Борусия (Д) даде всичко от себе си, постави рекорд и стигна до сладък триумф (видео)

В един от най-драматичните двубой през сезона в Бундеслигата Борусия (Дортмунд) надигра Херта (Берлин) с 3:2 като гост в среща от 26-ия кръг. Капитанът Марко Ройс реализира победния гол в добавеното време, а домакините завършиха мача с 9 души след два червени картона - също в заключителните минути. С този успех “жълт-черните” отново са начело с 3 точки аванс пред Байерн (Мюнхен), който обаче е с двубой по-малко, а и се радва на по-добра голова разлика.
Гостите отправиха цели 25 изстрела към вратата - свой рекорд през сезона, но надвиха съперника чак след изгонването на Джордан Торунарига в 85-ата минута за втори жълт картон. След попадението на Ройс за 3:2 пък капитанът на домакините Ведад Ибишевич умишлено удари с с топка в главата вратаря Роман Бюрки и също беше отстранен.
Преди това лидерите на два пъти изоставаха в резултата след попадения на Саломон Калу (4', 35'-дузпа), но успяваха да отговорят чрез голове на Томас Дилейни (14') и Дан-Аксел Загаду (47'). Двата тима записаха и по една греда. Като цяло обаче повечето положения, а и по-чистите, бяха на сметката на гостите.
Наставникът Люсиен Фавър беше поставил Марко Ройс като централен нападател, след като Пако Алкасер и Марио Гьотце са контузени. Кристиан Пулишич и Якоб Бруун Ларсен, които по принцип са резерви, получиха шанс да играят от началото.

За домакините това може би беше една последните възможности да се класират за Лига Европа, тъй като в момента са на 7 точки от шестото място, а до края остават 8 кръга. Капитанът Ведад Ибишевич започна на пейката, а в атака доверие беше гласувано на Дейви Зелке и Саломон Калу.

През есента столичани вече измъчиха Борусия, измъквайки 2:2 в Дортмунд.
Още в 3-ата минута на Роман Бюрки му се наложи да се намесва след изстрел на Марко Груич.
Секунди по-късно обаче вратарят на Борусия допусна грешка, от която се възползва Калу за 1:0. Максимилиан Мителщет шутира в долния десен ъгъл на швейцареца, но той само изби кълбото в краката на дебнещия Калу и Херта поведе.
Гостите обаче не се притесниха и бързо успяха да отговорят. В 14-ата минута Томас Дилейни пресече подаване на Валентино Лазаро и стигна до наказателното поле на Херта, където шутира. Топката се отби в тялото на Рекик и направи Руне Ярщайн безпомощен - 1:1.
Дортмунд дори можеше да излезе напред в 22-ата минута, когато Бруун Ларсен се измъкна по дясното крило и стреля силно, но стражът на домакините спаси.
За радост на зрителите играта продължи да е открита с опасни атаки и пред двете врати. В 35-ата минута халфът на Херта Арне Майер центрира в наказателното поле и Юлиан Вайгъл игра с ръка. Реферът отсъди дузпа, която Калу материализира във втори гол за своя тим - 2:1.
"Жълто-черните" излязоха преобразени за втората част и набързо изравниха - чрез Загаду в 47-ата минута, а в 50-ата пропуснаха да излязат напред, след като Санчо не съумя да реализира от няколко метра.
Борусия продължи да доминира и в 54-ата Ярщайн отрази коварен изстрел на Бруун Ларсен.
И столичани обаче не изпускаха шанс за атака и в 57-ата Груич стреля в гредата.
Интересните събития следваха едно след друго. Така дойде 59-ата минута. В нея първо домакините претендираха за дузпа за нарушение на Абду Диало срещу Ондрей Дуда, но реферът дори не се допита до ВАР. Секунди след това Санчо беше изведен сам срещу вратаря на Херта, но стреля в аут.
Атаките на вестфалци продължаваха да бъдат голяма опасност за берлинчани, но пък и пропуските нямаха край. В тези минути Пулишич се отличи с два, като особено фрапантен беше този в 75-ата, когато бъдещият футболист на Челси само трябваше да уцели опразнената врата, но не успя да го направи.
В 79-ата пред Ашраф Хакими се откри поредния шанс за попадение на сметката на Борусия, но и този път кълбото не спря в мрежата.
В 85-ата минута домакините останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Джордан Торунарига.
След още три Дилейни уцели напречната греда.
Драмата настъпи в добавеното време, когато първо Ройс прониза Ярщайн за 3:2 за Дортмунд.
След подновяването на играта Ибишевич се ядоса на Бюрки, който се канеше да вкара топката в игра. Нападателят на Херта го удари с друга топка, за което получи директен червен картон.
След това нямаше и време за някаква атака на домакините, а и те чувствително отстъпваха като бройка на играчи на терена.
След паузата Борусия приема Волфсбург, а след това гостува на Байерн на 6 април.