Левски опита, но Лудогорец взе своето, Моци и съдията вбесиха "сините" фенове (видео+галерия)

Изцяло обновеният състав на Левски, който беше разтърсен от проблеми, опита да спре Лудогорец на стадион "Васил Левски". По-опитният състав на "орлите" обаче спечели с 2:0 дербито от третия кръг на плейофите и записаха десети пореден мач без загуба от "сините". Румънците Клаудиу Кешерю (37) и Козмин Моци (80-дузпа) бяха точни за шампионите. Реферът Ивайло Стоянов, който ръководи за рекорден седми път дербито, изгони Иван Горанов и Моци десетина минути преди края на мача. Капитанът за фаул за 11-метровия наказателен удар на гостите, а опитният защитник затова, че провокира феновете на столичани след своето попадение. Интересното е, че още в 15-ата минута на Кешерю му беше спестен червен картон за удар без топка в главата на Горанов, който пък имаше основателни претенции за дузпа срещу него в 69-ата минута. Страничният рефер спря с несъществуваща засада гостите в 11-ата минута, когато голаджията на "зелените" излезе сам срещу Михайлов.

Последните десет минути обаче напрежението по трибуните беше голямо, а част от феновете на 26-кратните шампионите от Сектор "Б" нахлуха на пистата след втория гол, а един при опита да атакува Моци пропадна върху тунела на Сектор "А", докато румънецът беше изведен с охрана към съблекалнята. Привържениците искаха и засада при дузпата на гостите, но такава категорично нямаше.

168 Левски - Лудогорец

Лудогорец (67) дръпна с три точки пред ЦСКА-София (64) в битката за титлата, докато "сините" окончателно отпаднаха от нея, след като изостават вече на девет точки от първото място.

Треньорът на "сините" Георги Дерменджиев

направи цели пет промени от ценната победа като гост

на Черно море (

1:0

) миналия уикенд. Причината затова е, че Живко Миланов, Нуно Рейш и Луис Нганиони бяха наказани а Седрик Унтонджи, Еркебулан Сейдахмет, Сержиу Буш, Антони Белмонт и Валери Божинов имат травми, а трайно контузен е Холмар Ейолфсон. Заради решение на ръководството Давид Яблонски и Жерсон Кабрал са извадени от отбора. В подобна ситуация беше и Милош Цветкович, но той тренираше с отбора и сега спешно беше привикан да запълни дупката от отсъствието на Миланов и бе титуляр днес.

"Сините" излязоха с изцяло нова защитна формация, като и четиримата от гостуването

на "Тича" са аут за мача. 23-годишният Деян Иванов записа първи мач през сезона, а до него действаше Кали Тиам. Отляво пък бе Иван Горанов. Младокът Илия Юруков (19 г.) получи шанс в средата на терена, където помагаше на Мартин Райнов. Добрата новина бе завръщането след изтърпени наказания на Давиде Мариани, който до последно беше под въпрос, и Паулиньо. Атаката бе водена от голмайстора на шампионата Станислав Костов, който обаче има травма и не бе на 100% готов за игра. Младият Станислав Иванов (19 г.) пък за втори пореден път започна на десния фланг. На пейката "сините" стартираха с цели петима тинейджъри - Томислав Папазов (17 г.), Ивайло Иванов (16 г.), Симеон Димитров (18 г.), Мартин Д. Петков (16 г.) и Мартин П.Петков (18 г.). Освен тях на скамейката бяха Николай Кръстев и Бождан Вашчук, което значи, че сред 18-те Левски имаше 11 играчи, които са юноши на клуба.

В Лудогорец нямаха подобни проблеми с контузени и наказани. Стойчо Стоев,

който направи повторен дебют с победа 2:0

на "Герена" преди месец,

направи три промени от равенството 0:0 с ЦСКА-София

. Горалски, Сисиньо и Попа смениха Лукас Саша, Серкан Юсеин и Джоди Лукоки.

Сисиньо се завърна на десния фланг на защитата, а другите трима бранители пред Ренан бяха Козмин Моци, Драгош Григоре и Антон Недялков. Капитанът Светослав Дяков и Яцек Горалски бяха двойката вътрешни полузащитници, Адриан Попа и Вандерсон атакуваха по фланговете, а Марселиньо бе най-близо до тарана Клаудиу Кешерю.

Двубоят стартира с едноминутно мълчание в памет на починалия през седмицата администратор на Локомотив (София) Никола Янкулов.

