Нефтохимик удари ЦСКА с 5-геймова драма в София в полуфинал №1 (видео + галерия)

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) започнаха с драматична победа полуфиналната серия срещу ЦСКА в София. Бургазлии спечелиха първата полуфинална среща срещу “червените” в столичната зала “Христо Ботев” с 3:2 (25:19, 23:25, 25:23, 23:25, 15:12).
Срещата бе изключително оспорвана, изпълнена с много обрати и емоции, а волейболистите на ЦСКА бяха подкрепяни бурно от солидна агитка в “червено”.
Така Нефтохимик поведе в серия с 1-0 победи. Втората полуфинална  среща ще се играе утре отново в столичната зала “Христо Ботев” от 18,30 часа.
Играе се до 3 победи от 5 мача.
Първата полуфинална среща във волейболната Суперлига за мъже ЦСКА - Нефтохимик 2010 (Бургас) започна равностойно. ЦСКА поведе с 2:1 след атака на Симеон Александров. Шампионите обърнаха резултата още при 3:2 след блокада на Николай Къртев. Ас на Николай Учиков и бургазлии поведоха с 6:4. Атака в аут на Пламен Шекерджиев направи преднината на Нефтохимик 3 точки при 10:3. Наставникът на “червените” Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. Атака на Пламен Шекерджиев съкрати разликата само на точка при 9:10. Нефтохимик отново поведе с 3 точки при 15:12. Ас на Тодор Костов върна надеждите на ЦСКА и 14:15. Николай Желязков взе първото си прекъсване в срещата.  Мощна атака на Николай Учиков и 16:15 за шампионите. Пусната топка от Георги Братоев направи резултата 17:15. Гостите дръпнаха с 3 точки при 19:16 и това принуди Александър Попов да вземе второто си прекъсване в първата част. Николай Учиков пусна технично по блокадата за 19:15. Николай Къртев атакува през центъра за 21:17. Единична блокада на Николай Учиков срещу атака на Симеон Александров направи преднината на Нефтохимик 22:17. Нефтохимик стигна до геймбол при 24:18. Ален Джорджевич изведе тима от Бургас до успех в първата част с 25:17.
Втората част започна отлично за волейболистите на Нефтохимик, които поведоха с 2:0. ЦСКА записа 3 поредни точки и след атака на Христо Цветанов. Единичен блок на Христо Цветанов - 5:5. Ас на Венцислав Георгиев отново донесе равенство при 7:7. Нов ас, но на Ивайло Стефанов и 10:8 за ЦСКА. “Червените” успяха да дръпнат с цели 5 точки при 15:10. Гостите успяха да върнат 4 точки. Последва уникално технична киткова атака на Пламен Шекерджиев от зона и топката преодоля блокадата и тупна в първия метър 16:14. Шампионите успяха да изравнят при 20:20. ЦСКА стигна до геймбол при 24:23 след мощна атак ана Иван Крачев. Единичен блок на Иван Крачев срещу атака на Николай Учиков донесе успеха на “червените” във втората част с 25:23.

“Червените” дръпнаха с 2:0, 3:1 и 5:3 в началото на 4-ия гейм. Нефтохимик изравни при 8:8. ЦСКА отново поведе с 10:8. Николай Къртев намали разликата само до точка при 13:14. Николай Учиков прати топката в аут от сервис и 16:13 за ЦСКА. Атака на Тодор Костов доведе до 18:15. Националът Теодор Тодоров замени Николай Къртев в състава на гостите. 40-годишният ветеран Христо Цветанов пусна технично топката за 19:16. Мощна атака на Пламен Шекерджиев доведе резултата до 20:16. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Нова атака на Пламен Шекерджиев по диагонала от зона 4 за 21:17. Ас на Николай Учиков направи 20:23. Александър Попов взе прекъсване за “червените”. ЦСКА стигна до геймбол при 24:21. Бургазлии намалиха до 23:24 след атака в аут на Иван Крачев. Александър Попов взе прекъсване за “червените”. Атака на Симеон Александров донесе успеха на ЦСКА в 4-ия гейм с 25:23.

Над всички за Нефтохимик бе Николай Учиков с 26 точки (2 блока, 3 аса и 50% ефективност в атака) за победата. За тима на ЦСКА най-резултатен стана Пламен Шекерджиев с 18 точки (1 ас, 49% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане).

ЦСКА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (19:25, 25:23, 23:25, 25:23, 12:15)
ЦСКА: Владимир Станков 1, Венцислав Георгиев 5, Симеон Александров 7, Пламен Шекерджиев 18, Христо Цветанов 13, Тодор Костов 9 - Мартин Божилов-либеро (Ивайло Стефонов 5, Иван Крачев 12, Красимир Гайдарски)
Старши-треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ
НЕФТОХИМИК: Горги Братоев 5, Николай Учиков 26, Георги Петров 15, Ален Джорджевич 12, Илия Петков 10, Николай Къртев 13 - Теодор Салпаров-либеро (Любомир Агонцев, Теодор Тодоров, Стоян Самунев, Мартин Иванов-либеро)
Старши-треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.