Бърз обрат върна усмивките в Зенит (видео)

Водачът в руското първенство Зенит постигна трудна победа с 2:1 над Уфа и дръпна с 6 точки пред втория Краснодар, който утре приема Оренбург. Каталин Карп изненадващо откри за гостите в 25-ата минута, но много бързо Сардар Азмун и Емилиано Ригони обърнаха нещата в полза на тима от Санкт Петербург.

Поражението от Виляреал през седмицата повдигна много въпроси около моментното състояние на Зенит. Питерци изиграха много слаб мач срещу испанския тим, който съвсем не беше в оптимален състав, и на практика се простиха с надеждите си за нещо сериозно в Лига Европа. Сергей Семак се надяваше на положителна реакция от страна на футболистите му, а съперникът изглеждаше повече от подходящ - един от аутсайдерите в първенството.
Артьом Дзюба и Азмун отново оформиха нападателното дуо на Зенит. По фланговете действаха Далер Кузяев и Емилиано Ригони. Аржентинецът беше най-опасният играч на домакините и има огромен принос за победата.

Уфа разчиташе в предни позиции на Силвестър Игбун, Ловро Бизяк и Дмитрий Сисуев. Гостите допуснаха късна загуба от Динамо (Москва) миналата седмица, а срещу Зенит отново поведоха и позволиха обрат.
Дзюба и Азмун не се възползваха от ранни шансове да изведат питерци напред в резултата. В 25-ата минута Каталин Карп наказа грешка в защитата на Зенит и прати топката в мрежата. Голът стана след центриране на Бизяк, при което Оливие Тил не можа да засече кълбото, но Карп беше на точното място и се разписа за втори път през сезона.

Само пет минути по-късно Ригони напредна през центъра и хитро пусна топката към Азмун. Иранецът овладя и с прецизен удар под гредата вкара за 1:1. Това беше негово второ попадение в Премиер лигата с екипа на новия му отбор, а освен това той има на сметката си и три гола в Лига Европа.
В 34-ата минута Ярослав Ракицкий намери Дзюба в наказателното поле, таранът подаде с гръб към вратата на Ригони и крилото на Зенит стреля неспасяемо в горния десен ъгъл. Уфа не се предаде и в края на полувремето можеше да изравни, но Бизяк прати топката в аут с удар от въздуха.

Домакините се постараха да решат всичко в първите минути след почивката, но удар на Ракицкий мина покрай гредата, а след това и резервата Магомед Оздоев стреля на сантиметри от целта.
Уфа рядко организираше атаки и на практика не затрудни питерци. Смените на старши треньора Дмитрий Кириченко с нищо не помогнаха и отборът му продължава да се намира в зоната на изпадащите.

След седмица Уфа посреща Ахмат и ще търси едва четвърта победа през сезона, а на Зенит предстои тежко гостуване на Спартак (Москва). Преди това тимът от Санкт Петербург ще пътува до Испания за реванша с Виляреал в Лига Европа.