БГ Футбол

Голов трилър между Верея и Левски, попадение на Божинов измъкна "сините", които пуснаха три от аутсайдера (видео)

16 март 2019 | 14:49 - Обновена
Отборът на Левски се измъкна от невероятен резил в гостуването на пълния аутсайдер Верея. "Сините" спечелиха с 4:3 визитата си от последния 26-и кръг на редовния сезон на Първа лига. Давиде Мариани (27-дузпа), Сержиу Буш (33), Станислав Костов (38) и Валери Божинов (70-дузпа) бяха точни за победителите, докато Нуно Рейш (29-автогол), Орелиен Лола (56) и Денислав Станчев (92) се разписаха за домакините, които не бяха вкарвали нито едно попадения в последните си осем мача в елита. Верея завърши мача с човек по-малко, след като Шота Гвазава беше изгонен за втори жълт картон при втората дузпа на 26-кратните шампиони.
Така столичани завършиха редовния сезон с актив от 54 точки, като се изравниха на втората позиция с ЦСКА-София, който има мач по-малко. Загубата беше №20 за тима от Стара Загора, който остана на последното място с шест точки.

Интересното е, че в първия мач между двата тима през сезона отново паднаха седем гола. Тогава Левски разгроми Верея със 7:0. По два гола тогава вкараха Костов и Мариани, а останалите попадения бяха дело на Нуно Рейш, Кали Тиам и Холмар Ейолфсон.

Гостите, за които дебют направиха Еркебулан Сейдахмет и Седрик Унтонджи, записаха напълно заслужен успех предвид видяното на терена, докато домакините имаха претенции за двете дузпи и червения картон, които даде Георги Иванов.
Верея имаше пет поредни загуби и още нямаше отбелязан гол през пролетта. Треньорът на домакините Олександър Севидов обаче вярваше, че тимът му можеше да изненада столичани. Той бе направил три промени в тима от затубата с 0:3 от Ботев (Враца). Годердзи Мачадзе, Денислав Станчев и Хървой Ризванович бяха отстъпили местата си на капитана Иво Иванов, който се завърна в състава и се изправи срещу бившия си отбор, както и на Серхий Рудика и Бедри Рюстемов. Последният водеше атаката на домакините.
Наставникът на гостите Георги Дерменджиев бе направил две промени в стартовите 11 от загубата с 0:2 от Лудогорец пред 17 000 зрители на "Георги Аспарухов". Опитният Живко Миланов дебютира като титуляр през тази пролет, като беше централен защитник на мястото на болния Давид Яблонски, който пропусна срещата. Сержиу Буш игра зад Станислав Костов, а Давиде Мариани бе върнат в халфовата линия, за да заеме мястото на наказания Кали Тиам.

Николай Михайлов бе на вратата, а Милош Цветкович, Миланов, Нуно Рейш и капитанът Иван Горанов бяха в защита. Мартин Райнов и Мариани бяха опорните халфове, докато Жерсон Кабрал и Паулиньо отново бяха по двете крила, въпреки слабата им игра срещу шампионите. Буш действаше зад голмайстора Станислав Костов.

Първата опасност беше в 9-ата минута, когато Мариани пропусна. Той стреля слабо от добра позиция, но вратарят Ганев спаси. Костов не успя да засече пред вратата подаване на Буш в 14-ата минута. Грешка на Нуно Рейш остави играч на домакините сам срещу Михайлов, който излезе бързо и пресече топката. Последва нова възможност за "сините", а в 25-ата минута Костов стреля силно от 7-8 метра, но Ганев изби в ъглов удар.

Две минути по-късно Буш беше фаулиран на границата на наказателното поле от Нтойа. Реферът Георги Иванов посочи бялата точка. Зад топката застана Давиде Мариани, който отбеляза деветото си попадение в дебютния си сезон в българския елит. Вратарят хвана посоката на изстрела, но с помощта на гредата коженото кълбо влезе в мрежата на Верея.

Буквално при последвалата атака Верея сензационно изравни. Това се случи, след като Нуно Рейш прати топката в собствената си врата. Португалецът се опита да изчисти с левия крак центриране на Ковальов, но прехвърли Ники Михайлов, пращайки топката във вратата на гостите. Интересното е, че това бе първо попадение в елита за Верея след 808 минути. Последният гол на старозагорци бе при равенството 2:2 с Локомотив (Пловдив) на 1 декември 2018 година, след което последваха осем пълни мача без попадение.
Левски веднага тръгна да търси нов гол, като първо Мариани стреля покрай вратата, а в 33-ата минута Буш върна преднината на столичани. Румънецът се разписа след центриране от ъглов удар. Той пое топката след два рикошета в краката на Миланов и вкара своя втори гол през тази кампания. До края на първата част столичани можеха да вкарат няколко попадения, но пропуски направиха Станислав Костов и Буш. Голмайсторът на тима все пак отбеляза своето 19-то попадение в тази кампания, когато се разписа в 38-ата минута. Таранът беше точен с левия крак от 10 метра, а отново Миланов беше деен в предни позиции.

