Как Хетафе се превърна в сензацията на сезона

Как Хетафе се превърна в сензацията на сезона

Ако някой ви кажеше на висок глас думата „Хетафе”, какъв би бил първият нахлул в главата ви образ?

Може би дързостта и блясъка на версията от 2008 г. начело с Михаел Лаудруп? Тази, която изхвърли Тотнъм и Бенфика и водеше на Байерн (Мюнхен) с 4:2 в общия резултат при 16 оставащи минути от продълженията, въпреки че играеше с 10 души 90 минути, само за да завърши агонизиращо 5:5 и да отпадне по правилото за повече вкарани голове за чужд терен?

Или пък онзи Хета, който получи избрания за най-велик гол в историята на Барселона? (Когато 19-годишният Лионел Меси вкара микрочип със съзнанието на Диего Марадона в своя мозък, дриблира през около 26 футболисти от централната линия и завърши атаката точно като аржентинската легенда срещу Англия на Мондиал 1986.) Този Хетафе имаше за старши треньор Бернд Шустер, който, по-суров от Сахара, изказа мнение, че е трябвало неговите играчи да наритат Меси и да спрат този забележителен гол. И те разбраха от „намека” и биха Барселона с 4:2 във втория мач след поражението с 5:2 на „Камп Ноу”. Разпльокано яйце върху каталанските лица.

Други изскочили ви в мозъка образи при споменаването на един от най-малките и по-бунтовни мадридски клубове може да са тези на Пепе, който през 2009 г. на „Сантиаго Бернабеу” в опита си да се прави на кикър от НФЛ заби бутонките си в главата на Хави Каскеро от Хета (най-червения от червените картони в историята на испанския футбол), или на основаващия се на футбола „филм за възрастни” от 2011 г. с идеята да напълни стадиона и да оправи атмосферата там. Филм, който доведе съвсем буквално до ръст в раждаемостта на подкрепящи клуба дечица. Една от сюжетните линии в лентата включваше секси зомбита от Хетафе. Не, не питайте…

Каквито и асоциации да ви хрумват на момента, настоящият старши треньор на отбора Хосе Бордалас почти сигурно ще ги замести предвид забележителния сезон 2018/19 на „лос асулонес”. В момента те са 4-ти в Ла Лига и в четвъртък направиха нулево равенство у дома си срещу още действащия европейски шампион Реал Мадрид (в неделя бяха порязани от съдиите срещу Реал Сосиедад), а Бордалас след спешно повикване ги пое на предпоследното място в Сегунда: 7 изиграни мача, една победа, 4 вкарани гола, 10 получени.

Това бе преди 17 месеца. Днес тимът от столичното предградие е в свръхинтригуваща трипосочна битка със Севиля и Валенсия за безценната четвърта квота на Испания за груповата фаза на Шампионската лига. Подобен финансов и футболен разкош клубът не е изживявал никога досега в своята 36-годишна история.

Едно нещо, което знаем със сигурност, е това, че ако Севиля и Хетафе завършат 4-ти с равни точки, „сините” ще се класират в европейския елит заради по-добрите си показатели в преките сблъсъци. Черешката на тортата до момента за тях в рекордния им сезон е унижението на Севиля с общ резултат 5:0 в двете им срещи: ефикасно 0:2 на „Писхуан” в началото на сезона и съвсем наскоро крушение 3:0 срещу съперника, разполагащ с огромно предимство и откъм бюджет, и откъм класа на играчите, поне на хартия, на почти всяка една позиция.

И ето ви едно мисловно упражнение. Представете си, че сте футболен директор на някой от Топ 4 клубовете в топ лигите на континента, с огромни ресурси, и се запитайте кого от състава на Хетафе бихте предпочели да купите пред всички останали, които ще бъдат налични през идното лято.

Давид Сория очевидно е във формата на живота си, ала бихте ли поставили бившия вратар на Севиля дори и в Топ 10 на поста в Европа? Джене Даконам пък е нещо като феномен. Неразривно свързван с Пепе Бордалас още от времето му в Алкоркон, неговата атлетичност, концентрация, жажда за спечелване на топката във всяка ситуация и умението му да играе също като опорен халф и на други позиции в защитнта четворка го прави оптималния кандидат за купуване. Според треньора си е способен да спре Луис Суарес, Кристиано Роналдо и Диего Коща, а със сигурност ще има претенденти за него от Премиър Лийг, където могат поне да му учетворят заплатата. Задържането му може да е най-важното действие на Хетафе в трансферното лято.

