Аякс взе нова жертва, холандците на 90 минути от финал (видео+снимки)

Аякс постигна нов успех като гост в тазгодишното издание на Шампионска лига. Холандският тим излъга Тотнъм като гост с 1:0 и е много близо до мечтания финал в най-комерсиалния европейски клубен турнир. Единственото попадение в днешния мач реализира правещия фурор през тази кампания Дони ван де Беек в 15-ата минута. Атакуващият полузащитник получи отлично извеждащо подаване от Хаким Зиеш, което свари неподготвена защитата на "шпорите". В 79-ата минута тимът на Тен Хаг се размина и с втори гол, след като удар на Давид Нерес срещна страничната греда.

Отборът на Ерик тен Хаг загатна за големи си потенциал с равенствата срещу Байерн (Мюнхен) и не остави съмнение в превъзходството си срещу Бенфика и АЕК. На осминафиналите грандът от Амстердам шокира хегемона в Шампионската лига през последните години Реал Мадрид, а в следващия кръг взе скалпа и на друг от фаворитите в турнира Ювентус.

Двата отбора постигнаха много повече от очакваното и би трябвало да са необременени. Който и да излезе краен победител от тази двойка, ще е в ролята на аутсайдер срещу Барса или Ливърпул във финала на "Wanda Metropolitano", но и Тотнъм, и Аякс доказаха, че обичат да оборват прогнозите.

Любопитен акцент около днешния мач е, че цели четирима футболисти на "шпорите" са бивши играчи на Аякс. Тоби Алдервейрелд, Давинсон Санчес, Кристиан Ериксен и Ян Вертонген бяха титуляри днес за английския отбор. Вертонген обаче трябваше да напусне терена принудително, след като получи сътресение при сблъсък с вратаря за гостите Андре Онана.

"Шпорите" само веднъж са достигали до полуфиналите в турнира на шампионите - през далечната 1962 година. В днешната среща те не можеха да разчитат на двете си звезди Хари Кейн и Сон Хюн-Мин. Английският нападател е с контузия в глезена, а героят за "шпорите" от мачовете с Манчестър Сити е наказан. Все пак надеждите на мениджъра Маурицио Почетино са, че кореецът ще помогне на Тотнъм в реванша срещу Аякс.
73 Тотнъм - Аякс
След равностойно начало, в което двата отбора не създаваха положения пред двете врати, Аякс поведе в резултата с гол на Дони ван де Беек в 15-ата минута. Атакуващият полузащитник получи страхотно подаване от Хаким Зиеш, което разтвори защитата на "шпорите". Ван де Беек овладя, след което залъга Лорис, че ще стреля. Стражът донякъде се подведе от първото залъгващо движение на халфа, след което последва удар в далечния ъгъл, който французинът не успя да парира.

В 24-ата минута Уго Лорис направи страхотно спасяване при удар на Ван де Беек. Тотнъм отговори с удар на Фернандо Йорентне минута по-късно. Испанският нападател бе оставен непокрит в наказателното поле и засече с глава добро центриране. Ударът обаче не намери очертанията на вратата и излезе в аут.
В 38-ата минута Ян Вертонген бе заменен принудително. Белгийският защитник се сблъска сериозно със своя съотборник Тоби Алдервейрелд и стража на Аякс Андре Онана. От последвалия сблъсък Вертонген получи мозъчно сътресение, а лекарският екип в продължение на няколко минути не успяваше да спре кръвта, която потече от носа му.
В добавеното време Алдервейрелд можеше да възстанови равенството, но ударът му с глава прелетя над напречната греда.
В 46-ата минута Николас Таляфико пробва удар от далечна дистанция, който прелетя застрашително покрай страничната греда. Четири минути по-късно пред Деле Али се откри възможността да стреля директно от въздуха.
Ударът на английския национал обаче попадна право в ръцете на Онана. В 56-ата минута нов удар на Деле Али не намери очертанията на вратата. Две минути по-късно Онана внимаваше и улови топката пред Трипиер. В 70-ата минута стражът на Аякс парира удар на Муса Сисоко.
В 79-ата минута футболистите на Аякс удариха гредата. Давид Нерес получи топката в наказателното поле, напредна и стреля, а изстрелът му срещна десния страничен стълб.