Домакините пък завършиха първата част без удар във или извън вратата на Михайлов.

Втората част започна с отлична възможност за Буш, чийто изстрел беше избит и топката се отби в гредата. Отборът на Дерменджиев продължи да атакува и да търси нови попадения, но при първата си атака Верея върна интригата в мача. Орелиен Лола финтира Миланов и с много майсторско изпълнение матира Ники Михайлов, който нямаше какво да направи и във втори пореден мач получи два гола във вратата си.

Младият Еркебулан Сейдахмет направи дебют, като смени Кабрал в 59-ата минута. Капитанът Горанов два пъти пробва своя късмет, а Генов спаси удар на Буш, след който Костов се разписа. Попадението обаче беше правилно отменено поради засада. Голаджията отстъпи мястото си на Валери Божинов, който се завърна след травма. Верея отвърна с изстрел на Ковальов, минал встрани от вратата.

Мариани стреля от фаул в 69-ата минута, като Генов изби в гредата и топката попадна в Божинов. Нападателят стреля, а защитник на домакините изби с ръка. Реферът веднага посочи бялата точка, като изгони за втори жълт картон Шота Гвазава. Швейцарският тръгна да бие дузпата, но после даде топката на Божинов, след като Дерменджиев даде знак, че ако иска, бившият играч на Ювентус да изпълни 11-метровия наказателен удар. Нападателят не сбърка и отбеляза своето първо попадение за клуба от август 2014 година. Тогава той отново беше точен от дузпа, като донесе победата с 1:0 над Черно море. Попадението е негово осмо в елита със синята фланелка и общо осмо през този сезон в първенството.

Вратарят на Верея Ганев трябваше да отразява нови удари на Буш, Паулиньо и Мариани, тъй като с човек по-малко домакините съвсем спряха да атакуват. Френският бранител Седрик Унтонджи също дебютира за столичани, като смени Рейш. Нов гол за Левски не падна, но сензационно се стигна до такъв във вратата на Михайлов. Националният вратар спаси удар на Ковальов, след което Цветкович остави Денислав Станчев сам срещу вратаря, който се разписа при добавката. Тимът му пък за първи път от август 2017 година вкара три гола в един мач от елита. Тогава те победиха с 3:0 Витоша (Бистрица) като гост.

Така Левски завърши редовния сезон с драматичен успех 4:3, като почти сигурно ще влезе в плейофите от трета позиция в класирането.

3:4 Станчев (90+2)

ВЕРЕЯ (4-2-3-1): Генадий Ганев; Тимоти  Рубин, Иво Иванов, Дмитрий Иванов, Йевхен Доброволски, Жосуе Нтойа, Шота Гвазава, Андрейс Ковальовс, Орелиен Лола, Серхий Рудика, Бедри Рюстемов
Старши треньор: О. Севидов

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Николай Михайлов; Милош Цветкович, Живко Миланов, Нуно Рейш, Иван Горанов; Мартин Райнов, Давиде Мариани; Жерсон Кабрал, Сержиу Буш, Паулиньо; Станислав Костов

Денислав Станчевгол Денислав Станчев  90'
84'   излиза
Седрик Унтонджи  Седрик Унтондживлиза
Орелиен Лолаизлиза Орелиен Лола  77'
Денислав Станчеввлиза Денислав Станчев
Жосуе Нтойажълт картон Жосуе Нтойа  74' Валери Божинов  Валери Божиновжълт картон
Тимоти Рубинжълт картон Тимоти Рубин  70' Валери Божинов  Валери Божиновдузпа
Шота Гвазавачервен картон Шота Гвазава  69'
67' Станислав Костов  Станислав Костовизлиза
Валери Божинов  Валери Божиноввлиза
59' Жерсон Кабрал  Жерсон Кабрализлиза
Еркебулан Сейдахмет  Еркебулан Сейдахметвлиза
Йевхен Доброволскижълт картон Йевхен Доброволски  58'
Орелиен Лолагол Орелиен Лола  56'
Шота Гвазаважълт картон Шота Гвазава  42'
38' Станислав Костов  Станислав Костовгол
33' Серджиу Буш  Серджиу Бушгол
автогол   29'
27' Давиде Мариани  Давиде Марианидузпа