Пресконференция на Николай Костов преди мача със Славия

Ботев Пд би ЦСКА-София след голяма драма, дузпи и червен картон (видео+галерия)

Ботев (Пловдив) спечели с драматичното 3:2 първия полуфинален сблъсък от турнира за Купата на България срещу ЦСКА-София на стадиона в "Коматево".

Канарчетата поведоха с 2:0 след попадения на Тодор Неделев (14 д.) и Антонио Вутов (26). Червените обаче успяха да изравнят чрез Али Соу (32 д.) и Рубен Пинто (69). При изравнителния гол ЦСКА-София вече играеше с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон на Жанио Бикел в 54-ата минута.

В края на двубоя Ботев натисна своя опонент и в 84-ата минута Феребори Доре осигури успеха на домакините. До края на мача канарчетата вкараха още веднъж чрез Добрев, но попадението правилно бе отменено, тъй като Неделев му подаде, когато топката вече бе напуснала игралното поле.
Наставникът на червените Любослав Пенев реши да заложи в този двубой на Божидар Чорбаджийски за сметка на Нуно Томаш, който получи почивка и се появи на терена към края на двубоя.

Срещата започна със съдийска грешка. Кардосо отне чисто топката от Чорбаджийски близо до наказателното поле на червените и тръгна да нахлува опасно в наказателното им поле, но реферът Николай Йорданов спря играта и отсъди нарушение в полза на гостуващия тим, а такова нямаше.

Първата голова ситуация пък бе за ЦСКА-София. Терзиев сбърка при опит да попаде на свой съотборник, Али Соу пресече паса, излезе очи в очи с Кайзер и копна топката над стража, но не уцели вратата.

В 14-ата минута Ботев откри резултата. Лазар Марин проби отляво, нахлу в наказателното поле и стреля, но Чорбаджийски блокира неговия шут. Левият бек на канарчетата обаче отново овладя топката, побутна я, Чорбаджийски не прецени влизането си и изрита своя опонент в коляното, заради което реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Тодор Неделев, който вкара в горния десен ъгъл за 1:0.

В 21-ата минута Балтанов фаулира Малинов пред наказателното поле на домакините, потърпевшият стреля опасно от фаула, но малко над напречната греда.

И когато червените изнесоха играта в по-предни позиции, се стигна до 26-ата минута, в която Ботев вкара втори гол. Перейра влезе твърдо на Бикел и първо му изби топката, подавайки я на Неделев, а след това нацели и краката на халфа. Йорданов прецени да не отсъжда нарушение около центъра на терена, макар че имаше основание и да го направи. Последва контраатака и пас на Неделев към непокрития Антонио Вутов. Нападателят на канарчетата елиминира с един финт Чорбаджийски и Черниаускас, след което без проблем вкара в празната врата за 2:0.

В 32-ата минута ЦСКА-София върна едно попадение след точно изпълнена дузпа от Али Соу, който вкара с безпощаден шут в горния ляв ъгъл на домакинската врата. В тази ситуация Перейра се хвърли на шпагат да блокира центриране на Енрике отляво. Топката се отби в лявото рамо на защитника, след което отскочи и докосна дясната му ръка. Йорданов прецени, че това е достатъчно да посочи бялата точка, отсъждайки спорна дузпа.

В 37-ата минута Балтанов стреля с глава след центриране от корнер, но в аут.

В 53-ата минута гостите останаха с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон на Бикел. Халфът не видя Тонев, който го изпревари за една топка пред наказателното поле на червените и го изрита, за което бе изгонен. Ботев изпълни заучено положение, след което последва много опасно прострелно центриране отдясно. Черниаускас успя леко да докосне топката, което бе достатъчно да попречи на намиращия се на празна врата Балтанов да не я уцели добре и тя да излезе в аут.

В 61-ата минута ЦСКА-София като по чудо не изравни. Али Соу засече центриране отдясно с глава, но ударът му от два метра срещна напречната греда. Последва разбъркване и при него двама футболисти на Ботев се сбутаха, а единият докосна неволно топката с ръка, но съдията правилно не отсъди нова дузпа в полза на гостите, тъй като това не бе голово положение, а и нямаше техен състезател с възможност да играе с коженото кълбо. Натискът на червените даде резултат в 69-ата минута, когато Рубен Пинто вкара след топовен шут от фаул. Той бе отсъден на границата на наказателното поле, когато Малинов бе блъснат в гръб от Терзиев.

Изравнителното попадение стресна пловдивчани и постепенно те взеха инициативата. В 84-ата минута Ботев отново излезе напред. Доре разигра отлично с Тодор Неделев, след което халфът елиминира с брилянтен пас цялата отбрана на червените, извеждайки нападателя очи в очи с Черниаускас и Доре не сгреши - 3:2 за Ботев.

В 88-ата минута канарчетата като по чудо не вкараха четвърти гол. Филипов изведе брилянтно с пета Неделев сам срещу вратаря. Звездата на Ботев стреля по земя, но Черниаускас изби, а Доре бе изпреварен от бранител на гостите на метър пред празната врата. Топката обаче отново попадна в Неделев, който пусна към Добрев и той вкара, но голът правилно бе отменен, тъй като головият пас дойде след като топката бе напуснала игралното поле.

БОТЕВ ПД - ЦСКА-СОФИЯ 3:2