Постиженията, с които ще останат в историята снощните мачове в ШЛ

Снощната драма между Манчестър Сити и Тотнъм (4:3), както и победата на Ливърпул над Порто с 4:1 доведоха до нови рекорди и прецеденти в историята на Шампионската лига.

1 - Това е първа победа за Манчестър Сити в 6 мача с английски отбори в европейските клубни турнири, 4 от тях в ШЛ

5 - Петте гола до 21-ата минута между Сити и Тотнъм паднаха за рекордно бързо време за подобен брой попадения в двубой от турнира, подобрявайки постижението от мача между Борусия (Дортмунд) и Легия (Варшава) от 2016 г.

5 - Това е и първият мач на английска земя с пет гола до почивката след мача между Челси и Барселона през март 2005 г., когато лондончани водят с 3:2 след първото полувреме

1962 - За първи път от 57 г. насам Тотнъм е на полуфинал в КЕШ/ШЛ

3 - Кевин де Бройне е първият играч с поне 3 асистенции в 1/4-финална среща от ШЛ след Райън Гигс за Манчестър Юнайтед срещу Рома през април 2007, когато се отчита с 4

2 - За първи път двама играчи са с по 2 гола в първите 21 минути на мач от състезанието - Рахийм Стърлинг и Хюн-Мин Сон

12 - С двата си гола снощи Сон събра 12, превръщайки се в най-резултатния азиатец в историята на ШЛ
5 - Южнокореецът е 5-ият футболист в историята на турнира с 2 гола в първите 10 минути на двубой - преди това са го правили само Хаймо Пфайфенбергер, Гонсало Игуаин, Хулио Крус и Рикардо Куарешма

11 - Това е 11-и полуфинал за Ливърпул в КЕШ/ШЛ - само Манчестър Юнайтед с 12 има повече сред английските тимове

21 - Стивън Джерард е най-добрият голмайстор в историята на Ливърпул в ШЛ с 21 гола, но след него в топ 5 има трима действащи играчи на отбора - Садио Мане (14), както и Роберто Фирмино и Мохамед Салах с по 13, докато Йън Ръш е също като сенегалеца с 14

95 - Мане с гол на всеки 95 минути в турнира е с най-добро подобно съотношение сред играчите с поне 10 попадения, задминавайки Кристиано Роналдо и Лионел Меси

10 - Юрген Клоп е 10 от 10, що се отнася до европейски елиминации начело на Ливърпул

2 - За първи път от сезон 2008/09 има поне два английски полуфиналиста в турнира - тогава такива бяха Челси, Арсенал и Манчестър Юнайтед, но Барселона спечели трофея