Шампионската титла отново е за Манчестър Сити (видео)

Манчестър Сити за втори пореден сезон е шампион на Англия. Отборът на Пеп Гуардиола си свърши работата в последния кръг и спечели с 4:1 гостуването си на Брайтън. Така "гражданите" надделяха в една изключителна битка за титлата, като завършиха с впечатляващите 98 точки, само с една повече от Ливърпул. Ман Сити завърши сезона в серия от 14 поредни победи в първенството.

Брайтън се държеше в първия половин час и дори поведе след гол на Глен Мъри в 27-ата минута. Попаданието накара играчите на Ман Сити да реагират като ужилени. Те изравниха секунди по-късно след гол на Агуеро, а до почивката вече водеха, след като Лапорт се разписа с глава. През второто полувреме Марез и Гюндоган вкараха за крайното 1:4.

За Манчестър Сити това е шеста титла в историята. Отборът има шанс за требъл през този сезон, след като вече си осигури Купата на Лигата и му предстои финал в Купата на Англия. Гуардиола пък вдига шести трофей, откакто пристигна на "Емиратс". Той става шампион за осми път след три титли с Барселона и три с Байерн.

Първата по-опасна ситуация в срещата бе в четвъртата минута, когато Бернардо Силва навлезе в наказателното поле, като преодоля няколко защитници, но в крайна сметка бе спрян. Брайтън играеше напълно равностойно, а при една контраатака Джаханбахш напредна, финтира и отправи хубав удар, но покрай вратата.

Постепенно "гражданите" увеличиха темпото и започнаха да доминират, като имаше периоди с продължителни разигравания около наказателното поле на съперника. Гостите така и не стигаха до удар. В 23-ата минута Марез се освободи отляво и центрира остро, но вратарят успя да отклони топката преди тя да се озове в играч на Сити.

Брайтън шокира тима на Гуардиола в 27-ата минута. След ъглов удар Глен Мъри се озова непокрит и с глава откри резултата. Попадението накара испанския мениджър да се хване за главата, но секунди по-късно домакините допуснаха изравняване. Агуеро бе изведен зад защитата и с удар през краката на Мат Райън прати топката в мрежата. За аржентинеца това бе гол номер 32 във всички турнири от началото на сезона и 21-и в първенството.

Първият гол в мача накара Ман Сити да вдигне много оборотите, а бързото изравняване вдъхна на играчите нова мотивация и в следващите минути гостите имаха тотална доминация. Натискът на гостите нарастваше, а Брайтън вече трудно удържаше съперника. Така се стигна до 38-ата минута, когато след ъглов удар Лапорт се извиси и с глава заби топката в мрежата за 1:2. В самия край на първото полувреме Дънк от фаул отправи силен удар, но Едерсон изби.

След почивката гостите имаха по-голям превес, тъй като съперникът им стоеше доста по-дефанзивно. С гола аванс “гражданите” разиграваха спокойно и търсеха пролука в защитата на Брайтън. Сити имаше тотален контрол и в 63-ата минута сложи край на интригата. Тогава Риад Марез финтира Дънк и след това с красив удар увеличи аванса на отбора на Гуардиола.

Гюндоган накара играчите на Манчестър Сити вече да мислят за празненствата. Германецът се разписа за 1:4 след много хубав удар от пряк свободен удар. След този гол гостите спокойно доиграваха мача, а Брайтън се бе примирил със загубата. Това позволи на Крис Хютън да извади капитана Бруно, който получи бурни аплодисменти от публиката, тъй като след този мач слага край на кариерата си.

БРАЙТЪН - МАН СИТИ 1:4

1:0 - Мъри (27)

1:1 - Агуеро (28)
1:2 - Лапорт (38)
1:3 - Марез (63)
1:4 - Гюндоган (72)