Две ранни промушвания на "Местайя" не уплашиха "биковете" (видео)

Валенсия се наложи с 2:1 над Краснодар в първи осминафинален двубой от Лига Европа, игран на "Местайя". Два гола на Родриго до почивката дадоха солиден аванс на домакините, но Виктор Клаесон в 63-ата минута вкара така ценното попадение на чужд терена за руския тим. Валенсия навлезе във форма през последните седмици и не само стабилизира изявите си в Ла Лига, но се класира за финала в турнира за Купата на краля. Днес "прилепите" срещнаха съперник който едва преди няколко дни изигра първия си официален мач за годината. След силното начало испанците се отпуснаха и сега ги чака тежък реванш в Русия.

Старши треньорът на Валенсия Марселино избра доста различен състав от този, който започна при победата с 1:0 над Атлетик Билбао. Атаката водеха Родриго и Кевин Гамейро, а на пейката остана Санти Мина. По двата фланга действаха Карлос Солер и Гонсало Гедеш, които не бяха титуляри срещу баските. Двойка вътрешни халфове оформиха Даниел Парехо и Франсис Коклен.

На пейката на домакините личаха имената на Хосе Гайя, Даниел Вас, Денис Черишев, Феран Торес и привлечения тази зима Рубен Собрино.

Гостите от Краснодар заложиха на най-доброто, с което разполагат. Шведският национал Виктор Клаесон поведе атаката, подкрепян от Дмитрий Стоцкий и Вандерсон. Тримата в халфовата линия бяха Юрий Газинский, Шарл Каборе и Кристофер Олсон.

Младата звезда Магомед-Шапи Сулейманов и опитният бразилец Ари чакаха своя шанс от пейката. Исланският защитник Йон Гудни Фьолусон също не попадна сред титулярите.

Проблем за "биковете" беше отсъствието на наказания Маурисио Перейра. Без техничния уругваец гостите лесно предаваха владението на топката и в първите минути бяха подложени на мощен натиск. Няколко набега по фланговете притесниха защитата на Краснодар, а в първия случай, когато тимът от Русия опита да се пренесе в противниковата половина, последва светкавична контра и гол във вратата на Матфей Сафонов.

Виновник за попадението беше Олсон, който загуби топката. Карлос Солер веднага намери Родриго и той свърши останалото. Испанският национал напредна по левия фланг, навлезе към центъра и с перфектен удар в далечния ъгъл откри резултата.

Футболистите на Краснодар се смутиха още повече, а развитието на мача много напомни на гостуването им на Севиля (0:3) в груповата фаза, когато също изнемогваха до почивката.

В 24-ата минута Валенсия удвои преднината си, а точен отново беше Родриго. Атаката мина през Парехо, той подаде на Тони Лато, а крайният бранител върна топката в наказатлното поле, където Родриго засече в мрежата за 2:0.

Валенсия продължи да атакува на скорост по фланговете, а руснаците по никакъв начин не се противопоставяха. В 28-ата минута Гедеш стигна почти до аутлинията и центрира към абсолютно свободния Гамейро. Французинът само трябваше да чукне топката във вратата, но уцели тялото на плонжиралия Сафонов.

В края на полувремето действията се водеха по-близо до вратата на Валенсия, но без Краснодар да затрудни Нето. Всички удари на гостите бяха неточни, а "прилепите" откровено забавяха темпото, доволни от резултата. Това можеше да им изиграе и лоша шега, защото в добавеното време Урош Спаич бе "забравен" на далечната греда и като по чудо не върна един гол.

Краснодар заигра с повече хъс през второто полувреме, но съставът на Мурад Мусаев правеше прекалено много нарушения, а това беше добре дошло за Валенсия. В 52-ата минута Сергей Петров се включи в атака и отправи много добро ниско центриране, ни никой от съотборниците му не беше на позиция, за да засече.

Ари смени Стоцкий и "биковете" станаха още по-агресивни. Валенсия обаче умело задържаше топката и държеше нещата под контрол. Ситуацията се промени в 63-ата минута, когато Кристиано Пичини изпусна Клаесон и той с левия крак върна едно попадение.

Валенсия веднага взе инициативата, но сега пък гостите бяха тези, които не бързаха да атакуват и се прибраха в половината си. Марселино пусна Черишев срещу сънародниците му, но руснакът не направи нищо особено в минутите, в които бе на терена.

До края на срещата не се случи нищо интересно и Краснодар си тръгна с изгоден реванш преди реванша следващата седмица. Валенсия пропусна да реши всичко на "Местайя" и интригата около крайния победител е налице.

ВАЛЕНСИЯ - КРАСНОДАР 2:1 (2:0)