Аякс намери отговор на Ювентус и Роналдо в спектакъл на "Йохан Кройф Арена" (видео + галерия)

Отборите на Аякс и Ювентус завършиха 1:1 в спектакъл на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам и оставиха всичко за решаване в 1/4-финала от Шампионската лига за реванша в Торино. Резултатът откри завърналият се след контузия Кристиано Роналдо с глава в края на първото полувреме, но още в първата си атака след паузата домакините изравниха с гол на Давид Нерес. Гостите от Торино укротиха напора на домакините през втората част, а в края можеха да стигнат и до победата, но удар на Дъглас Коста срещна гредата.

Очаквано Джорджо Киелини остана извън стартовия състав, след като се контузи в последната тренировка, а на мястото му защитата игра Даниеле Ругани, като това беше основната промяна в състава на Масимилиано Алегри.

Двубоят започна при невероятна атмосфера на "Йохан Кройф Арена", като феновете на домакините подкрепяха горещо своите любимци. Първият удар към една от двете врати обаче беше за Ювентус и го нанесе Федерико Бернадески. Първата голяма опасност обаче беше пред вратата на Войчех Шчесни и дойде в 6-ата минута, когато мароканският национал Хаким Зиеш успя да стреля с левия крак към долния ляв ъгъл на вратата, но топката не намери целта. Холандският тим продължи с вдъхновената си игра, но отбраната на Ювентус действаше уверено. В 12-ата минута Зиеш нанесе удар в очертанията на вратата, но той беше слаб и Шчесни се справи с лекота. Отговорът на Ювентус не закъсня, но Матийс де Лихт успя да изчисти топката от крака на Бернадески. Атаките на гостите станаха по-опасни, а играта се пренесе в половината на Аякс. В 18-ата минута Зиеш нанесе трети удар, който беше майсторски отразен от Шчесни. До ситуацията се стигна, след като футболистите на Аякс "приспаха" отбраната на Ювентус с къси подавания в наказателното поле.

Това подейства като предупредителен знак за отбора на Ювентус, който изнесе играта далеч от наказателното поле. В 25-ата минута проблемите в защитата на гостите отново лъснаха, след като Дони ван де Беек получи топката от Душан Тадич пред вратата, стреля, но малко точност не му достигна, за да открие резултата. Още в следващата минута Даниеле Ругани с добра намеса пред вратата предотврати гол във вратата на Ювентус. В 29-ата минута Ювентус организира перфектна контраатака, след като Родриго Бентанкур пресече подаване в центъра, напредна и подаде към Федерико Бернадески, но италианският нападател не успя да нанесе завършващия удар. В 30-ата минута Кристиано Роналдо напомни за себе си, като нанесе първия си удар към вратата на Аякс, но беше затворен от защитник. Нова хубава атака на торинци завърши с удар към вратата, нанесен от Бентанкур след подаване с пета на Роналдо.

В 37-ата минута Ювентус създаде най-добрата си възможност до този момент. Кристиано Роналдо свали с глава центрирана от Матюиди топка в наказателното поле към Бернадески, който се завъртя и стреля, но сантиметри спасиха Аякс от попадение.
С наближаването на края на полувремето играта се поизнерви, а Николас Таляфико получи жълт картон, който го извади от участие в реванша в Торино.

В самия край на полувремето Ювентус нанесе своя удар чрез Кристиано Роналдо след атака, тръгнала от него.

Португалецът подаде наляво към Жоао Кансело, който напредна и центрира в наказателното поле, където седмицата на Ювентус плонжира и заби топката с глава в мрежата на Аякс. Второто полувреме започна по мечтан начин за домакините, които върнаха равенството още с първата си атака чрез Давид Нерес след грешка на Жоао Кансело. Играта се изостри, а в 52-ата минута се стигна до дискусионна ситуация в наказателното поле на Аякс, след като Родриго Бентанкур беше повален.

Голът окрили играчи на Аякс, които подложиха гостите на мощен натиск, а положенията пред вратата на Шчесни се редуваха едно след друго. Самоотвержена намеса на Алекс Сандро в защита спаси Ювентус от второ попадение. В игра за италианския тим се появи Дъглас Коста, който замени Марио Манджукич, който остана незабелязан през първите 45 минути. Постепенно Ювентус си върна притежанието на топката в опит да успокои играта и да укроти устрема на домакините.

Това даде резултат и постепенно напрежението пред Шчесни спадна. Гостите обаче трудно организираха атаките си. В 83-ата минута полският страж се намеси решително след удар на дебютанта Юрген Екеленкамп. Само минута по-късно Дъглас Коща проби самостоятелно отдясно, стреля по земя покрай вратаря Онана, но топката срещна далечната греда.
Неразбирателство в отбраната на Аякс едва не завърши фатално за домакините след последвалата атака и центриране в наказателното поле на Кансело. В самия край на полувремето Аякс имаше своя шанс чрез Тадич, а перспективна атака на Ювентус беше спряна с нарушение срещу Кристиано Роналдо. В крайна сметка резултатът 1:1 се запази и обещава интересен реванш на "Алианц Стейдиъм".

Аякс - Ювентус 1:1
0:1 - Роналдо 45
1:1 - Нерес 46
Аякс: Онана, Велтман, Де Лихт, Блинд, Таляфико, Ван де Беек, Де Йонг, Шьоне (76-Екеленкамп), Зиеш, Тадич, Нерес.

Ювентус: Шчесни, Сандро, Ругани, Бонучи, Кансело, Матюиди (75-Дибала), Бентанкур, Пянич, Роналдо, Манджукич (50-Коста), Бернадески (90-Кедира).