Отвъд тези двамата, всеки останал от бригадата на Бордалас изпъква само с изключителното си умение да е точната част от този конкретен екип. Някои може да спорят за Амат Диедиу, ала той започна едва 13 мача и отсъства контузен от декември насам, както и за Франсиско Портийо, при все че има поне две дузини халфове в Ла Лига на неговото или на горното на неговото ниво.

Най-красивото в този състав и отбор е, че цялото е повече от сбора на съставните му части, което е много рядко срещано, почти нечувано, в съвременния футбол. Те наистина не би трябвало да са толкова добри. Затова и, въпреки че тимът печели точките на терена с головете на Хорхе Молина, Хайме Мата и Анхел плюс агресията на Дамиан Суарес, именно Бордалас е истинската звезда. Той е именно човекът, когото повечето съперникови клубове най-много биха желали да привлекат.

Налаганата от него система е 1-4-4-2 почти без вариации или поне не и след промоцията в елита. Защото младоликият 55-годишен специалист приспособява системата си към наличните футболисти. Хета се изкачи от Сегунда с 1-4-2-3-1 и тимът е, да го кажем възможно най-меко, грубоват. Доказва го водачеството в класирането за най-много нарушения в Европа, при все че те са по природа тактически. Това не е отбор от главорези, който излиза да плаши или контузва съперниците, а просто не харесва те да намират своя ритъм на игра. Е, ако агресивното пресиране някак си бъде пробито и последва рядка атака, тогава лекото подсичане, подбутване или дърпане на фланелката се показва като част от репертоара на „сините”.

Бордалас е интензивен. Неговите играчи са интензивни. Нещо у него – тактическите наставления, градените взаимоотношения с момчетата му, пълното му посвещаване на защитната организация на тима му – напомня на Рафаел Бенитес. Всяка от тези две съвременни испански треньорски икони започва на микрониво, черпи от най-мъничкия детайл у всеки от играчите си, и гради отгоре на това. Бордалас не пропуска да води тренировка и най-добре да се учиш бързо от казаното и показаното ти, ако искаш да си титуляр в следващия мач.

Трудно ще възприемете Бордалас като мъж отвъд клишето за „типичния испанец”. Той обожава тореадорите. Героят му е Рафа Надал. Признава, че е крайно разтревожен от нарастващите призиви от Каталуня за независимост. Обича да гледа Мото Гран при, където Испания редовно изкарва водещи фигури.

Пословична е случката от търсенето на Алекс Фъргюсън на свой нов помощник, когато искал да посочи Мартин Йол заради знанията му, ала се спрял заради теглото му. Бордалас споделя тези идеи и признава, че напълно е променил външния си вид, като е свалил килограми, в чудесна форма е и следи диетата си, защото „имиджът е много важен в тази професия”. С други думи, предвид манията му по теглото, диетата, кондицията и издръжливостта на неговите играчи, го прави и за да налага от първо лице тези стандарти и да води с личен пример.

Подходът му към дисциплината е същият: яростната му природа му носеше повече червени картони, наказания и глоби преди, въпреки че сега напрежението е несравнимо по-голямо. Той обаче потърси помощ от околните си хора, послуша съветите им и опита да „узрее” заради знанието, че при свое изгонване и наказание не помага на отбора си и изпраща лошо послание на своите момчета.

Сезонът на Хетафе въобще си е същинска перла. Днес надхвърлящ ръста си отбор, днес популярен, днес с щастливи да изпълват „Колисеум Алфонсо Перес” привърженици и с Шампионска лига на хоризонта.

Независимо дали са истина слуховете, че Севиля иска за свой старши треньор точно човека, който разби андалусци на парчета този сезон, е време феновете на Хета да се насладят на чудесния сезон и на своя наставник, докато могат.

На Бордалас предстоят по-големи неща. Можете да заложите всичко на това.

Греъм Хънтър, ESPN

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички