Маркес победи Роси в квалификацията за Гран При на САЩ

Защитаващият титлата си в MotoGP Марк Маркес спечели безкомпромисен полпозишън в Тексас - трети кръг от календара на шампионата за сезон 2019. Испанецът записа обиколка с 0.273 сек по-бърза от тази на ветерана Валентино Роси, който остана на второ място. Маркес завоюва седмото си поредно първо място на американската писта "Остин", докато основният му конкурент и втори в генералното класиране - Андреа Довициозо с Ducati нямаше късмет в квалификацията и ще стартира едва 13-и.

Квалификацията започна след силна буря около трасето, заради която бе и отменена третата свободна тренировка във всички класове. За кралския клас пистата вече почти беше изсъхнала и пилотите дадоха добри времена.

Зад двамата най-бързи състезатели се нареди сателитният пилот с Honda Кал Кръчлоу, на само десета зад Роси. Четвъртото място на стартовата решетка в неделя ще заеме Джак Милър със сателитен Ducati, който постигна най-добро време с италианския мотор на трасето.

Пол Еспергаро продължи чудесния си уикенд с пето място за КТМ, което е най-добрата стартова позиция на конструктора в кралския клас някога.

Шести и седми ще потеглят Маверик Винялес с Yamaha и Алекс Ринс със Suzuki, следвани от Данило Петручи със заводски Ducati. За първи път Петручи успява да проведе по-успешна квалификация от съотборника си Дови, който не успя да премине към Q2 и ще стартира от най-задната си позиция за последните две години. Топ 10 допълват двамата пилоти на сателитния тим на Yamaha Фабио Куартараро и Франко Морбидели.

Хорхе Лоренсо започна убедително квалификацията и премина към Q2, но по средата на сесията веригата на мотора му се повреди и той трябваше да смени машините си. В крайна сметка испанецът остана 11-и.