Изключителен мач! Байерн показа защо е Байерн в спиращ дъха сблъсък (видео)

В един от най-драматичните мачове в германския футбол за последните години Байерн (Мюнхен) трябваше да надскочи себе си, за да се справи с втородивизионния Хайденхайм в среща от турнира за Купата на Германия. Баварците се наложиха с 5:4 като домакини и се класираха за полуфиналите за десети пореден сезон. Мюнхенци останаха с човек по-малко още в 16-ата минута, а след това губеха с 1:2, но след куп обрати все пак стигнаха до успеха.
Така тимът на Нико Ковач остава в борбата за дубъл, а в събота приема Борусия (Дортмунд) в дербито на Бундеслигата.

Леон Горетцка изведе домакините напред в 12-ата минута, но четири по-късно съотборникът му Никлас Зюле беше изгонен с директен червен картон. Тимът от Втора Бундеслига се възползва от това и обърна резултата в своя полза след попадения на Роберт Глатцел в 26-ата и Марк Шнатерер в 39-ата минута. В 53-ата обаче Томас Мюлер изравни, а след още три Роберт Левандовски направи 3:2. В 65-ата Серж Гнабри уж внесе нужното успокоение с точен шут за 4:2. В 74-ата обаче Глатцел пак се разписа - 4:3, а в 77-ата реализира и дузпа за 4:4. Левандовски обаче не беше забравил за какво е на терена и в 84-ата вкара от наказателен удар за 5:4.
Баварците удариха и две греди, а съперника стори това веднъж,

Голямата новина в състава на домакините беше отсъствието на Роберт Левандовски, който не беше в оптимално състояние заради настинка. Голаджията започна на пейката, но после се появи, за да оправя нещата. И го стори.

Вместо него като централен нападател трябваше да действа Серж Гнабри, който впечатли на тази позиция в евроквалификацията между Германия и Холандия. Шанс от първата минута получи Франк Рибери, а Дейвид Алаба и капитанът Мануел Нойер пак не бяха в групата, за да не се рискува здравето им след претърпените наскоро травми. Целта е те да са на терена за дербито с Борусия (Дортмунд) в събота.

Хайденхайм е на шеста позиция във Втора Бундеслига и има шансове да участва в баража за промоция. В миналия кръг за купата тимът елиминира елитния Байер (Леверкузен). В отбора играе юношата на баварците Никлас Дорш.

Играчите на Нико Ковач започнаха уверено и набързо натикаха съперника в неговата половина. В 10-ата минута те бяха близо до гола, но той все пак падна две минути по-късно. Тогава Горетцка засече с глава центриране от корнер, като беше оставен сам в наказателното поле.
Последва обаче изненадващ развой на събитията. В 16-ата минута централният защитник на Байерн Никлас Зюле фаулира устремилия се към вратата Роберт Андрих, заради което първоначално реферът Гуидо Винкман му показа жълт картон. Последва обаче преразглеждане на ситуацията чрез ВАР, след което съдиите прецениха, че това е за червен картон.
От последвалото изпълнение на фала от границата на наказателното поле капитантът на Хайденхайм Марк Шнатерер уцели напречната греда.
Междувременно Ковач вкара нов бранител в лицето на Жером Боатенг, отказвайки се от Франк Рибери.
В 20-ата минута "Алианц Арена" пак изтръпна, след като Никола Доведан шутира опасно, но Свен Улрайх успя да спаси.
Шест минути по-късно обаче стражът на Байерн нямаше какво да стори след майсторски завършващ удар с глава на голаджията на Хайденхайм Роберт Глатцел, който засече подаване на Шнатерер. Хамес Родригес носи вина за попадението, защото много лесно загуби владението на топката около центъра.
Нещата станаха още по-лоши за мюнхенци в 39-ата, когато Шнатерер прониза Улрайх за 1:2. Капитанът на гостите реализира с премерен шут по диагонала.
В добавеното време на първата част домакините настояваха за червен картон за играч на съперника, след като Томас Мюлер претендираше, че е бил фаулиран в аналогична ситуация като тази с изгонването на Зюле. Арбитрите обаче не бяха на мненинието на шампионите.
Ковач си изигра жокерите още на полувремето, пускайки в игра Левандовски и Кингсли Коман. Той рискува с изваждането на един от защитниците - Рафиня. Смелият ход бързо даде резултат, защото Байерн си върна аванса в рамките на десетина минути. В 53-ата Лева асистира на Мюлер за 2:2, а три по-късно двамата си размениха ролите и "деветката" реализира за 3:2.
Бързите два удара на домакините зашеметиха играчите на Хайденхайм. В 65-ата Гнабри покачи на 4:2 след заучено изпълнение на ъглов удар, при което Матс Хумелс свали топката към него.
И тук може би баварците решиха, че са спечелили. Нещата обаче не стояха така, защото уж отказалите се гости намериха начин да изравнят. В 74-ата Глатцел намали изоставането до 3:4, а след още три минути вкара от дузпа за 4:4, отсъдена за нарушение на Хумелс.
Футболистите в червено веднага отговориха с шут на Гнабри в напречната греда.
В 81-вата Улрайх показа най-доброто от себе си, за да спаси мрежата си при две 100-процентови ситуации.
В 84-ата Байерн си спечели наказателен удар, след като Марнон Буш игра с ръка. Левандовски не трепна от бялата точка и домакините пак поведоха - 5:4.
В 89-ата Гнабри още веднъж удари напречния стълб, което се оказа и последният интересен момент.
По-рано за полуфиналите се класираха Хамбургер ШФ и РБ (Лайпциг), а Вердер (Бремен) и Шалке 04 ще определят последния от четворката. Мачовете за място на финала ще се изиграят на 23 и 24 април, а жребият ще бъде теглен на 7 април.

БАЙЕРН - ХАЙДЕНХАЙМ 5:4
1:0 Горетцка (12)
1:1 Глатцел (26)
1:2 Шнатерер (39)
2:2 Мюлер (53)
3:2 Левандовски (56)
4:2 Гнабри (65)
4:3 Глатцел (74)