците на Локомотив.
Първата възможност за гол беше за Антонио Вутов, който в 7-ата минута стреля с глава над горната греда от няколко метра. "Черно-белите" пък отвърнаха с опасно влизане в наказателното поле на Димитър Илиев, но Балтанов изчисти в корнер неговото подаване. Секунди по-късно всички на трибуните аплодираха снимката на таблото на Динко Дерменджиев, който напусна този свят в началото на месеца.

В 14-ата минута Момчил Цветанов изведе Ожболт сам срещу Кайзер. Ожболт обаче бе с гръб към вратаря и не се ориентира в ситуацията, с което пропусна изгоден шанс, тъй като стражът изби в ъглов удар.
Първият жълт картон получи Кардосо. Вутов имаше възможност да стреля опасно, но Луков спаси слабия му изстрел в 31-ата минута. Много активният за Локомотив Момчил Цветанов няколко пъти проби през Джонатан Перейра, но колегите му в атака закъсняваха, за да нанесат голов удар.Втората част започна със смяна за Ботев. Филип Филипов влезе на мястото на Перейра, който изпитваше сериозни проблеми преди почивката. Феновете на Локомотив пък понапълниха сектор "Г" и показаха своята хореография, която изобразяваше сърце и 11 футболисти на Локо. Надписът гласеше: "Без значение срещу кого излизаме на терена, важно е с чест да излезем от битката".
Колегите от Сектор "Б" пък имаха втора хореография, на която легендата Чико Дерменджиев държеше купата с ангелски криле имаше надпис: "В Паметта ни благодарна вовеки ще живееш!

Локомотив пак започна по-активно, а Анте Аралица получи жълт картон, докато Феребори Доре смени Кардосо. В 57-ата минута Обжолт стреля, но Кайзер изби със сетни усилия, след като топката рикошира в крака на Димитров. Янко Ангелов пък влезе моментално в халфовата линия за "черно-белите", след като Петрович се контузи. Високият бранител Езе беше близо до гола в 63-ата минута, когато стреля опасно с глава, Кайзер обаче бе блестящ.

Тонев и Боре пробваха за Ботев, а Буна с лек изстрел не затрудни Кайзер. В 73-ата минута феновете на Локомотив изригнаха, след като Обжолт отбеляза много красив гол с пета, който ще се помни вечно от пловдивските "железничари".  Атаката започна с дълго подаване към Димитър Илиев, който с глава изведе Аралица зад защитата. Филип Филипов изчисти с хубав шпагат, но топката остана в Аралица, който видя връхлитащия Ожболт, а той между Пиргов и Димитров с техничен удар с пета вкара покрай Кайзер за 1:0.
Словенецът отиде под агитката, като десетки привърженици излязоха на пистата, за да поздравят нападателя.
В 76-ата минута Боре стреля с глава в гредата, като Луков също се намеси и изби в корнер. Киров пусна Васил Шопов, докато Бирсент Карагерен замени голмайстора в мача.
Тодор Неделев, който беше далеч от най-добрите си дни, имаше възможност да стреля от пряк свободен удар. Топката мина встрани от гредата, докато при следващата атака Карагерен се размина на сантиметри от втори гол. "Деветката" стреля технично от границата на наказателното поле.

Шопов пропусна да изравни в 84-ата минута. Акрапович пусна Асен Георгиев, за да запази преднината на своя тим. Това се случи и след петминутно продължение, феновете, играчите и ръководството на Локомотив (Пловдив) изпаднаха в екстаз.
Около 5000-6000 привържаници полудяха на стадион "Васил Левски" и дълго празнуваха и пяха песните на победата със своите играчи, собственикът Христо Крушарски пък беше съблечен на пистата, след като Локомотив спечели най-важното дерби в историята на сблъсъка Ботев и Локо.
Разочарованието за играчите на Ботев и феновете им по трибуните беше огромно, като ще се почни много, много дълго, а и винаги ще им бъде напомняно от привържаниците на вечния съперник. Това обаче е футболът. Празникът на Пловдив е за "черно-белите", които след дълги години страдание, проблеми и скандали на "Лаута", дочакаха момента на големия триумф.
"Смърфовете" вдигнаха Купата на България, след като отстраниха Добруджа, Дунав, Етър и Септември.
Интересното е, че от петте си мача в турнира играчите на Акрапович играха четири пъти далеч от "Лаута". Първо надвиха с 1:0 Добруджа в Добрич на 1/16-финалите, след което победиха с 2:1 Дунав в Русе на 1/8-финалите. Последва драматичен успех с 8:7 след изпълнение на дузпи във Велико Търново срещу Етър, а на полуфиналите срещу Септември феновете в Пловдив видяха победа с 4:0 в първата среща, докато реваншът на "Васил Левски" завърши 0:0. Националният стадион видя и историческата победа над Ботев (Пловдив) във финала.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 0:1
0:1 Ожболт (73)

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): 22. Даниел Кайзер, 2. Джонатан Перейра, 3. Димитър Пиргов, 5. Кристиян Димитров, 24. Лазар Марин, 18. Радослав Терзиев (77-16.Васил Шопов), 17. Лъчезар Балтанов, 8. Тодор Неделев, 66. Еберт Кардосо (54-10.Феребори Доре), 7. Александър Тонев, 39. Антонио Вутов

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ): 71. Мартин Луков, 50. Йосип Томашевич, 15. Димитър Везалов, 6. Стивън Езе, 20. Милош Петрович (60-29. Янко Георгиев), 34. Игор Банович, 91. Абделхаким Буна, 7. Момчил Цветанов, 14. Димитър Илиев, 12. Ален Ожболт (78-9.Бирсент Карагерен), 77. Анте Аралица (89-5.Асен Георгиев)
Жълти картони: Кардосо, Тонев - Б, Обжолт, Аралица - Л
Съдия: Николай Йорданов
Стадион: "Васил Левски", 21 000 зрители