Вездесъщият Яго Аспас тегли Селта към спасението (видео)

Звездата на Селта Яго Аспас и днес беше големият герой за тима от Виго. Той отбеляза единия и подаде за другия гол при изключително важната победа с 2:1 над Жирона. Успехът изведе състава на Фран Ескриба на 14-о място, на три точки над зоната на изпадащите.

Жирона изравни за кратко в началото на второто полувреме чрез Порту, но Софиан Буфал донесе успеха на Селта в 69-ата минута. Петата поредна загуба на гостите ги остави зад днешния им съперник и опасността от завръщане в Сегунда дивисион изглежда все по-реална.

През седмицата Яго Аспас поднови договора си със Селта, а с неговото име в най-голяма са свързани надеждите на феновете отборът да запази елитния си статут. Нападателят и днес беше познатият лидер и поведе галисийци към изключително ценни три точки.

Селта веднага притисна съперника в неговата половина. До почивката гостите не създадоха нито едно голово положение, а тези пред тяхната врата не бяха малко. Софиан Буфал и Риад Будебуз бяха много напористи по фланговете, а Станислав Лоботка и Окай Йокушлу печелеха повечето единоборства в средата на терена.

В 12-ата минута Аспас подаде на Будебуз, но Ясин Буну спаси неговия изстрел. Четвърт час по-късно Максимилиано Гомес пропусна с глава. Центрирането на Будебуз бе перфектно, но уругвайският национал не уцели добре топката и тя излезе в аут.

Логичното се случи в 34-ата минута. Селта изнесе топката към левия фланг с няколко подавания, Буфал напредна и центрира към точката на дузпата, където Яго Аспас изпревари централните защитници на Жирона и с помощта на гредата откри резултата.

Жирона трябваше да промени нещо през второто полувреме и в играя се появиха Хуанпе и Борха Гарсия. Каталунците много бързо съумяха да изравнят, като точен беше Порту в 48-ата минута след подаване на Педро Алкала и удар под плонжа на Рубен Бланко. Преди попадението да бъде признато имаше намеса на системата ВАР, защото останаха съмнения, че Порту е бил в засада. Реферът Карлос дел Серо Гранде правилно прецени, че Кристиан Стуани не е докоснал топката и резултатът стана 1:1.

Селта отново натисна след гола. Защитата на Жирона беше поставена под сериозно напрежение и в 69-ата минута сгреши фатално. Отново Яго Аспас имаше заслуга за попадението, с което Селта си върна преднината. Негов пас стигна до Буфал на левия фланг и бившият футболист на Лил и Саутхамптън опъна мрежата с фалцово изпълнение.

В 74-ата минута Будебуз се откъсна при бърза контра на домакините и шутира по диагонала, но Буну изби в корнер. До края на срещата играчите на Селта станаха значително по-предпазливи и се стремяха да бранят крехкия си аванс.

С успеха галисийци се изкачиха с цели три позиции в класирането и вече са 14. В следващия кръг те ще гостуват на Еспаньол. Жирона ще се опита да прекъсне кошмарната си серия в гостуването на Валядолид, който също е застрашен от изпадане.