Царско село вдигна титлата и обърка сметките на Арда за радост на ЦСКА 1948 и Монтана

Новият член на Първа лига Царско село показа, че заслужено спечели тазгодишното издание на Втора лига. Тимът на Никола Спасов надви с 2:1 втория във временното класиране Арда (Кърджали) в дербито от 27-ия кръг на шампионата. Герой за тима отново беше Георги Минчев, който реализира и двете попадения. Голмайсторът отбеляза два красиви гола с глава. Той беше точен в 15-ата и 55-ата минути, докато резервата Лукас Вилиан намали в 81-ата минута, а в 94-ата минута пропусна от един метър да донесе точката на гостите. Преди това пък "червените" пропуснаха да вкарат трети гол.

Отборът на Спасов още преди десет дни си беше гарантирал историческо участие в Първа лига, като последните дни не тренираше на пълни обороти и имаше тридневна почивка, а преди срещата той и играчите му бяха наградени от вицепрезидента на БФС Михаил Касабов.

44 Награждаване на Царско село за шапиони във втора лига

Децата от школата на младия клуб направиха шпалир на играчите и треньорското ръководство, които бяха викани от диктора на стадиона да излизат един по един. Последен на терена се появи капитанът Веселин Минев, който беше в компанията на сина си Мартин, малкият също беше в екип на Царско село и с капитанската лента на ръката.

Бившият играч на Левски първо получи своя златен медал, а след това вдигна над главата си купата, която мина през ръцете на всички играчи, които бяха наредени на специална сцена на терена.

Гостите останаха на второ място във временното класиране с 53 точки. Играчите на Стамен Белчев водят с две пред Монтана и три пред ЦСКА 1948, но имат мач повече от своите съперници, като може да загубят тази позиция още в този кръг. Както е известно, второто и третото място дават право на бараж.

Множество известни личности пристигнаха в комплекс "Царско село", за да станат свидетели на историческото награждаване на клуба на Стойне Манолов. Бившият министър на спорта Весела Лечева, легендата на Левски Наско Сираков, Станимир Стоилов, Емил Велев, Тити Папазов, Александър Александров-Кривия, Цанко Цветанов, собственикът на Локомотив (Пловдив) Христо Крушарски и неговите подчинени Чавдар Цветков и Александър Станков, Ивайло Йорданов, Саид Ибраимов, спортният директор на Нефтохимик Недялко Москов и др.

Мачът започна с едноминутно мълчание в памет на легендарния Динко Дерменджиев, който почина по-рано днес на 77-годишна възраст.

91 Царско село - Арда (Кърджали) 2:1

Арда започна по-добре, като в 7-ата минута Крумов имаше възможност да стреля, но защитник изби пред голлинията. При първата добрата атака Царско село поведе. Манев центрира отдясно, а Минчев се извиси над всички и с глава прати топката в мрежата на Иван Караджов. Това се случи в 15-ата минута, а голът беше негов 26-и през този сезон от 26 мача.

Интересното е, че именно десетката на "червените" донесе победата през миналия октомври на Царско село с 1:0 над Арда в Кърджали, след като се разписа със задна ножица

.

"Сините" имаха няколко възможности след статични положения да стигнат до равенството, но ударите на играчите на Белчев минаха покрай вратата. Даскалов пък стреля веднъж силно, топката обаче излезе в аут.

Второто полувреме започна с две смени. Атанас Кабав влезе за домакините, а Митко Плахов за гостите. Арда опита да вдигне оборотите обаче получи втори гол. Попадението беше копие на първото в мача. Отново точен с глава беше Минчев, който този път надскочи Румен Сандев, засичайки отлично центриране на юношата на Левски Кабов.

Така нападателят има вече 27 гола в 26 мача, като почти сигурно ще вземе голмайсторския приз, тъй като има преднина от 11 попадения пред своя конкурент Андон Гущеров.

Предимството от два гола даде още повече спокойствие на домакините, които играеха прибрано в своята половина и разчитаха на контраатаки, докато "сините" сехвърлиха в атака, тъй като нямаше какво да губят.

Преотстъпеният от Левски нападател Виана пропусна да вкара за 3:0 и да реши мача, а в 81-ата минута вратарят Андонов сбърка и върна интригата в срещата. Стражът се размина с центриране и позволи на Вилиан да намали.

Футболистите на Белчев търсеха равенството, но Виана направи още един невероятен пропуск. Бразилецът и Минчев излязоха сами срещу вратаря Караджов, чужденецът реши да стреля, вместо да подаде на Минчев, който чакаше на празна врата да вкара хеттрик. Бившият вратар на ЦСКА обаче спаси и остави тима си в мача.

Буквално в последната 94-ата минута Вилиан пропусна от два метра да изравни. Гостите пък искаха дузпа за нарушение Балджийски срещу Венци Христов. Стефан Апостолов обаче беше категоричен, че такава няма, въпреки протесите на играчите в синьо, и Арда прекъсна серията си от пет поредни победи в шампионата, записвайки шесто поражение през този сезон,  както и второ срещу Царско село.

Играчите на Спасов, който тези дни трябва да обяви дали ще остане в клуба, демонстрираха, че са най-силният тим в групата. Новакът в елита има актив от 74 точки, след като спечели 24-ата си победа през сезона. Отборът има едва една загуба, най-добрата атака с 63-и отбелязани гола, а също така преднина от 21 точки пред втория Арда.

ЦАРСКО СЕЛО - АРДА 2:1
1:0 Минчев (15)
2:0 Минчев (55)
2:1 Лукас Вивиан (81)