Хаос, безредици, разгром, а Звезда пак е шампион

Цървена звезда си осигури място в Евролигата, триумфирайки с титлата в Адриатическата лига, но петата финална среща от регионалния турнир ще бъде запомнена повече с множеството скандали, отколкото с разгромния успех на сърбите над Будучност (97:54).

Сърбите си върнаха трона в турнира след година прекъсване, като преди сезон загубиха точно от Будучност. Триумфът им пък е четвърти в последните пет сезона.

Гостите от Подгорица бяха посрещнати на терена с викове “шиптъри, шиптъри” и “убиййте шиптърите”. Версиите за случилото се са различни - според тази на домакините Норис Коул от състава на черногорците е уцелил нарочно оператор с топка, докато според тази на гостите, сръбската агитка е обиждала техните баскетболисти още от пристигането им в зала “Пионир”. Освен всичко това на табелата на съблекалнята на гостуващия тим, името му е било изписано както на сръбски и английски, така и на албански език.

В самото начало на загрявката част от феновете на “звездашите” опитаха да нахлуят на терена, за да потърсят саморазправа с играчите на Будучност. Според ръководстовто на ченрогорския клуб, ултрасите на Звезда също така са замеряли съперниковия тим с разнообразен арсенал от предмети - монети, запалки, телефонни батерии, камъни и столове, като някои от баскетболистите са били плюти и уцелени.

Всичко това доведе до прибирането на Будучност в съблекалнята, а срещата започна с почти час закъснение. Все пак мачът започна, но обстановката бе всичко друго, но не и кротка. Във втората четвърт се наложи спортният директор на домакините Небойша Илич да слиза на терена, за да предупреждава привърженик на сърбите да се държи културно.

Кей Си Ривърс с 21 точки и 6 борби бе най-добър за впечатляващата победа на белградския тим, докато четирима други играчи на местния тим завършиха с двуцифрен актив. Това бяха Деян Давидовац (11), Мухамад Файе (10), Бориша Симанич (10) и Майкъл Оджо (10). Нито един от баскетболистите на гостуващия тим не стигна до 10 точки, като най-резултатен бе Норис Коул, реализирал 9.