Юве мисли за Аякс и пропиля първия мачбол за Скудетото (видео+галерия)

Италианският шампион Ювентус изпусна първия мачбол за Скудетото. "Бианконерите" имаха нужда от само една точка, за да триумфират за рекорден осми пореден път с титлата на Италия. Резервите на Старата госпожа обаче отстъпиха с 1:2 от СПАЛ 2013 при визитата си от 32-ия кръг на Серия "А", въпреки че водеха до 49-ата минута в резултата. За пореден път точен беше Мойс Кийн (30), но след почивката Кевин Бонифаци (49) и Сержио Флокари (74) нанесоха едва втора загуба на гранда през тази кампания в шампионата.

"Бианконерите", които имат невероятните 27 победи, само три равенства и две загуба от първите 32 мача, се нуждаят от само точка в оставащите шест кръга, за да направят нещо, което никой не е правил на Апенините. Старата госпожа има актив от 84 точки, като води с цели 20 пред своя основен конкурент  Наполи (64 точки), който има мач по-малко.

Тифозите на "зебрите" ще трябва да изчакат утрешната среща на тима на Карло Анчелоти. Ако "небесносините" не победят последния Киево, Юве ще бъде шампион още този уикенд. В противен случай следващият мачбол ще бъде на "Алианц Стейдиъм" срещу Фиорентина другата неделя.

Основната цел на клуба обаче е Шампионската лига. Именно поради това цели осем от звездите останаха в Торино, за да се готвят за срещата-реванш с Аякс от четвъртфиналите, след като във вторник холандците пристигат в дома на Юве, след равенството 1:1 на "Арена Йохан Кройф".

26 СПАЛ обърна Ювентус

Става въпрос за супервездата Кристиано Роналдо, капитанът Джорджо Киелини, Даниеле Ругани, Миралем Пянич, Блес Матюиди, Дъглас Коща, Емре Джан и Марио Манджукич.

"Осем поредни Скудети е нещо велико, като заслужаваме само аплодисменти за това постижение. При триумф във Ферара обаче няма да се празнува, а заслужените празненства ще бъдат отложени за след мача с Аякс", категоричен е Алегри, който взе със себе си петима юноши от школата в групата, а друг тийнейджър Мойс Кийн водеше атаката, след като вкара пет гола в последните пет мача от калчото.

Специалистът заложи на схемата 4-4-2, като Матия Перин бе на вратата. Матия Де Шильо, Андреа Бардзали, 17-годишният Паоло Гоци, който дебютира, и Леонардо Спинацола бяха в отбрана. Четворката пред тях бе Жоао Кансело, Хуан Куадрадо, който се завърна в състава за първи път от контузията през декември срещу Йънг Бойс, Родриго Бентанкур и 21-годишният Григориос Кастанос, който става първият кипърец в историята на Юве. Голмайсторите при успеха срещу Милан (2:1) Пауло Дибала и Кийн водеха атаката.

Домакините имаха две поредни победи над Рома и Лацио, като от 1968 не бяха постигали три поредни успеха пред своите фенове. Срещу Юве обаче "светлосините" имаха само една победа от 35 мача до днес, постигната през февруари 1957 година с резултат 3:1 във Ферара.

Първата част завърши с предимство за гостите, които вече се чувстваха шампиони, след като Кийн отбеляза своето дежурно попадение. 19-годишният талант се разписа в 30-ата минута, като прати топката в мрежата след удар на Кансело. Топката пристигна в италианския национал, а той само подложи десния крак и вкара своя шести гол през този сезон в Серия "А" от осем мача. Срещата беше равностойна, като и двата тима търсеха да спечелят. Домакините бяха активни, но без да застрашат много Перин.

Вратарят обаче трябваше да вади топката от мрежата си в началото на второто полувреме. Кевин Бонифаци се извиси над всички с глава след центриране от корнер и вкара за 1:1. Попадението даде увереност за "небесносините", които започнаха да търсят пълен обрат.

Юве обаче искаше титлата още на стадион "Паоло Маца". Алегри пусна младите Мавидиди и Николоси, които дебютираха, заменяйки Кийн и друг от дебютантите Кастанос.

В 74-ата минута около 15 000 по трибуните избухнаха, след като Флокари прати топката за втори път в мрежата на Старата госпожа. Опитният нападател преодоля Гоци и матира Перин за 2:1, вкарвайки своя първи гол през този сезон в Серия "А" от 14 мача.

Бернардески влезе, за да помогне на Дибала и компания да стигнат до равенството и Ювентус да триумфира с титлата, но накрая СПАЛ празнуваше. Тимът на Леонардо Семпличи записа четвърта победа в последните пет мача, изкачвайки се на 13-то място с 35 точки и увеличавайки своя аванс пред 18-ия Емполи на седем точки.

Ювентус пък вече мисли изцяло за Аякс, за да продължи да мечтае за ШЛ, която се измъква от "бианконерите" вече 23 години, но този път Кристиано Роналдо е на страната на италианците, което не е никак за подценяване, когато става въпрос за най-престижния клубен турнир на планетата.