Гол в първата минута помогна за ударно начало за "лалетата" (видео)

Холандия срази Беларус с 4:0 в първия си мач от група "С" на европейските квалификации. Мемфис Депай беше големият герой за "оранжевите" с два гола и две асистенции. Той откри резултата още в 1-ата минута след груба грешка на гостите, а през второто полувреме се разписа от дузпа за 2:0. Крилото обра аплодисментите на публиката в Ротердам, след като подаде за другите две попадения, дело на Жоржиньо Вайналдум (21') и Върджил Ван Дайк (86').

Холандия и Беларус бяха съперници и в квалификациите за Мондиал 2018, когато в същата група беше и България. Тогава "лалетата" постигнаха победи с 4:1 и 3:1, а днес бяха още по-убедителни.И двата отбора спечелиха своите групи в Лигата на нациите, което със сигурност им вдъхваше повече увереност преди старта на квалификациите. Селекционерът на домакините Роналд Куман не изневери на системата 4-3-3, като в предни позиции заложи на Депай, Райън Бабел и Стивън Бергвайн, а зад това трио действаха Вайналдум, Мартен де Роон и Френки де Йонг. Върджил ван Дайк и Матийс де Лихт пък оформиха двойката централни защитници пред Яспер Силесен.

Наставникът на Беларус Игор Криушенко избра тактика с един нападател в лицето на Николай Сигневич, който имаше подкрепата на изнесения пред четиримата халфове Антон Пуцило.Какъвто и план да са имали гостите, той рухна след по-малко от минута игра. Десният бек Игор Шитов върна лошо топката към вратаря Андрей Горбунов, пръв до нея стигна Депай и спокойно откри резултата за радост на препълнения стадион.

Всичко най-интересно в играта на холандците идваше от Депай. Крилото на Лион постоянно тероризираше защитата на Беларус и беше цяло чудо, че резултатът се запази непроменен до средата на полувремето. Случи се така, че точно когато гостите се съвзеха от ранния шок и започнаха да комбинират по-спокойно, получиха втори гол. Негов автор стана Жоржиньо Вайналдум. Центрирането дойде от десния бек Дензел Дъмфрис, а Депай насочи топката с пета към халфа на Ливърпул, който безпроблемно вкара за 2:0.След почивката холандците продължиха да се забавляват. В 55-ата минута Михаил Сиваков повали в наказателното поле Вайналдум и съдията Давиде Маса отсъди дузпа. Депай прати Горбунов в обратния ъгъл - 3:0.

За Беларус вече остана единствената цел да не загуби със срамен резултат. Куман пусна Куинси Промес, който донесе още повече скорост в атаките на домакините, но в няколко ситуации взе грешни решения. В 86-ата минута Депай затвърди брилянтното си представяне с пас към Ван Дайк и защитникът на Ливърпул с глава оформи крайното 4:0.

Депай стана първият футболист, замесен в 4 гола за Холандия от 2011 година, когато "лалетата" разгромиха Сан Марино с 11:0 и Робин ван Перси имаше участие в 5 гола, а Клаас-Ян Хунтелаар - в 4.