"Щастлив губещ" изхвърли Григор от турнира в Барселона

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби с 6:2, 4:6, 6:7 (2) от "щастливия губещ" от квалификациите Николас Жари (Чили) в мач от третия кръг на турнира от категория ATP 500 в Барселона. Жари шокира и поставения под №2 Александър Зверев (Германия) във втория кръг по-рано тази седмица. Това бе първа среща между поставения под №13 и участващ с "уайлд кард" Димитров и Жари, който към момента се намира на 81-о място в световната ранглиста.
На 1/4-финалите 23-годишният чилиец ще мери сили с намиращия се в отлична форма руснак Даниил Медведев (№7 в схемата), който надигра по-рано днес с 6:3, 6:2 американеца Макензи МакДоналд.

ПЪРВИ СЕТ:

Началото на мача между Григор и Жари се забави малко заради дъжд в Барселона. Григор сервираше пръв и спечели първите две точки в мача, но после зареди грешка след грешка. Първо българинът допусна двойна грешка, след това изкара бекхенд в аут, а после бе притиснат от съперника си и не успя да се спаси със сечен форхенд - 30:40. В следващото разиграване Григор допусна лека грешка от бекхенд и Жари реализира първия пробив в двубоя. Димитров веднага направи рибрейк с гейм на 15, а след това обърна второто си подаване от 15:30 и влезе в първата почивка в срещата с аванс от 2:1.

После двамата си размениха по един сервис-гейм, след което Димитров реализира пробив за 4:2. Грешките на Жари се увеличиха и Григор с гейм на нула затвърди пробива, за да натрупа сериозен аванс в резултата - 5:2. В следващия гейм Григор спечели една точка с блестяща къса топка. Жари отговори със също великолепна точка за 30:30, но като цяло чилиецът беше разколебан в тези минути. При 30:40 Жари направи двойна грешка и сетът приключи в полза на Димитров.

ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна по идентичен начин на първия - с пробив в полза на Жари. Играта на Димитров не вървеше в началото на втората част, хасковлията допускаше леки грешки и в един момент Григор изостана в резултата с 0:2, 0:30. С 4 поредни точки все пак Димитров не позволи на противника си да се откъсне още по-сериозно напред в резултата - 1:2.
В шестия гейм Димитров успя за кратко да попритисне сервиращия Жари, тъй като се стигна до 15:30. Първата ни ракета обаче не успя да използва момента, подари следващата точка на чилиеца с лека грешка от ретур и в крайна сметка Жари си взе подаването за 4:2. Григор отговори с бърз гейм на 15 и преднината на Жари отново бе съкратена - 3:4.
Григор имаше шанс да върне пробива в осмия гейм, в който стигна до брейкпойнт при 30:40. В следващото разиграване Димитров не издържа на атаките на Жари, който първо отрази точката за пробив, след което се пребори за подаването си и се доближи до спечелването на втория сет при 5:3. Григор губеше с 0:40 в следващото си подаване, но не се предаде и стигна до 40:40. После най-добрият ни тенисист неутрализира още една точка за пробив и в крайна сметка се измъкна - 4:5. Жари обаче с лекота взе 10-ия гейм и изпрати мача в решаващ трети сет.

ТРЕТИ СЕТ:

В третата част играта вървеше гейм за гейм без пробиви, като Димитров взе на нула подаването си за 3:2. При този резултат дъждът явно се засили и играта бе прекъсната, а двамата тенисисти се прибраха в съблекалните.
Паузата продължи близо час, след което играта бе подновена и двамата тенисисти спечелиха първите си подавания без да дават на противника брейкпойнти. Двамата съперници продължаваха да печелят без особени трудности геймовете, в които притежаваха началния удар и логичната развръзка бе тайбрек. Той се разви кошмарно за Димитров, като започна с разменени мини-пробиви, но след това Жари поведе с 5:1. Хасковлията за кратко запази живи шансовете си, правейки резултата 2:5, но загуби следващите две точки, а с това и мача.