Левски Лукойл се справи с Рилецо и е на победа от финал (галерия)

Шампионът на НБЛ Левски Лукойл се доближи до класиране за финал, след като спечели и второто си домакинство от полуфиналите в плейофите срещу Рилски спортист. Столичани този път победиха с 85:77 в зала "Универсиада", повеждайки с 2-0 успеха. Следващата среща от серията е в "Арена Самоков", като столичани ще преследват трети пореден триумф и продължаване напред, а съперниците им ще се опитат да запазят надеждата жива и ще търсят първи успех.

40 Левски Лукойл - Рилски Спортист 85:77

Срещата започна отлично за гостите от Самоков, които показаха висок процент в стрелбата от тройката и поведоха с 6:12, а след техническо нарушение на Калоян Иванов разлика се увеличи до 6:15. След влизането на Деян Иванов обаче Левски Лукойл заигра по-добре и бързо стопи изоставането си до 18:20, а след 10 минути игра двата отбора бяха разделени от 4 точки - 18:22

Домакините показаха различно лице след подновяването на двубоя и заиграха по-агресивно в защита, в следствие на което поведоха с 24:22 след три минути баскетбол във втората четвърт. “Сините” останаха начело, увеличавайки преднината си до 32:27 в средата на частта, но Маринов отбеляза страхотна тройка от осем метра в последната секунда, намалявайки до 32:30. Отговорът на Левски Лукойл бе серия от 9-2, донесла на шампионите аванс от 41:32 и съответно таймаут за гостите малко повече от две минути преди полувремето. Почивката дойде при 41:38 след шест точки поред за гостите.

Втората половина на срещата стартира ударно за домакините, които първи поведоха с двуцифрена разлика - 50:40 след близо три минути игра през третата част. Рилецо неколкоратно съкращаваше част от пасива си, но така и не успяваше да настигне съперника. Домакините отново си върнаха двуцифрения аванс пр 62:51 три минути преди края на тази четвърт, а сирената прозвуча при 62:56.

Поредни тройки на Аврамов и Деян Иванов отдалечиха шампионите на 12 точки от Рилски - 68:56. Рилски все пак свали изоставането си до по-малко от десет, след като Маринов наниза тройка за 73:66 малко след средата на четвъртия период, а Гуджино отбеляза за 73:68. Подемът в редиците на гостите продължи с последователни успешни атаки на Харис, довели до 77:74  Домакините обаче не допуснаха обрат и спечелиха с 85:77, за да направят още една крачка към класиране за финал.

Патрик Рембърт с 16 точки бе най-резултатен за победителите, Калоян Иванов добави 15, а Божидар Аврамов 14. Деян Иванов се включи добре от пейката с 12 точки.

Златин Георгиев с 22 точки бе най-добър за гостите, а Юджийн Харис остана с 18.