Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Нефтохимик на крачка от титлата! Бургазлии с втора победа над Хебър (видео + галерия)

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) е само на крачка от защита на титлата си в Суперлигата на България. Действащите шампиони от Бургас биха категорично като гости победителя в редовния сезон и носител на Купата на България Хебър (Пазарджик) с 3:0 (29:27, 25:16, 25:22) в среща №2 от финала, играна тази вечер в пълната до краен предел зала "Васил Левски" в Пазарджик.

61 Хебър - Нефтохимик - Финал 2

По този начин Нефтохимик поведе с 2-0 победи във финалния плейоф и се нуждае само от един успех, за да спечели титлата за трета поредна година и 4-и път в своята история. Хебър пък трябва да направи истинско чудо, за да стигне до решителен пети мач. Във финала се играе до 3 победи от 5 мача. Третата и евентуалната четвърта среща между двата тима са в понеделник и вторник (22 и 23 април) в Бургас.

Началото на първия гейм беше равностойно до 6:6, след което Нефтохимик пооведе с 8:6 след атака на Николай Учиков и аут на канадския национал Брадли Гънтър от домакините. Разликата леко нарасна до 10:7 след ас на Николай Къртев, което накара треньорът на Хебър Атанас Петров да вземе прекъсване. Въпреки това, преднината на бургазлии стана 12:8 след отлична блокада на Теодор Тодоров и втори тайм-аут за "тигрите" от Пазарджик. Домакините успяха да намалят пасива си до 15:14 след атака на Гънтър и две контраатаки-пайп на македонския посрещач и национал Александър Ляфтов. Хебър дори обърна до 18:17 в своя полза след страхотна блокада и контра блок-аут на Ляфтов, което принуди наставникът на бургазлии Николай Желязков да използва второто си прекъсване. Атака на Георги Петров и мощна контра на Учиков и 19:18 за Нефтохимик. Играта продължи точка за точка до 21:20, след което последва ас на Георги Петров за 22:20. Атака на Ляфтов и аут на словенеца Ален Джорджевич и 22:22. "Тигрите" дори излязоха напред в резултата при 23:22 след силен блок-аут на Мартин Симеонов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, като Нефтохимик спаси два геймбола на Хебър. Шампионите дори дръпнаха с 26:25 след мощна контра на Учиков, след което последва разправия между разпределителят на бургазлии Георги Братоев и треньора на Хебър Атанас Петров, които си размениха нецензурни реплики. Гънтър задържа домакините в частта, като след две негови страхотни атаки, Хебър спаси два геймбола на гостите и се стигна до равенство 27:27. В крайна сметка Нефтохимик измъкна трудно частта с 29:27 след грешка от сервис на домакините и блок на Теодор Тодоров.
Втората част тръгна по-добре за Нефтохимик, които бързо поведоха с 3:1 след ас на Георги Братоев и контра блок-аут на Георги Петров. Въпреки прекъсването за Атанас Петров и Хебър, последва атака в аут на Александър Ляфтов и 4:1. Разликата стана 6:2 след бомбена атака на Ален Джорджевич и втори тайм-аут за Атанас Петров. Резултатът стана 9:4 след ас тип "чекмедже" на Николай Учиков, а след това 12:5 след страхотен единичен блок на Георги Петров и грешка в атака на Александър Симеонов от домакините. Ас на Джорджевич и 13:5. Междувременно Атанас Петров пусна в игра Георги Чалъков и втория разпределител Светослав Станков. Разликата продължи да расте до 15:6 след нов блок на Теодор Тодоров. Преднината на Нефтохимик стана 19:7. Независимо от усилията на "тигрите", действащите шампиони от Бургас затвориха гейма в своя полза след убедителното 25:16 след грешка от сервис на домакините.
И третата част стартира равностойно до 3:3, след което Хебър дръпна с 5:3 след атака на руснака Михаил Никкел и контра блок-аут на Брадли Гънтър. Нефтохимик изравни при 6:6 след атака през центъра на Теодор Тодоров и блокада на Николай Къртев. Последва равностойна игра между двата отбора, размяна на мини пробиви, за да се стигне до 13:11 след две поредни атаки в аут на Александър Ляфтов и Брадли Гънтър. Въпреки тайм-аута за Атанас Петров и домакините, разликата нарасна до 16:11 след два аса на Георги Братоев и поредна блокада на Еър Теди. Разликата стана 21:14, след което "тигрите" от Пазарджик се върнаха в гейма и намалиха пасива си до 20:22 след силни изяви на Михаил Никкел в атака и на блокада. Въпреки второто прекъсване за Ники Желязков и бургазлии, Хебър стигна до равенство при 22:22 след две грешки в атаки на Георги Петров и Николай Учиков. Все пак, Нефтохимик спечели гейма с 25:22 след нови две силни атаки на Учиков и блокада на Теодор Тодоров, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен бе Николай Учиков с 13 точки (1 ас), Георги Петров завърши с 11 точки (1 ас, 2 блокади).

Теодор Тодоров приключи с 10 точки (5 блокади).
За Хебър Брадли Гънтър бе над всички с 20 точки (2 аса). 10 точки добави Александар Ляфтов (1 ас, 1 блокада).

Третият мач от серията е на 23 април (вторник) в Бургас, като евентуална победа ще донесе трета поредна и общо четвърта титла в Суперлигата.

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 0:3 (27:29, 16:25, 22:25)
ХЕБЪР: Иван Станев 1, Брадли Гънтър 20, Мартин Симеонов 2, Александър Ляфтов 10, Стойко Ненчев 2, Венцислав Рагин 8 - Петър Каракашев-либеро (Михаил Никел 5, Спас Байрев 2, Светослав Станков, Георги Чалъков 1, Илиян Божков, Александър Симеонов 1)
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