Добър първи сет, но поредна загуба за Григор от Надал

Григор Димитров загуби с 4:6, 1:6 от Краля на клея Рафаел Надал в мач от третия кръг на турнира от серията "Мастърс" в Монте Карло. Двубоят бе повторение на миналогодишния полуфинал в състезанието между двамата, когато испанецът надигра хасковлията с абсолютно същия резултат. Двамата имат и още един мач в Монте Карло - на 1/4-финалите през 2013, когато Надал печели с 6:2, 2:6, 6:4. Испанецът има вече 12 победи от 13 мача срещу първата ни ракета и е 5:0 срещу най-силния ни тенисист на клей. Надал преследва рекордна 12-а титла в Монте Карло. Вчера той разгроми сънародника си Роберто Баутиста Агут с 6:1, 6:1.

ПЪРВИ СЕТ:

Надал започна вихрено срещата и взе първите 6 точки. Още в откриващото си подаване Димитров имаше проблеми, като при 15:40 трябваше да отразява два поредни брейкпойнта. Българинът се справи отлично и не допусна ранен пробив - 1:1. В третия гейм Надал обърна резултата от 0:30 до 40:30 след някои перфектни отигравания на испанеца. Лека грешка на Рафа доведе до 40:40, но Надал все пак взе подаването си без допълнителни усложнения.

Второто подаване на хасковлията в мача не се разви добре за него. Той изостана с 0:30, а при 30:40 трябваше да отразява нова точка за пробив и този път не издържа. Българинът може би леко избърза, пробва агресивен бехкенд по правата, но топката излезе в аут и пробивът бе факт - 3:1 за Надал. 11-кратният шампион затвърди без проблеми пробива с гейм на 15 и се откъсна сериозно напред в резултата при 4:1.

Григор сложи край на серията на съперника си с гейм на нула, а веднага след това се пребори и за първата си точка за пробив в мача. Надал я заличи с брутален форхенд, но след това допусна нехарактерна за него двойна грешка. При следващата точка Рафа отново допусна лесна грешка, този път аут от форхенд след опит да направи уинър. Това озанчаваше пробив за Димитров и българинът се върна в битката за първия сет.

С гейм на 30 Димитров изравни резултата (4:4), като при 30:30 спечели точката по невероятен начин от легнало положение, отигравайки топката много ниско над мрежата и неспасяемо за Надал. При следващата точка Димитров направи блестящо воле на мрежата и спечели трети пореден гейм. Надал прекъсна устрема на първата ни ракета с гейм на 30 за 5:4, а веднага след това Димитров допусна обрат от 30:15 и бе пробит в изключително неподходящ момент, което означаваше и край на първия сет.

ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна негативно за Димитров, който допусна ранен пробив, а Надал увеличи серията си на 5 поредни гейма и се изстреля напред - 3:0. Димитров бе изправен пред изоставане с 0:4, но отрази брейкпойнт и се пребори за 1:3.

И във втория сет Надал стигна до убедителен аванс от 4:1, но този път нещата се развиха по различен начин в сравнение с първата част. 32-годишният испанец реализира нов пробив за 5:1 и получи шанс да сервира за място на 1/4-финалите. Димитров се бореше до последно, но левичарят от Манакор бе безпощаден и двубоят приключи със 70-ата победа на Рафа в турнира. Само на едно състезание испанецът е записал повече победи - 86 на "Ролан Гарос". Надал има едва 4 поражения в Монте Карло и само 2 на Откритото първенство на Франция. Рафа е в серия от 17 поредни победи в Монте Карло, където последното му поражение е от Новак Джокович на полуфиналите през 2015 година.
След това поражение Димитров ще остане извън Топ 40 при обновяването на световната ранглиста в понеделник (вероятно ще бъде №42). Надал пък вече има 23 поредни спечелени сета в Монте Карло и в следващата фаза ще играе с аржентинеца Гуидо Пея.