Новак с изненадващ полпозишън в MotoGP

Дебютантът в кралския клас на MotoGP Фабио Куартараро спечели изненадващ полпозишън със сателитната си Yamaha за предстоящата Гран При на Испания и стана най-младият пилот, направил това. Благодарение на новия асфалт на пистата "Херес" французинът постави и нов рекорд за обиколка на трасето - 1:36.880 мин. Неговият съотборник Франко Морбидели записа второ най-добро време в квалификацията, оставяйки защитаващия титлата си в шампионата Марк Маркес с трета стартова позиция.

За разлика от Куартараро и Морбидели, Валентино Роси и неговата заводска Yamaha далеч не се справиха толкова добре и Доктора ще се нареди на решетката утре на едва 13-о място.

Слаб последен сектор от трасето пък не позволи на пилота на Ducati Андреа Довициозо да влезе в топ 3 и италианецът остана четвърти. Съотборникът на Роси Маверик Винялес се добра до пета позиция, след като му се наложи да премине и през Q1 и е следван от Кал Кръчлоу със сателитна Honda.

Данило Петручи остана със седмо място, тъй като падна с мотора си на завой номер 1 в последните минути от квалификацията и нямаше време да смени машината си. Топ 10 допълват Такааки Накагами с Honda, Алекс Ринс със Suzuki и Франческо Баная с Ducati.

Съотборникът на Маркес в Honda Хорхе Лоренсо падна на втория завой от трасето към края на квалификацията и подобно на Петручи не успя да се върне отново на машината си. Той ще стартира 11-и.