Поредната лудост в ШЛ! "Шпорите" обърнаха Аякс и хванаха последния влак за финала (видео+галерия)

Отборът на Тотнъм "възкръсна" и победи Аякс с 3:2 на “Йохан Кройф Арена” в среща реванш от полуфиналите на Шампионската лига. Амстердамци поведоха с попадения на Матийс Де Лихт (5') и Хаким Зиех (35') през първата част, но само през втората Лукас Моура отбеляза хеттрик (55', 59', 90+6') за гостите. Първият двубой преди седмица завърши 1:0 за холандския гранд, като с общ резултат 3:3 и повече голове на чужд терен "шпорите" ще срещнат Ливърпул на 1-ви юни в директен спор за трофея в турнира. Това е шестият обрат в елиминациите на състезанието в тазгодишното му издание, което може да бъде определено за най-лудото, изненадващо и неочаквано досега.

Ерик Тен Хаг направи две промени в стартовия си състав в сравнение с победата с 4:0 над Вилем II във финала за Купата на Холандия. Каспер Долберг и Ласе Шьоне започнаха от първата минута за сметка на Клаас-Ян Хунтелаар и Расмус Кристенсен. Първоначално Давид Нерес беше в обявения списък, но в последния момент Долберг го замести.

Маурисио Почетино заложи на почти същите 11 като при загубата с 0:1 от Борнемут във Висшата лига. Единствено Виктор Уаняма и възстановилият се от мозъчно сътресение от първата среща Ян Вертонген замениха сътоветно Ерик Дайър и контузения Давинсон Санчес.

В 4-ата минута Юго Лорис изби в корнер рикоширал удар на Душан Тадич. При последвалото му изпълнение капитанът Де Лихт се извиси над Деле Али и прати топката в мрежата за 1:0. Още в първата атака след това Хюн-Мин Сон нацели гредата след изстрел от много малък ъгъл. В последвалите минути играта се успокои. В 23-ата отново южнокореецът пробва шут по земя, който обаче беше спасен от Андре Онана, а секунди след това и Моура не успя да се разпише.

В 31-ата минута въртелив удар на Тадич мина встрани от вратата. Четири по-късно именно той намери Зиех в наказателното поле на гостите и мароканецът с мощен шут удвои аванса на своя тим. Въпреки пасива от три гола в общия резултат, до почивката "шпорите" не показаха, че имат желание да се борят докрай.

С началото на втората част лондончани се събудиха и натиснаха противника си. В 54-ата минута Онана спаси изстрел от воле от въздуха на Али, а секунди по-късно английският национал елиминира противников играч и подаде на Моура, който намали изоставането на Тотнъм. Едва четири минути по-късно резултатът беше изравнен. Онана изби удар на резервата Фернандо Йоренте, но след груба грешка на застаналия пред съотборника си Шьоне топката се озова в Моура, който без проблеми вкара втория си гол в мача.
В 63-ата минута опасен удар на Зиех премина на сантиметри от съперниковата врата, а отговорът на "шпорите" дойде чрез шут на Йоренте, блокиран от Де Лихт. В следващите минути опасните атаки зачестиха и преминаваха от врата на врата. В 79-ата гредата помогна на Тотнъм след поредния шут на Зиех. След това обаче лондончани натикаха домакините в тяхната половина и в 87-ата минута бившият играч на холандците Вертонген нацели напречната греда, а добавката му беше блокирана от противников футболист. В началото на добавеното време Лорис път изби удар на Зиех, а добавката на Тадич прелетя покрай вратата.
Героят на вечерта Моура довърши започнатото в последните секунди на добавеното време, когато получи топката на границата на наказателното поле и с изключително прецизен удар оформи своя хеттрик, записвайки името си в историята на клуба. За първи път от 1999 г. насам отбор на полуфиналната фаза в ШЛ печели мач, след като губи с 0:2. Тогава това прави Манчестър Юнайтед срещу Ювентус. Така Ливърпул и Тотнъм ще се изправят в едва втория изцяло английски финал в историята на турнира след този между Челси и "червените дяволи" през 2008 г. Още по-интересното е, че "шпорите" са 40-ият различен финалист в КЕШ/ШЛ и първият дебютант във финалния сблъсък именно от 11 г. насам, когато "сините" загубиха след дузпи от Юнайтед.
АЯКС - ТОТНЪМ 2:3
1:0 Де Лихт (5')
2:0 Зиех (35')
2:1 Моура (55')
2:2 Моура (59')
2:3 Моура (90+6')