Юве на колене в Серия "А" след 26 гостувания

Шампионът на Италия Ювентус записа първа загуба през този сезон в Серия "А". "Бианконерите" отстъпиха с 0:2 визитата си на Дженоа от 28-ия кръг на първенството, като прекъснаха рекордната за клуба серия от 26 гостувания без поражение в калчото. Попаденията бяха дело на бившия играч на Старата госпожа Стефано Стураро в 71-ата минута, който се завърна на терена след пауза от 10 месеца, и на Горан Пандев в 81-ата минута. Двамата влязоха като резерви и прекършиха хегемона на Италия, който нямаше загуба далеч от "Алианц Стейдиъм" от 19 ноември 2017 година, когато отстъпи на същия този стадион, но от другия тим в Генуа - Сампдория (2:3).

Играчите на Масимилиано Алегри нямаха поражение в шампионата от 22 април миналата година, когато паднаха с 0:1 от Наполи в Торино. Така серията от 31 поредни мача в италианския елит, в която те записаха четири равенства и 27 успеха, приключи. Поражението обаче няма как да притесни звездите на най-титулувания тим на Апенините, след като само чудо може да попречи на клуба да спечели осмо поредно Скудето, а голямата цел е триумф и в Европа.
Шампионите, които имат комфортна преднина от 18 точки пред втория Наполи, си позволиха лукса да дадат почивка на суперзвездата Кристиано Роналдо. Португалецът отбеляза исторически хеттрик срещу Атлетико Мадрид (3:0), който позволи на тима му да се класира на четвъртфинал в Шампионската лига, но сега гледа пред телевизора своите колеги. За първи път Ювентус игра без него в първенството далеч от своя стадион, като с това дойде и първия неуспех за тима.

Наставникът на шампионите Масимилиано Алегри направи цели шест промени от легендарната среща срещу "дюшекчиите". Освен CR7, Войчех Шчесни, Джорджо Киелини, Блес Матюиди, Леонардо Спинацола и Федерико Бернардески бяха сменени. Вратарят Матия Перин излезе срещу бившия си тим, Даниеле Ругани, Мартин Касарес, Родриго Бентанкур, Алекс Сандро и Пауло Дибала също започнаха. Леонардо Бонучи, Миралем Пянич, Марио Манджукич, Жоао Кансело и Емре Джан бяха останалите титуляри в схемата 3-5-2. Аржентинецът Дибала, който беше и капитан, си партнираше с Манджукич в атака.
Първата сериозна опасност беше за "грифоните" в 16-ата минута. Антонио Санабрия стреля от отлична позиция, но Перин спаси. Ромеро също се размина с гол в 30-ата минута, когато стреля силно от няколко метра, но защитник изби малко пред голлинията. Две минути след това реферът Ди Бело даде дузпа за домакините за игра с ръка на Кансело. След помощта на ВАР той отмени решението си, тъй като според него Куаме играл първи с ръка. Това не се хареса на тифозите на "Луиджи Ферарис", които освиркаха мощно рефера и гостите. В 43-ата минута Ролон също пропиля да се разпише, като прати топката високо над вратата.

Втората част започна по-добре за гостите. Пауло Дибала беше точен в 56-ата минута, но попадението беше отменено с ВАР поради засада на Джан, който беше с малко зад защитата при подаването към него.

Чезаре Прандели пусна в игра Горан Пандев, а Алегри замени Кансело с Бернардески. Именно македонецът имаше възможност, но Бонучи и Касарес го затвориха. Джан пробва задна ножица, която мина далеч от целта.

В 70-ата минута Стефано Стураро се завърна официално с екипа на Дженоа именно срещу бившия си тим. Халфът влезе на мястото на Лазович, след като беше извън терените близо 10 месеца. През лятото той премина в Спортинг (Лисабон) от Юве, но тежка контузия не му позволи да играе дори една минута в Португалия, като през януари се завърна в Дженоа, където игра между 2013 и 2015 година. Юношата на "грифоните" още с първото си докосване изправи над 25 000 тифози на крака. Полузащитникът получи топката от Пандев и с техничен изстрел от 20 метра прати топката в мрежата за 1:0. Коженото кълбо тупна пред Перин и се озова в мрежата на шампионите.
Попадението беше първо за него от сезон 2015/2106 година, когато беше точен с екипа на шампионите. Голът беше първи за Дженоа от месец насам, след като играчите на Прандели не се бяха разписвали в последните три срещи. Последно капитанът Кришито вкара за успеха с 2:1 над Лацио на 17-и февруари. Мойс Кийн, който вкара два гола срещу Удинезе (4:1), веднага смени Манджукич, Леонардо Спинацола влезе на мястото на Бентанкур.
"Грифоните" започнаха да контраатакуват и създавана сериозни неприятности на Бонучи и компания. Така в 81-ата минута Горан Пандев матира отново Перин и удвои преднината на Дженоа. Той се разписа след светкавична контраатака, а попадението беше негово осмо в кариерата срещу Ювентус. Шесто в първенството срещу Старата госпожа, но се разписва за първи път срещу гранда с екипа на сегашния си тим. Интересното е, че това бе едва третата победа от 19 мача за него срещу Юве в Серия "А"

Вторият гол довърши играчите на Алегри, които отстъпиха за трети път през последните пет години от Дженоа. Най-старият тим в калчото спря звездите на Алегри и през есента, като прекъсна серията от осем поредни победи в първите осем кръга на Роналдо и компания, завършвайки 1:1.

Ювентус остава първият тим в историята на Серия "А", който има 24 победи в първите 28 кръга, като е спечелил 75 точки. Тимът на Прандели вече е на 11-то място с 33 точки. След паузата "зебрите" приемат Емполи с мисълта за мачовете с Аякс от четвъртфиналите в ШЛ. Дженоа пък гостува на Удинезе.