Има ли план “Б” ЦСКА-София да напусне “Армията” завинаги? Ето двата варианта за нов стадион

Има ли план “Б” ЦСКА-София да напусне “Армията” завинаги? Ето двата варианта за нов стадион

През последния месец усилено се говори, че ЦСКА-София ще строи нов стадион в “Борисовата градина” на мястото на сегашната “Армия”. Такова намерение заявиха червените, които преди седмица написаха на своя официален сайт, че разглеждат проекти за ново съоръжение и дори публикуваха скици.

Днес се появиха информации, че големият проблем пред подобно строителство са паркоместата. Изискванията са теренът да е с размери 105 на 68 метра, стадионът да е с капацитет между 20 и 24 хил. зрители, а местата за паркиране най-малко 1600. Поне това обявиха архитектите на една от фирмите, представила проект за ново строителство.

Бърза справка обаче показва нещо съвсем различно и проблемите да се изгради нов стадион на мястото на стария “Българска армия” са много по-големи.

Както е известно, до месец или два трябва да се одобри новият Подробен устройствен план (ПУП) на “Борисовата градина”, който е изготвян в продължение на две години.

В него за стадионите “Васил Левски” и “Българска армия” пише следното:

“За националния стадион „Васил Левски” се допуска модернизация на стадиона чрез частично покриване на трибуните с леки подвижни козирки.

Комплекс „Българска армия” –ПУП допуска модернизация на стадиона чрез частично покриване на трибуните с леки подвижни козирки.

Не се допуска изграждане на нови и разширяване на съществуващите спортни игрища, внасяне на нови архитектурни обеми и съоръжения, както и промяна в параметрите на застрояване.”

Т.е. ПУП категорично забранява строителството на нов стадион - било то на мястото на “Васил Левски” или “Българска армия”.

Тук трябва да внесем важно уточнение, че това не е някаква прищявка на държавата или общината, която, при желание, може “да направи компромис”.

Подобен компромис ще струва на България милиони евро глоби, наложени от ЕС, който изрично забранява мащабно строителство в паркове като Борисовата градина.

Обобщено казано ситуацията е следната: ако ПУП не претърпи драстични изменения, то нов стадион няма да има - дори да се намерят отнякъде 40-50 млн. лева за неговото строителство. Не е ясно обаче защо от ЦСКА-София, Министерството на спорта или общината все още не са коментирали проблемът с ПУП, който, заедно с финансирането на такъв проект, е най-голямата пречка за реализация.

Ако ПУП случайно претърпи драстични изменения и стартира строителство на нов стадион, трябва да се разчита, че природозащитните организации или някой жител на София няма да заведат дела за милиони евра срещу държавата.

Така че към този момент е наложително феновете на ЦСКА-София да не бъдат залъгвани с обещания, а да им се каже истината в очите. Ако искат нов стадион, вариантите са два:

1. Драстично изменение на ПУП, което да е одобрено от абсолютно всички софиянци и съгласувано с десетките природозащитни организации, за да не се стига до дела и глоби за България в размер на милиони евра;

2. Новият стадион трябва да се построи на друго място.

снимка: cska.bg

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти