Германия отново не убеди, а в края едва не загуби една от звездите си (видео)

Германия и Сърбия завършиха 1:1 в приятелски мач, игран на "Фолксваген Арена". Головата машина на Айнтрахт (Франкфурт) Лука Йович откри за гостите в 12-ата минута, но в 69-ата резервата Леон Горетцка изравни. В самия край на двубоя се стигна до много грубо нарушение на Милан Павков срещу Льорой Сане. Глезенът на играча на Манчестър Сити сериозно се усука след бруталното влизане и той беше заменен. Още не е ясно дали контузията е сериозна, но по реакциите на Сане след смяната по-скоро може да се съди, че му се е разминало.

Гермнците създадоха повече положения, но отново показаха неумение пред гола, а в дефанзивен план допуснаха няколко сериозни грешки. Позитивното за селекционера Йоахим Льов е промяната след почивката, когато отборът доминираше и можеше да стигне до пълен обрат.
Мачът във Волфсбург беше генерална репетиция за Бундестима преди сблъсъка с Холандия от първия кръг на евроквалификациите. Именно "лалетата" нанесоха болезнена загуба на тима на Льов преди няколко месеца и го изхвърлиха от елитната дивизия на Лигата на нациите. Преди това пък германците се представиха крайно разочароващо и на Мондиал 2018.

Дебют за Германия направи десният бек на РБ (Лайпциг) Лукас Клостерман. Съотборникът му Маркус Халстенберг пък се завърна в тима след двегодишно отсъствие. На вратата Мануел Нойер беше предпочетен пред Марк-Андре Тер Стеген, Йошуа Кимих и Илкай Гюндоган си партнираха в средата на терена, а Юлиан Брант, Кай Хавертц и Льорой Сане действаха зад централния нападател Тимо Вернер.
Сърбите нямаха загуба в официален мач след Световното първенство и спечелиха групата си в Лигата на нациите. Селекционерът Младен Кръстаич направи 6 промени в сравнение с победата над Литва с 4:1. Под рамката застана Марко Дмитрович, в халфовата линия бяха Сергей Милинкович-Савич, Мият Гачинович и Неманя Максимович, а Адем Ляич, Лука Йович и Дарко Лазович оформиха офанзивното трио.

Хореографията на германските фенове беше посветена на Матс Хумелс, Жером Боатенг и Томас Мюлер, които вече не попадат в плановете на Льов. С помощта на черни и бели картони на една от трибуните беше изписано "Благодарим", а вместо имената на тримата футболисти, привържениците издигнаха номерата им - 5, 13 и 17.
Домакините бяха по-активни в началото, но още в ранния етап на двубоя си пролича, че в отсъствието на Хумелс и  Боатенг защитата е доста нестабилна. В 12-ата минута сърбите стигнаха до корнер, а след неговото изпълнение поведоха в резултата. Щастлив рикошет в Максимович прати топката на пътя на Йович и откритието на сезона в Бундеслигата не сбърка. За искания от Барселона нападател това беше първи гол с екипа на Сърбия.

Последва натиск на Бундестима и голям пропуск на Тимо Вернер в 22-ата минута. Клостерман открадна топката и пусна перфектен пас към Вернер, който не успя да преодолее Дмитрович. Малко след това гостите изградиха перфектна контраатака и отново Клостерман се оказа на точното място, за да блокира Йович.
Льорой Сане се прояви с няколко хубави пробива, а в 31-ата минута имаше претенции, че е бил спънат от Мирослав Богосавац в наказателното поле. Реферът Робърт Мадън обаче не посочи бялата точка. Вернер още веднъж се провали от чиста позиция в 37-ата минута. Той получи топката след чудесна комбинация с участието на Брант и Хавертц, но Дмитрович и този път се намеси блестящо.

Още по-фрапиращ беше пропускът на Ляич в 41-ата минута. Лазович намери нападателя на Бешикташ абсолютно непокрит на няколко метра от вратата, но след неговия удар топката мина над вратата. В самия край на полувремето гостите имаха още една възможност да увеличат преднината си, но след разбъркване в наказателното поле Милинкович също шутира в аут.
Появата на Марко Ройс в началото на втората част направи атаките на германците много по-опасни. Тер-Стеген пък зае мястото на Нойер, но нямаше много работа. Домакините обсадиха вратата на Дмитрович, който продължи да е непробиваем. В 59-ата минута Ройс се промъкна между няколко защитници и стреля, но стражът на Ейбар отрази удара му.

Малко след това Дмитрович попречи и на Сане да изравни, а в 65-ата минута Максимович изби от голлинията, когато Гюндоган вече беше готов да се радва. Бундестимът все пак стигна до гол в 69-ата минута. Ройс подаде на Горетцка и той с много премерен изстрел изненада Дмитрович - 1:1. Стражът на сърбите имаше още впечатляващи намеси до края, които запазиха резултата непроменен.
В добавеното време напрежението взе връх. Първо Сане се сдърпа с Йовичич, който продължително го държеше, а след това това крилото на Ман Сити пострада след необмислено влизане на Милан Павков. Нападателят на Цървена звезда можеше да счупи крака на съперника си, но за щастие това не стана. Павко обаче ще запомни дебюта си за Сърбия с получения червен картон.

Веднага след грозното нарушение Кръстаич, който дълги години игра в Германия, се извини на колегата си Йоахим Льов.

ГЕРМАНИЯ - СЪРБИЯ 1:1 (0:1)
0:1 Л. Йович (12)
1:1 Л. Горетцка (69)