Виляреал страда в Испания, но мачка в Лига Европа (видео)

Виляреал изигра много силен мач като гост на Зенит и спечели с 3:1 първия осминафинален двубой в Лига Европа помежду им. Висенте Ибора, Жерард Морено и Мануел Морландес осигуриха комфортен аванс на "жълтата подводница", а Сардар Азмун беше точен за Зенит. Отборът от Санкт Петербург държеше рекорда от 23 поредни домакинства без загуба в турнира, но днес беше тотално надигран.

През уикенда Зенит стартира успешно пролетния дял от сезона в Русия и спечели като гост на Урал, а по този начин увеличи преднината си на върха в класирането. Виляреал обаче регистрира пореден провал в Ла Лига и след домакинската загуба от Алавес остана в зоната на изпадащите.

В исторически план Зенит винаги е имал много трудности със съперници от Испания, но все по-добрата форма на тима и очакването, че Виляреал ще насочи усилията си главно на домашната сцена, даваха поводи за оптимизъм на феновете в Санкт Петербург.

Сергей Семак отново пусна като тандем в атака Артьом Дзюба и новото попълнение Сардар Азмун, който беше в основата на елиминирането на Фенербахче на 1/16-финалите. Роберт Мак и Себастиан Дриуси атакуваха по фланговете, а в средата на терена действаха новото попълнение Вилмар Бариос и доскоро контузеният Далер Кузяев.

Сред резервите на питерци останаха Луиш Нето, Емнауел Мамана, Ернани, Олег Шатов и Матиас Краневитер.

Наставникът на Виляреал Хави Кайеха заложи само на един чист нападател в лицето на Жерард Морено. Саму Чукуезе и Пабло Форналс трябваше да пробиват по крилата, а Мануел Морланес, Роберто Фунес Мори и Висенте Ибора имаха по-скоро дефанзивни функции.

Титулярният страж Серхио Асенхо, Марио Гаспар, Санти Касорла и Карлос Бака бяха готови да се включат от пейката.

Първите минути бяха за гостите, които разиграваха уверено в средата на терена, а стигнаха и до голове положение, но ударът на Морланес мина встрани от вратата. Зенит се ориентира към дълги пасове, с ясната цел да се използва скоростта на Дриуси, Мак и Азмун.

В 24-ата минута Пабло Форналс стреля опасно, но Андрей Луньов изби. "Жълтата подводница" обаче поведе малко по-късно с попадение на Ибора, който беше оставен непокрит в малкото наказателно поле и с глава не сбърка.

Голът за Виляреал падна в 33-ата минута, а в 35-ата Азмун изравни. Иранецът се реваншира за пропуска си очи в очи с Андрес Фернандес по-рано в мача и вкара за 1:1. Първоначално Фернандес изби удар на Дзюба, а гостите претендираха засада на Азмун, но реферът Джанлука Роки призна гола.

Минутите до края на полувремето бяха доста нервни, а Семак трябва да е бил доволен, че почивката дойде при равен резултат, защото игрово Зенит отстъпваше на гостите.

Втората част започна с натиск на руснаците и още един добър пробив на Азмун. Иранецът напредна отдясно и пусна пас по тревата към Азмун, но той закъсня и не успя да нанесе удар. В ответната атака се стигна до напрежение пред Луньов, но домакините отново оцеляха.

Питерци организираха няколко добри атаки и дори имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на бранител в жълто. Те обаче не внимаваха в защита и получиха гол, идентичен на този през първото полувреме. Центрирането бе на Пабло Форналс, а Ярослав Ракицкий не можа да противодейства на Жерард Морено и той с глава се разписа за 1:2.

Зенит не можа да се съвземе от този шок и не беше чудно, че инкасира и трето попадение във вратата си. Лошо изнасяне на топката доведе до грешка, която Морланес наказа. Силният удар на халфа в долния десен ъгъл на вратата се оказа неспасяем за Луньов и Виляреал направи огромна крачка към 1/4-финалите.

Семак реагира с пускането на Шатов и Ернани, но вече беше късно. Опитите на домакините да стигнат до по-приемлив резултат се оказаха твърде плахи и феновете си тръгнаха разочаровани от "Газпром Арена".

Реваншът в Испания е след седмица. Преди това Зенит има домакинство на Уфа в руското първенство, а Виляреал ще се опита да прекъсне негативната си серия на домашната сцена с победа срещу Леванте.

ЗЕНИТ - ВИЛЯРЕАЛ 1:3 (1:1)