РБ (Лайпциг) си запази място в Шампионската лига (видео)

Отборът на РБ (Лайпциг) направи показно второ полувреме при визитата си на Байер (Леверкузен) и успя да обърне от 1:2 до 4:2 в своя полза в срещата от 28-ия кръг на Бундеслигата. С нея тимът увеличи на 8 точки преднината си пред петия в класирането, с което почти си гарантира участие в Шампионската лига. За “аспирините” пък това е трета поредна загуба, с което те са на осма позиция и рискуват да останат извън евротурнирите. До края остават само шест кръга.

Ключов момент в двубоя беше решението на рефера Тобиас Велц да отсъди дузпа за гостите, от която в 71-вата минута те поведоха с 3:2. Тя беше дадена за игра с ръка на Митчел Вайзер, който обаче като че ли действаше неволно.

Кай Хавертц даде аванс на Байер още в 11-ата минута от наказателен удар, но в 17-ата Марсел Забитцер изравни с майсторско изпълнение на пряк-свободен удар.

Не по-малко атрактивен беше вторият гол на Хавертц - в 23-ата минута, с който Леверкузен пак излезе напред.

Домакините изпуснаха съперника след това второ попадение, защото до почивката на два пъти се разминаха с трети гол - веднъж чрез Юлиан Брант, и веднъж чрез Кевин Фоланд.

Лайпциг завърши тези първи 45 минути само с един удар в очертанията на вратата и треньорът Ралф Рангник нямаше как да остави нещата така. Той реагира с двойна смяна и промяна на игровата постройка.

Това веднага преобрази “червените бикове” и те заиграха в половината на Байер. Това обаче даде шанс на домакините да играят на контраатака и в такава ситуация в 51-вата минута Леон Бейли заби кълбото в мрежата на Питър Гулачи, но се намеси ВАР, откъдето правилно не зачетоха гола заради засада на Фоланд.

И след това дойдоха силните минути на гостите. В 64-ата Тимо Вернер показа защо е национал на Бундестима, след като не даде шанс на Лукас Храдецки с изстрел по диагонала - 2:2.

Стигна се и до 69-ата минута, когато топката докосна ръката на Вайзер и след консултация с ВАР главният арбитър посочи бялата точка. Шведът Емил Форшбери демонстрира скандинавско хладнокръвие и предимството вече беше на страната на Разенбалшпорт.

Успехът беше затвърден в 83-ата минута след грандиозно изпълнение на Куня, който откровено се подигра със защитата на Байер за крайното 4:2 в полза на Лайпциг.