Съдията Стоянов спести по един картон на Горалски и Юруков, а Тиам изрита лошо в ръката Ники Михайлов при опита да избие топката. В 11-ата минута Кешерю беше спрян от несъществуваща засада. След единоборство за топката в 15-ата минута Кешерю удари в главата с крак Горанов, който искаше наказание за румънеца.

Секунди по-късно Юруков отне топката от Горалски, а при последвалата контраатака Костов стреля над гредата. Нападателят отправи опасен удар в 18-ата минута, но Ренан спаси. При следващата атака Вандерсон стреля доста несериозно в аут.

Гредата спаси домакините в 25-ата минута. Моци се извиси с глава след центриране от фаул и нацели горната греда, той беше малко зад защитата, но това не беше санкционирано от реферите. При добавката Кешерю стреля, а Тиам изби пред голлинията, но остана впечатление, че топката го удари и в дясната ръка. Секунди след това Кешерю беше спрян заради засада, каквото нямаше. Марселиньо пропусна да открие в 29-ата минута, като стреля в аут след неразбирателство между Михайлов и Тиам, но можеше да бъде отсъдено и нарушение на бразилеца.

Моци и Райнов получиха жълти картони за груби фаулове.

В 37-ата минута Лудогорец поведе. Майсторско подаване на Вандерсон изведе Марселиньо зад защитата, който беше затворен от Михайлов, халфът обаче подаде на Кешерю и румънецът на празната врата вкара своя гол №100 с екипа на шампионите във всичките турнири, а също така 19-и гол за сезона в първенството.

При обръщането си той се удари глава с глава с Попа, който беше зад защитата, но не влияеше на играта. Горалски също видя жълтия картон.

Втората част започна по-добре за "орлите", като Николай Михайлов изби удар на Горалски, а в 58-ата минута Вандерсон пропусна отлична възможност, стреляйки в аут от няколко метра. Гостите пробиваха предимно отдясно, където Иван Горанов изпитваше сериозни трудности.

54 Левски - Лудогорец II

В 69-ата минута Левски поиска дузпа. Костов проби отдясно и върна отлично топката към връхлитащия Горанов, който изпревари Вандерсон и след съприкосновение с бразилеца падна на земята. "Сините" скочиха, но реферът беше близо и отказа да посочи бялата точка. Последва удар на Паулиньо, но отишъл право в ръцете на Ренан.

Две минути по-късно Вандерсон пропусна да удвои. Техничарят се откъсна от защитата и стреля с левия крак, а топката мина покрай дясната греда на Михайлов.

61 Левски - Лудогорец I

16-годишният Мартин Петков смени Иванов и дебютира в професионалния футбол. Якуб Шверчок смени Кешерю и в 79-ата минута изработи дузпа. Полякът се откъсна зад защитата, след като Тиам тръгна напред, а Горанов, който го покри го настигна и фаулира в малкото наказателното поле. Стоянов посочи бялата точка и изгони Горанов.

Зад топката застана Моци, който стреля в центъра на вратата и удвои. В типичния си стил опитният румънец се израдва демонстративно пред Сектор "Б", вдигайки ръцете си към тях. Това вбеси феновете, които нахлуха на пистата. Между играчите на терена също стана напрежение, като "сините" искаха обяснение, както и треньорът на вратарите Димитър Иванков.

Стоянов пък показа втори жълт картон на защитника и съответно червен, като това стана преди да бъде подновена играта. Един от феновете в Сектор "А" скочи отгоре на тунела, като пропадна в него, малко след като румънеца беше прибран с охрана.

Богдан Вашчук и Георги Терзиев смениха Юруков и Марселиньо, а след това и 18-годишният Мартин П.Петков влезе за "сините".

По-класният отбор накрая взе своето и си върна преднината на върха пред "червените". Лошо впечатление обаче направиха острите реакции на част от опитните играчи в тима на Стоев към рефера - Кешерю, Моци, Сисиньо, първият, когато заслужаваше червен картон, а останалите при получаването си на жълти картони.

Хубавата новина за столичани, които играха в изключително експериментален състав, беше участието на доста млади футболисти, като цели четирима играчи между 16 г. и 19 г. играха за "сините". Лошата е, че феновете, които до 80-ата минута подкрепяха страхотно Левски, отново рискуват да му донесат сериозни глоби и наказания.

Следващия мач играчите на Дерменджиев, който записа първа загуба на "Васил Левски" начело на тима,  отново имат тежък двубой на Националния стадион срещу ЦСКА-София. "Орлите" пък приемат Ботев (Пловдив).