Голово шоу и хеттрик на Обамеянг пратиха Арсенал на финал в Лига Европа (видео)

Отборът на Арсенал се класира за финала на Лига Европа, побеждавайки с 4:2 Валенсия като гост. Първият мач преди седмица завърши 3:1 за лондончани и така те гледат към двубоя в Баку на 29-и май с внушителния общ резултат 7:3. Пиер-Емерик Обамеянг (17’, 69’, 89’) се отчете с хеттрик, а партньорът му в атака Александре Лаказет (50’) добави едно попадение. За домакините на два пъти точен беше рожденикът Кевин Гамейро (11’, 59’).
Марселино направи две промени в стартовия състав в сравнение с разгромната победа с 6:2 над Уеска в Ла Лига. Есекиел Гарай замени Муктар Диакаби в сърцето на защитата, а Гамейро помагаше на Родриго в атака вместо Санти Мина. След злополучното 1:1 с Брайтън във Висшата лига Унай Емери заложи на четирима нови играчи в стартовите 11. Бернд Лено отстъпи мястото на вратата на Петер Чех. Шкодран Мустафи и Щефан Лихщайнер бяха заменени от капитана Лоран Косиелни и Ейнсли Мейтланд-Найлс, а Сеад Коласинак започна вместо Хенрих Мхитарян. В атака действаше познатото атомно дуо Обамеянг и Лаказет.
Домакините започнаха мача по-смело и откриха резултата още в 11-ата минута след бърза контраатака, когато Гамейро от 2-3 метра засече подаване на Родриго. В 14-ата минута именно французинът застана на пътя на топката след удар на испанеца.
Още с първата си опасност обаче лондончани изравниха. Това се случи в 17-ата минута, когато Лаказет с глава свали към Обамеянг, който се разписа с мощен шут от границата на наказателното поле. В 32-ата габонецът стреля точно, но в ръцете на Нето. В 39-ата минута изстрел на Лаказет облиза страничната греда.
Втората част започна по превъзходен начин за "артилеристите". В 50-ата минута Хосе Гая допусна грешка и топката стигна до Лаказет, който се завъртя и я прати в мрежата. В 58-ата за втори път в мача шут на Родриго срещна Гамейро, но този път рикошетът донесе късмет на "прилепите", които по този начин изравниха резултата.
В 69-ата минута Гонсало Гедеш позволи на Мейтланд-Найлс да центрира, а Обамеянг изпревари Гарай за втория си гол в мача. В минутите след това испанците упражниха натиск, но безрезултатен. Така се стигна до 89-ата, когато прекрасна триходова комбинация между Матео Гендузи, Мхитарян и Обамеянг, доведе до хеттрик на последния след негов мощен удар под напречната греда от малък ъгъл.
Арсенал ще играе на финала на турнира за първи път от сезон 1999/2000, когато той носеше името Купата на УЕФА. "Топчиите" обаче загубиха въпросната среща от Галатасарай след изпълнение на дузпи.

ВАЛЕНСИЯ - АРСЕНАЛ 2:4

1:0 Гамейро (11')
1:1 Обамеянг (17')
1:2 Лаказет (50')
2:2 Гамейро (59')
2:3 Обамеянг (69')
2:4 Обамеянг (89')