Карамаринов: Честито на Радослава и нейната треньорка

Радослава Мавродиева зарадва цяла България навръх националния празник, като стана европейска шампионка в тласкането на гюле от първенството в зала в Глазгоу. Родената преди 31 години в Сливен атлетка бе трета до петия опит. В него тя изригна и си направи лично постижение от 19,12 м. Така тя задмина с един сантиметър голямата фаворитка Кристина Шваниц (Гер), която бе шампионка на Европа в зала от 2013-а. Трета с лично постижение за сезона от 19,00 м остана унгарката Анита Мартон, която държеше последните 2 титли в зала.

11 Страхотна Радослава Мавродиева спечели европейската титла на гюле

Златото е първо за Радослава и идва след 2 отличия в предните шампионати. През 2015 г. в Прага Мавродиева беше трета, а в Белград 2017 беше втора. Сега в Глазгоу Мавродиева показа истински състезателен дух в надпреварата, като започна похода към титлата със силно участие в квалификацията в петък вечер. На финала тя направи неповторимата серия - 18.74 м, 18.49 м, 18.60 м, 19.01 м, 19.12 м, 18.83 м. Тя пристигна в Глазгоу като втора в европейската ранглиста за сезона с 19.09 м, Шваниц бе лидер в тази класация с 19.54 м, а Мартон се мобилизира в най-голямото състезание за зимата и направи първо тласкане на 19 м за сезона. Златото е първо за България на европейско в зала от 2005-а, когато Ивет Лалова спечели титлата на 200 м в Мадрид.

12 Радослава Мавродиева замина за Европейското в Глазгоу

Първи поздрави Радослава получи в миксзоната от президента на БФЛА Добромир Карамаринов.

"Безкрайно съм щастлив, че България има европейска шампионка и точно на националния празник", коментира в Глазгоу Добромир Карамаринов. - Честито на Радослава и треньорката й Валентина, на всички които са й помагали, и на Министерството на младежта и спорта, които винаги са си изпълнявали ангажиментите. В крайна сметка Радослава се отблагодари на всички., като донесе златен медал в едно невероятно състезание, което бе драматично през цялото време и в което участваха всички водещи състезателки от Европа. Нейното лице обаче излъчваше увереност, защото те бяше сигурна, че може. Не знам дали беше сигурна за златния медал, но знаеше, че може да тласне над 19 метра. Радослава победи с 1 сантиметър и фаворитката Шваниц, което бе напълно достатъчно, за да спечели титлата. Честито още веднъж на всички българи!"